Būt labākajam / Dq Makaweli

,
Redaktore
Foto Reinis Hofmanis speciāli Forbes
Foto Reinis Hofmanis speciāli Forbes

Vēl tikai 26 gadu vecumā Jānis Dunkurs jau ražo sarežģītas ūdens apgādes sistēmas un apgroza pusmiljonu eiro. Viņš pat ir paguvis uzbūvēt rūpnīcu.

«Man kopš pirmās dienas galvenais bija produkts – lai tas ir kvalitatīvākais,» savu motivāciju sākt biznesu skaidro Jānis Dunkurs. Pirms pieciem gadiem viņš uzņēmās misiju mainīt Latvijas ūdenssaimniecības kvalitāti un nu smaidot secina: «Ja es tagad atvestu kādam iekārtu, ko projektēju 2007. gadā, neviens to vairs neļautu uzstādīt.»

Pirms astoņiem gadiem sarežģītus ūdenssaimniecības projektus risināja pašas būvkompānijas, tāpēc kvalitāte bija zemāka. Redzot te brīvu nišu, Jānis Dunkurs izveidoja uzņēmumu Dq Makaweli, kas servē šādu projektu no A līdz Z. Uzņēmums gan izstrādā projektu, gan ražo nepieciešamās detaļas, gan arī uzbūvē gala produktu, ko, aizvedot uz objektu, celtniekiem atliek vien pieslēgt. Nemitīgi strādājot pie produktu kvalitātes un lietojamības uzlabošanas, Dq Makaweli izaudzis līdz pusmiljona eiro apgrozījumam, no katra produkta nopelnot vidēji 35 procentus.

Jau studējot gāzes, siltuma un ūdens tehnoloģijas Rīgas Celtniecības koledžā, Jānis sāka pa vakariem strādāt cauruļvadu ražošanas uzņēmumā Pipelife. Pēc nepilna pusotra gada darba ražošanā viņš nonāca ofisā un pievērsās projektēšanai. Dunkuram labi padevās matemātika, un viņš strādāja pie arvien sarežģītākiem ūdensapgādes projektiem, piemēram, TEC-2 un Daugavas gultnes padziļināšanas. «Es izstrādāju tikai projektu, bet klientam vajadzēja piegādāt gatavu iekārtu. Pipelife ražoja tikai tipveida produktus, bet vietējo uzņēmumu, kas varētu izgatavot sarežģītas sistēmas un kuru prioritāte būtu kvalitāte un ērta apkalpošana, Latvijā nebija,» skaidro Dunkurs. Viņš ierosināja Pipelife izveidot nodaļu šādu sistēmu rūpnieciskai ražošanai, kas tirgū konkurētu ar savu kvalitāti. Tas gan sakrita ar krīzes laiku, tāpēc austrieši viņa ideju noraidīja.

«ES VISUR ŅEMU LĪDZFINANSĒJUMU – NAV IZDEVĪGI IEGULDĪT VISU SAVU NAUDU, LABĀK TO APGROZĪT.»

Tas bija signāls sākt savu biznesu. Pārliecību Jānis guva, apmeklējot draudzenes tēva Andra Liepiņa stikla apstrādes uzņēmumu; viņš lielāko daļu iekārtu bija izveidojis pats. Tā Dunkurs 2010. gadā nodibināja Dq Makaweli, pirmajām iekārtām un materiāliem saņemot 20 tūkstošus eiro aizdevumu no Altum. Viņš sāka ražot sūkņu stacijas – pārsūknēšanas iekārtas, lai piegādātu vai aizvadītu ūdeni. Katra no tām bija jāveido individuāli, ņemot vērā, cik daudz ūdens ir jāpārsūknē un kāds spiediens tam nepieciešams. Lai šādu iekārtu izgatavotu, vajag ap 60 detaļu. Sākumā Jānis visas detaļas pasūtīja no citiem ražotājiem, pēc tam pats visu saliekot kopā necilā 10 x 10 metru lielā darbnīcā.

Pirmie pasūtījumi bija no Pipelife, kur Jānis joprojām strādāja; paša izstrādātos projektus viņš pasūtīja savā uzņēmumā. Otrajā gadā viņš jau apgrozīja 225 tūkstošus eiro, bet gadu vēlāk apgrozījumu dubultoja. Paralēli tam bizness saņēma vēl divus aizdevumus no Altum ar kopējo līdzfinansējumu 40 tūkstoši eiro; vēl tikpat viņš ieguldīja no peļņas. «Es visur ņemu līdzfinansējumu – nav izdevīgi ieguldīt visu savu naudu, labāk to apgrozīt,» paskaidro jaunais uzņēmējs. Investīcijas ļāva uzbūvēt iekārtas, lai ne tikai pats sāktu ražot detaļas, bet ar jaunām ražošanas tehnoloģijām to darītu par zemāku pašizmaksu nekā konkurenti.

Jāņa inovatīvā pieeja atmaksājas. Viena no galvenajām detaļām viņa ražotajos produktos ir plastmasas tvertnes. Lai tādu izgatavotu rūpnieciski, nepieciešama iekārta, kas maksā ap 70 tūkstošiem eiro. Vēl vajadzīgas formas, lai iegūtu dažādu diametru akas, un tās papildus izmaksā 20 tūkstošus eiro. Jānis ir apvienojis četras ražošanas tehnoloģijas, kas ļauj šādu aku izgatavot uz pusi lētāk, palielinot peļņu. Nemainot pašu formu, viņš konkrētam diametram uzprojektē vien jaunu formas augšējo gredzenu, kas izmaksā ap diviem tūkstošiem eiro.

Dunkurs jau izveidojis desmit dažādas formas, kuras izmanto, ražojot siltinātas tvertnes ūdens uzskaitei. Pie šī produkta viņš strādāja trīs gadus. Tas ir tipveida produkts, ko viņš tagad pārdod četriem vairumtirgotājiem (vidējā cena 200 eiro); tas veido 40% biznesa. Pamata bizness jo­projām ir sūkņu stacijas – vienas šādas stacijas cena ir ap desmit tūkstošiem eiro. Tomēr ūdenssaimniecībās sūkņu stacija parasti ir tikai viens no elementiem. Piemēram, lielākais projekts bija ūdenssaimniecības attīstība Jūrmalā, Dzirnavu ielā; tā kopējā summa bija 100 tūkstoši eiro.

Jānis Dunkurs savu produktu cenas apzināti tur augstākas nekā konkurentiem, to kompensējot ar augstu kvalitāti, ilgāku ekspluatācijas laiku un ērtāku lietošanu. Savukārt ar ražošanā ieviestajām inovācijām viņš spējis samazināt pašizmaksu un no katra produkta pelna 35 procentus. Tā viņš piecu gadu laikā ir nopelnījis 360 tūkstošus eiro, ko ieguldījis atpakaļ biznesā. Viens no lielākajiem ieguldījumiem bija savas ražotnes būvniecība. šim mērķim viņš jau atkal saņēmis 75 tūkstošu eiro līdzfinansējumu no Altum, pats ieguldot vēl 90 tūkstošus.

Tomēr joprojām ir arī projekti, kur Dq Makaweli kvalitāte paliek otrajā plānā. Vēl nesen uzņēmums pazaudēja 100 tūkstošu eiro vērtu Rīgas ūdens projektu, jo cita firma piedāvāja par 40% mazāku cenu, izmantojot lētākus materiālus. Arī konkurence ir saasinājusies, turklāt konkurences cīņā tiek izmantoti arī neatļauti instrumenti. «Bija viens konkurents, kas samaksāja būvuzraugam, lai manu projektu nepieņem,» atklāj Jānis Dunkurs. Tomēr uzņēmējs liek manīt, ka izaicinājumi viņu nebiedē ne tikai ražošanā, bet arī tirgū.

6090 Visi skatījumi 6 Skatījumu šodien

Atstāt komentāru

11 Komentāri par "Būt labākajam / Dq Makaweli"


aasdasda
2 gadi 8 mēneši atpakaļ

ieguldīt savu naudu vai ņemt līdzfinansējumu. nu nez, jebkurā gadījumā, ja lieta neaiziet, tad arī nāksies ieguldīt savu naudu, atdodot līdzfinansējumu.

wpDiscuz