Aizliegtā bagātība

,
Forbes Latvija redakcionālais padomnieks
f logo cover

Amerikas Kremļa ziņojuma autori ieskaitījuši oligarhos visus Krievijas miljardierus no Forbes saraksta. Kur ir kļūda?

ASV administrācija sankciju likuma CAATSA (29. janvāris) noteiktajā laikā ir iesniegusi Kongresam ziņojumu ar augsta līmeņa politisko figūru un Krievijas oligarhu sarakstu. Šajā dokumentā uzskaitīti Krievijas valdošajam režīmam pietuvinātu cilvēku vārdi, kuri perspektīvā var kļūt par personīgu sankciju objektiem. Tomēr tā pārskata daļa, kuru ASV Finanšu ministrija ir nolēmusi publicēt, nav informatīva un nepaskaidro, kāpēc tas vai cits cilvēks nokļuvis sarakstā. Visu galveno informāciju par ierēdņiem un biznesmeņiem – tuvības pakāpes novērtējumu prezidentam Vladimiram Putinam, kapitāla izcelsmes avotus, radniecīgo un biznesa sakaru sistēmu – ASV Finanšu ministrija iekļāvusi ziņojuma slepenajā daļā.

Bet pat ziņojuma atklātā daļa ir izraisījusi neviennozīmīgu reakciju gan ASV, gan pasaulē. Kā tika sastādīts šis 210 politiķu, valsts ierēdņu un uzņēmēju saraksts? Ar biznesmeņiem dokumenta veidotāji ir rīkojušies vienkārši – viņi no Krievijas žurnāla Forbes nokopējuši visus turīgākos saraksta locekļus, kuru bagātība pārsniedz miljardu dolāru. 96 cilvēki no Krievijas Forbes aprīļa numura pilnā sastāvā ir iekļauti ASV administrācijas oficiālajā dokumentā.

Kā cilvēks, kuram savulaik bijusi saistība ar Krievijas Forbes saraksta sastādīšanu, es jūtos glaimots, ka ASV administrācija tik augstu novērtējusi mūsu darbu. Tomēr tāpēc jautājumu par ziņojumu mazāk nekļūst. No tiem galvenais – kādu efektu cerēja panākt administrācija, apkopojot šajā dokumentā visus Krievijas miljardierus? Iepriekš to dēvēja par varai īpaši tuvu biznesmeņu noteikšanu.

Protams, ja ezerā iemet lielāku tīklu, tad tur var kaut ko noķert. Arī Finanšu ministrijas ziņojumā ir cilvēki no Forbes saraksta, kas ietilpst Vladimira Putina tuvākajā lokā, izpilda viņa visdelikātākos un svarīgākos uzdevumus. Sarakstā ir Arkādijs Rotenbergs (Nr. 39, bagātība 2017. g. – 2,6 mljrd. dolāru). Viņš ar Putinu draudzējas jau kopš tiem laikiem, kad bērnībā abi apmeklēja sambo nodarbības.  Turpat ir Genādijs Timčenko (Nr. 4, 16 mljrd.), caur kura kompāniju uz Rietumiem plūst liela daļa Krievijas naftas, un, piemēram, Jurijs Kovaļčuks (Nr. 93, 1 mljrd.), Krievijas propagandas mediju resursu īpašnieks. Bet uz visiem šiem biznesmeņiem jau sen attiecas Amerikas un Eiropas sankcijas, kas ieviestas Ukrainas konflikta dēļ.

Bet vienā kompānijā ar viņiem nonākuši arī daudzi cilvēki, kurus grūti turēt aizdomās par piederību Putina tuvāko lokam. Viņu vidū ir, piemēram, Alfa Group līdzīpašnieki Mihails Fridmans (Nr. 7, 14,4 mljrd.) un Pjotrs Avens (Nr. 24, 4,6 mljrd.). Šīs grupas aktīvu lielākā daļa atrodas ārpus Krievijas, bet Fridmans un Avens vienmēr ir uzsvēruši savu distancēšanos no politikas.

Ir arī pavisam anekdotiski piemēri – sarakstā nonācis Jurijs Šeflers (Nr. 56, 1,6 mljrd.), miljardieris ar Krievijas pasi, kurš Putina režīma vajāšanas dēļ aizbēdzis uz Latviju un Krievijā tiek uzskatīts par Rietumu piektās kolonnas pārstāvi. Ir Valentīns Gaponcevs (Nr. 53, 1,6 mljrd.), bijušais zinātniskais darbinieks, kurš 1991. gadā pārcēlās uz ASV un tur nodibināja uzņēmumu IPG Photonics, kas izstrādā rūpnieciskos šķiedru lāzerus. Pat virspusīga analīze parāda, ka ziņojuma autori nav pārāk iedziļinājušies ne Forbes metodikā, ne saraksta dalībnieku personīgajā informācijā.

Par copypaste sekām var ironizēt bezgalīgi, ja ne kāds bet. Viens no galvenajiem amerikāņu sasniegumiem ir uzņēmēja, biznesa iniciatīvas gars – tas, ko apskauž un mēģina reproducēt dažādas pasaules valstis. «Ir labi būt bagātam un veiksmīgam, lieliski ir radīt uzņēmumus un produktus,» – šīs vienkāršās patiesības, Forbes vērtības, pēc ziņojuma autoru domām, Krievijai kaut kāda iemesla dēļ nav piemērojamas.

Ar savu ziņojumu Amerikas Finanšu ministrija mēģina pierādīt, ka Krievijā panākumi un bagātība iespējama, tikai pateicoties valstij un sakariem ar to. Taču Krievijā ir uzņēmēji, kuri paši izveidojuši miljardu biznesu no nulles, valstij nepiedaloties, piemēram, Krievijā lielākā mazumtirdzniecības tīkla Magnit dibinātājs Sergejs Gaļickis (Nr. 18, 6,8 mljrd.), Arkādijs Voložs (Nr. 85, 1,1 mljrd.), interneta uzņēmuma Yandex (Google analogs un konkurents Krievijā) galvenais akcionārs, vai, visbeidzot, globālais interneta investors Leonīds Boguslavskis (Nr. 84, 1,1 mljrd.).

Paradoksāli, bet Vladimirs Putins jau daudzus gadus faktiski pierāda to pašu domu – neatkarīgs, godīgs bizness Krievijā nav iespējams. Putina valsts rada siltumnīcas apstākļus konkurencei Putinam pietuvināto komandai, bet iznīcina godīgu konkurenci, aizliedz uzņēmējiem piedalīties valsts politiskajā un sabiedriskajā dzīvē. Putina valdīšanas pēdējie gadi – tas ir slēpts uzbrukums privātīpašumam Krievijā, biznesa tiesībām pārvietot naudu tur, kur izdevīgāk, nevis tur, kur ērti Putina cilvēkiem. Līdz ar to režīms veido negatīvu attieksmi pret biznesmeņiem, pārliecinot, ka bagātību var nopelnīt tikai ar varas palīdzību un ar tās tiešu atļauju.

Komentējot Kremļa ziņojuma publicēšanu, Leons Arons, Krievijas pētījumu direktors Amerikas uzņēmējdarbības institūtā, rakstīja, ka «ASV Finanšu ministrijai un Valsts departamentam ir vājš priekšstats par to, kā patiesībā darbojas Kremlis, vai arī tam vienkārši viss vienalga». Copypaste vispār ir slikta metodika, zinātnē un žurnālistikā par to padzen no darba.

12795 Visi skatījumi 2 Skatījumu šodien

Atstāt komentāru

1 Komentārs par "Aizliegtā bagātība"


Arnis
9 mēneši 8 dienas atpakaļ

Interesanti kas jums traucē teikt pilnu patiesību puspatiesības vietā?
List of oligarchs who had made money corruptly was withdrawn
‘At the last minute, somebody high up threw out the experts’ work’ https://www.theguardian.com/world/2018/jan/30/russia-kremlin-list-trump-administration-forbes

wpDiscuz