Ekonomika cilvēkiem

,
Forbes Latvija redakcionālais padomnieks
Foto Oļegs Zernovs speciāli Forbes
Foto Oļegs Zernovs speciāli Forbes

Klusā, stagnējošā Latvija pēkšņi ir uzsprāgusi ar pasaules mēroga skandāliem un krīzēm. Izmeklēšana pret ABLV banku un tās likvidācija, Latvijas Bankas vadītājam Ilmāram Rimšēvicam izvirzītas apsūdzības korupcijā – tādi ir virsraksti pasaules plašsaziņas līdzekļos.

Vai tā ir tāda slava, kādu mēs vēlētos Latvijai, tās biznesam un varai? Neesmu pārliecināts. Pat tagad, jaunā aukstā kara kulminācijas brīdī, Latvija netiek uzskatīta par patstāvīgu spēlētāju, bet par pielikumu spēka centriem. Putina režīms uz mūsu valsti skatās kā uz ASV pavadoni, ASV – kā uz nesaprotamu vietu, kur tiek atmazgāta noziedzīgā krievu nauda. Šķiet, ka pat ES vadošās struktūras neuztver Latviju kā patstāvīgu politisku subjektu.

Lai cik drūmi tas izklausītos, ja ABLV krīzes nebūtu, to nāktos izdomāt. Jo iespējams, ka tikai tik plaša mēroga satricinājums liks varai un sabiedrībai pārskatīt savus uzskatus par biznesu un ekonomiku. Kas ir valsts lielākā vērtība, tās galvenā bagātība? Spriežot pēc Latvijas ekonomikas pašreizējās struktūras, tā pirmām kārtām ir atrašanās vieta kā tranzīta mezglam. Loģistikas bizness un ostas, kuru galvenie klienti bija austrumu kaimiņi. Tomēr šķiet, kas šis bizness paklusām iet mazumā. Ne mazāk svarīgs ir banku sektors, un liela daļa no tā bija orientējusies uz Krievijas, Ukrainas un citu bijušās PSRS valstu klientu apkalpošanu, būtībā nodarbojoties ar to pašu izkraušanu un pārkraušanu, tikai nevis izejvielu un preču, bet naudas. Un arī šim biznesam ir lielas problēmas.

Piešķirot prioritāti tranzīta vērtībām, Latvija uz savu ekonomiku skatās padomju stilā. Kādas bija industriālās Padomju Savienības galvenās vērtības? Resursi, rūpnīcas un fabrikas, aramzemes un teritorijas… Bet ne cilvēki.

Mums ir paveicies – atšķirībā no priekštečiem mēs dzīvojam jaunas zinātniski tehniskās revolūcijas laikā. Un tās centrā ir cilvēki. Zinātnieki, kas izdomā revolucionāras tehnoloģijas. Biznesmeņi, kas atrod jaunus komunikācijas līdzekļus ar auditoriju. Jaunie uzņēmēji, kas gatavi riskēt trakas idejas dēļ. Ja aplūkojam visus veiksmīgos mazo valstu ekonomiskās attīstības piemērus, vai tā būtu Izraēla, Kipra, Kostarika, nerunājot jau par Dienvidāzijas tīģeriem, tad redzam vienu kopīgu iezīmi – tās visas ir orientētas uz ekonomiski aktīvu un izglītotu cilvēku piesaistīšanu. Un arī ekonomikas giganti tagad ir spiesti konkurēt par prātiem, nevis par kapitālu vai naftas atradnēm.

Visu pēdējo gadu laikā Latvija cilvēkus ir tikai zaudējusi, pret šo bagātību izturoties noziedzīgi izšķērdīgi. Bet pat tagad ir lieliski piemēri, kāda var būt mūsu ekonomika un uz ko vajadzētu likt likmes. Uz tādiem cilvēkiem kā uzņēmuma Mikrotīkls līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš, kas izveidojis tehnoloģisku biznesu simtiem miljonu eiro vērtībā, vai Elīna Salava, Recolo dibinātāja; tā tehnoloģijas ir pieprasītas visā Eiropā.

Laiks atzīt, ka valsts attīstības vecais resursu modelis ir cietis krahu. Un šī varbūt ir iespēja veidot cilvēku ekonomiku.

2978 Visi skatījumi 2 Skatījumu šodien

Atstāt komentāru

Sāc komentēt!


wpDiscuz