Jaunās pasaules monētas

,
Forbes
Pasaulē pirmās virtuālās valūtas radītājs Olafs Karlsons Vī
Pasaulē pirmās virtuālās valūtas radītājs Olafs Karlsons Vī

Mēs atrodamies desmitgades lielākajā burbulī – 100 miljardus dolāru vērtā virtuālās valūtas neprātā ar niecīgu pievienoto vērtību. Paredzams, ka radīsies ilgtermiņa sistēma, bet tas nenotiks, pirms saujiņa vizionāru un reklāmas darboņu neiekasēs miljardus no tiem, kas šim neprātam ļāvušies.

Šā gada 24. aprīlī Martins Kopelmans (31), Stefans Džordžs (29) un Mets Listons (25) Airbnb mājoklī Gibraltārā novietoja savus klēpjdatorus uz gara koka ēdamgalda, kura vidū atradās trīsžuburu svečturis. Ap galdu bija izvietoti koka krēsli ar augstām atzveltnēm; 21. gadsimtā tie šķita visai vecmodīgi. Trijotne, balstoties uz divu gadu garumā izstrādāto konceptu, gatavojās uzsākt Kickstarter līdzīgu kolektīvās finansēšanas vietni – lietotāju vajadzību prognožu tirgu Gnosis.

Viņu mērķis bija piesaistīt 12,5 miljonus dolāru, bet banknošu vietā viņi pieņemtu tikai Ether – jaunās virtuālās valūtas vienības. Pirms diviem gadiem tāda vēl nemaz neeksistēja. Tā bija jauna kolektīvās finansēšanas forma – sākotnējais monētu piedāvājums jeb ICO. Tomēr atbalstītāji nesaņemtu uzreiz gatavu produktu, kā tas ir ar parastu Kickstarter projektu. Tā vietā par katru nosūtīto Ether (vai tā vienību) uz Gnosis maku viedais konts automātiski nosūtīs atpakaļ citu naudas veidu – GNO monētu, kas cilvēkiem atļautu īpašu piekļuvi platformai, kā arī tīmeklī kalpotu kā pamatkapitāls.

Jo populārāks kļuva Gnosis, jo lielāks bija pieprasījums pēc GNO monētām (zināmas arī kā tokeni), paaugstinot jau tirdzniecībā esošo GNO tokenu vērtību. Šis kolektīvās finansēšanas modelis līdzinājās holandiešu izsolei – tā sākas ar augstāko, nevis zemāko solīto cenu. Nieka vienpadsmit minūšu laikā Gnosis piesaistīja 12,5 miljonus dolāru, galvenokārt programmatiski apvienotās solīšanas kārtās, un pārdeva tikai 4,2 % no tam piešķirtajiem desmit miljoniem tokenu. Gala cena 29,85 dolāri trijotnes izstrādāto projektu uz 49 papīra lapām un ar dažiem tūkstošiem atvērtā pirmkoda protokolu padarīja 300 miljonu dolāru vērtu. Divus mēnešus GNO monētas tika pārdotas par 335 dolāriem gabalā, un Gnosis vērtība pēkšņi bija trīs miljardi dolāru – vairāk nekā Revlon, Box vai Time Inc. Teorētiski tikai Kopelmana daļa vien tagad ir vērta apmēram miljardu. «Tas ir problemātiski,» izskatīdamies manāmi apmulsis, viņš stostīdamies atzīst. Viņa labākā aizstāvības stratēģija – ir arī ļaunākas lietas par šo.

Tas arī būtībā ir viss, kas mums būtu jāzina par milzīgo 2017. gada virtuālās valūtas burbuli. Šī virtuālā fenomena vērtība pēdējo divpadsmit mēnešu laikā ir pieaugusi par 870 % – no 12 līdz 100 miljardiem dolāru. (Tomēr šis skaitlis ir mainīgs, jo tirgus vērtības kritums vai kāpums par 30 % dienā nav nekas neparasts.) Tas vairāk nekā sešas reizes pārsniedz akciju tirgus kapitalizācijas pieaugumu dotcom burbuļa laikā no 1995. līdz 2000. gadam. Lielu daļu no tā veido oriģinālais digitālais rīks Bitcoin – kriptogrāfijas, mākoņdatošanas un spēļu teorijas prasmīgs apvienojums –, kura vērtība 2017. gadā vien pieaugusi par 260 procentiem. Par spīti gadiem ilgušajiem šaubīgajiem darījumiem, krāpšanai un nekompetencei (ieskaitot Mt. Gox sabrukumu, līdzi nogremdējot gandrīz 500 miljonus dolāru), kā arī faktam, ka tam nav raksturīgās vērtības – pat ne valsts galvojuma vai dārgmetāla vērtības –, šobrīd Bitcoin kopējā vērtība pārsniedz 40 miljardus dolāru.

Bet tie, kas sāka vēlāk, attīstās daudz ātrāk un dara kaut ko vēl interesantāku. Tā nebūs vienkārši valūta, kas lielākoties tiek izmantota spekulācijām. Tā sauktie virtuālie aktīvi kalpos kā saikne starp biznesu un tokeniem. Un te dzinējspēks ir Ethereum ar savu valūtu Ether. Tāpat kā Bitcoin, arī Ethereum pamatā ir blokķēdes tehnoloģija – droša, decentralizēta virsgrāmatas sistēma, kas pastāvīgi tiek atjaunināta. Bitcoin atļauj darījumus tikai savā sistēmā, savukārt Ethereum tīkls darbojas arī programmatūrās. Īsāk sakot, ar valūtām, kas bāzētas uz Ethereum, ir iespējams veikt darījumus.

Pēkšņi ikviens, kuram ir kāda digitāla ideja, var radīt arī monētu. Pašlaik tirgū ir vairāk nekā 900 virtuālo valūtu un aktīvu; gandrīz katru dienu tām pievienojas jauna. 12. jūnijā Bancor, kas plāno ieviest jaunu rezerves virtuālo valūtu, tirgū piedāvāja 50 % savu tokenu un trīs stundu laikā piesaistīja 153 miljonus dolāru, nosakot sākotnējās finansēšanas apjomu. Jau nākamajā dienā IOTA izlaida lietiskā interneta mikromaksājumu veikšanai paredzētus tokenus, acumirklī sasniedzot 1,8 miljardus dolāru. Nedēļu vēlāk ziņojumapmaiņas platforma Status laida klajā savu monētu piedāvājumu, piesaistot 102 miljonus dolāru.

TĀPAT KĀ BITCOIN, ARĪ ETHEREUM PAMATĀ IR BLOKĶĒDES TEHNOLOĢIJA – DROŠA, DECENTRALIZĒTA VIRSGRĀMATAS SISTĒMA, KAS PASTĀVĪGI TIEK ATJAUNINĀTA. BITCOIN ATĻAUJ DARĪJUMUS TIKAI SAVĀ SISTĒMĀ, SAVUKĀRT ETHEREUM TĪKLS DARBOJAS ARĪ PROGRAMMATŪRĀS.

Naudas laikmetā ir labi, ja kāds redz arī ko citu, izņemot naudu. Ethereum vērtība pēdējā gada laikā ir pieaugusi par vairāk nekā 2700 % – līdz 28 miljardiem dolāru vai 300 dolāru par tokenu. Ir bijuši arī smagi kritumi (līdz desmit centiem) un kāpumi (līdz pat 415 dolāriem par tokenu). Arī Bitcoin sākotnēji bija tikpat nestabils – tā tirgus cena bijusi gan 31, gan divi, gan 1200, gan 177 dolāri, un nesen tie bija 2500 dolāru. Tas ir līdzīgi kā dienas tirgotāju armijas, kas mēģina kaut ko paredzēt – ar tikpat lielām izredzēm tikt pie laimesta, kā griežot ruletes ratu. Tomēr tas nav atturējis lērumu tīmekļa vietņu un Facebook grupu parādīšanos, nemitīgi lieloties ar jauniem kriptopieprasījumiem, ieskaitot ar kredītkaršu parādiem apmaksātus tokenu pirkumus. Vai arī reklāmas darboņus, kuri, izmantojot Ether un Bitcoin individuālos pensionēšanās kontus, mēģina pierunāt cilvēkus viņu biznesā ieguldīt savu pensiju. Katrs jaunas monētas piedāvājums ir vēl viena iespēja neprātīgu biznesu padarīt par absurdu vērtību.

Šie pionieri pilnīgi noteikti ir atraduši labāku veidu, kā piesaistīt naudu un radīt tīkla efektu. Kāpēc mēģināt pieglaimoties Silīcija ielejas riska kapitālistiem vai tirgoties ar federālajiem regulatoriem atklātā tirgū, ja savai idejai varat pievienot tokenu, un spekulanti apbērs to ar naudu un piesolīs augstāko cenu? Sākot ar Brave Software dāsnajiem Basic Attention Token (24 sekundēs piesaistīja 36 miljonus, novērtējums 180 miljoni dolāru; sola blokķēdes tehnoloģiju izmantošanu lielāko reklāmas problēmu risināšanā) līdz pat pieticīgākajai Legends Room (monētai, kas apmeklētājiem nodrošina VIP privilēģijas Lasvegasas striptīzklubā), šie sākotnējie monētu piedāvājumi ir piesaistījuši vairāk nekā 850 miljonus dolāru.

Iespējams, tas jau šķiet pazīstami. Uzņēmumi ar konceptu, bet ne reālu plānu, spekulanti, bīstams svārstīgums, izsoles, no zila gaisa radusies bagātība – tie paši parametri, kas bija raksturīgi pirmajam interneta burbulim. Tāpat kā sabrukums – 2000. gadā gaisā izkūpēja 1,8 triljoni dolāru interneta akciju tirgus, un, ja jūs uzskatāt, ka prognožu tirgus koncepts acumirklī kļūs trīs miljardus vērts, vēsture atkārtosies. Ether ir gan pamatelements, gan nākotne tam, kas notiks ar lielāko daļu tā vērtības.

Tomēr nestabilāko posmu jau esam pārvarējuši. Pirmais dotcom burbulis neapšaubāmi bija nieks, bet tas mums deva tādus vērtīgus uzņēmumus kā Amazon, Google un eBay. Tas arī sagrāva spekulantu un IPO izmantotāju sīkās ambīcijas, bet daudzi gudri un apķērīgi spēlētāji kļuva ļoti bagāti. Un izskatās, ka vēsture atkārtojas.

 

Lai labāk izprastu, kā darbojas virtuālā valūta, ņemsim par piemēru videospēles. Jums ir virtuāla vide, kurā iespējams pelnīt naudu, ko pēc tam var pārvērst par dažādiem bonusiem – papildu bruņojumu, vairāk dzīvībām, labāku apģērbu. Ar virtuālo naudu ir līdzīgi, tikai tās pamatā ir blokķēdes tehnoloģija, un (teorētiski) jūs varat naudu pārvērst reālā lietā vai izmantot to īstām precēm un pakalpojumiem struktūrā, kas to radījusi.

Daudzi ICO apraksti ir tikpat nesaprotami kā videospēļu noteikumi. Piemēram, GNO tokenu īpašniekiem trīs miljardu dolāru prognožu tirgū Gnosis platformas maksu segšanai ir iespēja pelnīt citu tokenu veidu WIZ (vienības vērtība – viens dolārs). Visai atjautīgi – monētas tiek pelnītas, brīvprātīgi noglabājot tokenus līdz pat gadam ilgi, kas izdevīgi palielina Gnosis vispārējo cenu. Tā ir ierasta prakse. Tā kā vairums šo platformu ierobežo tokenu daudzumu, arvien plašakais lietojums uztur pieprasījumu, kam savukārt būtu jāpaaugstina cena. Šis tīkla princips – jo vairāk cilvēku to lieto, jo pakalpojums kļūst vērtīgāks – atgādina Amway līdzīgu piramīdu shēmas. Iedomājieties, ka Facebook ir tokens! Atliek tikai pierunāt draugu pievienoties, un jūs paplašināt tīklu un paaugstināt sava tokena neto vērtību.

ŠIS TĪKLA PRINCIPS – JO VAIRĀK CILVĒKU TO LIETO, JO PAKALPOJUMS KĻŪST VĒRTĪGĀKS – ATGĀDINA AMWAY LĪDZĪGU PIRAMĪDU SHĒMAS. IEDOMĀJIETIES, KA FACEBOOK IR TOKENS! ATLIEK TIKAI PIERUNĀT DRAUGU PIEVIENOTIES, UN JŪS PAPLAŠINĀT TĪKLU UN PAAUGSTINĀT SAVA TOKENA NETO VĒRTĪBU.

«Mēs piedalāmies jaunas decentralizētas digitālās ekonomikas kolektīvajā finansēšanā,» saka Kriss Bērnisks, kurš nesen pameta Ņujorkas pirmo valsts fondu pārvaldītāju City’s ARK Investment Management, lai investētu Bitcoin. Jaunos aktīvus viņš iedala trīs grupās. Pirmā ir tāda virtuālā valūta kā Bitcoin un neizsekojamā digitālā nauda, piemēram, kā Monero un Zcash. Otrā – virtuālās preces, iedomāti decentralizētās digitālās infrastruktūras izejmateriāli. Piemēram, Golem Network Tokens izmanto datoru tīklu, kas iznomā skaitļošanas jaudu. Kamēr jūs guļat, jūsu datoru var izmantot cits uzņēmējs, kuram nepieciešams uzlabot savu mašīnmācīšanās algoritmu, tādējādi pelnot jums monētas. Un īpaši aktuāls ir virtuālo preču veids – tādi decentralizēti datu uzglabāšanas tokeni kā Filecoin, Sia vai Storj, kas spēj konkurēt pat ar Amazon Simple Storage Service. Trešā kategorija ( visnesaistītākā) – virtuālie tokeni, ar kuriem darbojas uz patērētājiem vērsti decentralizēti tīkli. Iedomājieties Uber, tikai bez Uber automašīnām! Milzīgs braucēju un autovadītāju (vai pašvadāmo auto) vienādranga tīkls, pelnot un maksājot virtuālajos tokenos, kas vajadzīgi, lai šajā tīklā norēķinātos. Tie, kas šādos monētu piedāvājumos piesaista naudu, ne vienmēr ir jaunuzņēmumi; dažreiz tie ir tikai attīstītāji, kas darbojas projektā bez juridiskas personas statusa. Pat ja grupa patiešām ir akciju sabiedrība kā, piemēram, ziņapmaiņas lietotne Kik, kurai būs savs tokens Kin, organizētāji apgalvo, ka kolektīvā pārdošana patiesībā nepiedāvā uzņēmuma akcijas, tā veikli apejot likumus.

Cilvēki, kas šo tehnoloģiju atbalsta, nebūt nav naivi ideālisti. Riska kapitāla entuziasts Tims Dreipers ir atbalstījis divus virtuālos aktīvus. Brendans Eihs no Basic Attention Token iepriekš ir izstrādājis Java Script un bijis Mozilla līdzdibinātājs. Tiger Management jauniņais Dens Morheds, lai specializētos šajos aktīvos, nodibināja Pantera Capital. Viņi uzmana tādus uzņēmumus kā bijušā jaunā aktiera un videospēļu virtuālās valūtas uzņēmēja Broka Pīrsa dibināto Blockchain Capital. Ar savu virtuālo monētu piedāvājumu BCAP viņš pat finansēja uzņēmuma pēdējo fondu, šķietami atbrīvojot tā iespējamos ierobežotos partnerus no ierastajiem regulējumiem, ieskaitot bloķēšanu. Aprīlī sešās stundās viņš piesaistīja desmit miljonus dolāru. Pīrss, ierobežojot savu monētu kolektīvo pārdošanu līdz 99 uzticamiem investoriem ASV un 901 investoram ārzemēs, kur noteikumi nav tik stingri, izvairījās no regulatoru pārbaudēm. Tomēr, tiklīdz tās nonāca tirdzniecībā, ikviens varēja tās nopirkt. Un cilvēki to arī darīja – nesen fonda vērtība pakāpās līdz 17,5 miljoniem dolāru. «Mans telefons zvana nepārtraukti,» saka Pīrss. «Tik daudz cilvēku man jautā – vai to pašu varu izdarīt arī es?»

 

Olafs Karlsons Vī ir 27 gadus vecs luterāņu mācītāja dēls. Viņš tik tikko spēj uzrakstīt datora kodu, viņam nav zināšanu par finanšu analīzi, un nekad iepriekš viņš nav pārvaldījis naudu. Tas vēl jo vairāk padara viņu par 2017. gada virtuālās valūtas burbuļa brīnumbērnu. Karlsona Vī Sanfrancisko uzņēmuma Polychain Capital aktīvi, galvenokārt pateicoties veiklajiem manevriem, kas balstās uz viņa dabisko izpratni par šo sistēmu, mazāk nekā desmit mēnešu laikā ir piedzīvojuši neticamu kāpumu – no četriem miljoniem līdz 200 miljoniem dolāru.

Šo izpratni Olafs Karlsons Vī ieguva vasaras brīvlaikā 2011. gadā Minesotā, lauzot galvu, kā atdot 20 tūkstošu dolāru lielo studiju parādu, jo viņa bankas kontā bija vien 700 dolāru. Abi Olafa vecākie brāļi bija dzejnieki, bet viņu jau kopš bērnības aizrāva matemātika, spēles un iedomu pasaule. Izlasījis par nelegālo zāļu tirgotavu Silk Road un Bitcoin lomu tās darbībā, viņš iztēlojās pasauli, kurā valda virtuālā valūta, un, kad cena bija 16 dolāru, gandrīz visus savus septiņsimt dolārus ieguldīja Bitcoin. Viņam nācās noskatīties, kā cena nokrītas līdz diviem dolāriem.

«JA SLĒDZ MANU BITCOIN MAKA PAKALPOJUMA SNIEDZĒJU, ES VARU ŠĪS BITMONĒTAS PĀRVIETOT UZ ĀRZEMĒM BURTISKI MINŪTES LAIKĀ. LĪDZ AR TO GLOBĀLĀ MĒROGĀ CENTIENI ŠĪS LIETAS REGULĒT IR GANDRĪZ BEZJĒDZĪGI.»

Tomēr tas nemazināja Olafa apņemšanos. Viņš pārliecināja socioloģijas pasniedzēju pieņemt viņa bakalaura darbu par Bitcoin un Vasera koledžā ieguva grādu socioloģijā. Pēc tam, kad kādu laiku bija padzīvojis kā mežstrādnieks jurtā Vašingtona štatā, 2012. gadā savu bakalaura darbu viņš pa e-pastu nosūtīja virtuālās valūtas makam un biržai Coinbase un kļuva par tās pirmo darbinieku, kuram uzticēja klientu servisa vadīšanu. Savu pirmo 50 tūkstošus dolāru lielo algu Karlsons Vī vēlējās saņemt bitmonētās, kļūstot par pirmo cilvēku pasaulē, kurš pelnīja un tērēja gandrīz tikai virtuālo naudu. Klientu apkalpošana deva viņam unikālu iespēju piekļūt strauji augoša uzņēmuma zināšanām. Viņš palīdzēja automatizēt daudzas Coinbase ierastās atbildes klientu apkalpošanā un pat izstrādāja ko līdzīgu Bitcoin SAT, ko izmantoja pretendentu izvērtēšanai, beigu beigās pieņemot astoņus cilvēkus, kuri atalgojumu saņēma tikai virtuālajā valūtā. Pēc tam Karlsonu Vī paaugstināja par risku vadītāju. Izmantojot mākslīgā intelekta algoritmus, viņš par 75 % samazināja krāpniecības gadījumu skaitu Coinbase.

Pagājušā gada septembrī jaunais talants jau bija atstājis Coinbase un nodibinājis savu virtuālās valūtas uzņēmumu Polychain Capital ar četru miljonu dolāru finansējumu no tādiem investoriem kā Wikihow dibinātāja Džeka Herika un bijušā Y Combinator partnera Gerija Tana. Vairums riska kapitāla fondu un hedžfondu nedrīkst veikt tiešas investīcijas tādos spekulatīvos aktīvos kā virtuālā valūta, bet, pateicoties savam trīs gadus ilgajam darbam Coinbase, Karlsons Vī jau bija izpelnījies atzinību, kas viņam pavēra durvis uz sadarbību ar tādiem Silīcija ielejas dūžiem kā Andreessen Horowitz, Union Square Ventures, Sequoia Capital, Founders Fund un Pantera Capital.

Tāpēc, kamēr virtuālo aktīvu kustība atbalsta gandrīz ikkatra biznesa, dzīves un bagātības uzkrāšanas aspekta demokratizāciju – līdzīgi kā dotcom burbuļa atbalsts draugiem un ģimenei –, vairākums no Karlsona Vī 13 investīcijām līdz šim, pirms sākotnējā monētu piedāvājuma, ir īstenotas ar ievērojamu atlaidi. To vidū ir jaunās nozares standarts Ethereum un decentralizētā superdatora shēma Golem, tāpat kā prognožu tirgus monēta Augur, kam Karlsons Vī dod priekšroku Gnosis vietā. Vēl ir arī virtuālā valūtas biržas protokols 0x, kas atļauj decentralizētu monētu tirdzniecību, un Ethereum konkurents Tezos. «Izmantojot Tezos, jūs varat formāli pārbaudīt līgumus, tādējādi apliecinot, ka tie ir pareizi,» vērojot pilsētu pa vairāk nekā četrdesmit stāvu augstās ēkas logu, saka Karlsons Vī, kuram mugurā ir melns T krekls ar miroņgalvas attēlu, treniņbikses un ar mākslīgiem akmentiņiem izdekorēta beisbola cepure. Bezjēdzīgas monētu tirdzniecības vietā viņš ir izvēlējies ilgtermiņa riska pieeju, bet padziļinātas zināšanas un īpaša attieksme tirgus juceklī paver ceļu jaunām iespējām.

 

Bet kur mēs dosimies tālāk? Šis jaunais talants ir viens no dažiem, kas spēj noformulēt savu vīziju. Viņš tic, ka vispirms tiks izstrādāti tādi pamata protokoli un infrastruktūra kā, piemēram, datu glabāšanas un skaitļošanas jaudas pakalpojumi. «Es redzu nākotni, kur datori tā vietā, lai tiem būtu sava iekšējā atmiņa, savs frekvenču joslas platums un savs interneta pieslēgums, kā arī jūsu mājas dators un tā centrālā procesora un diskrētā grafikas procesora cikli izmantos ārpakalpojumus, balstoties uz lietotāja maksājumu, izmantojot tokenus,» viņš saka. «Jūs varat maksāt par jebkādu interneta paketi, par jebkādu ciklu un glabātavu, nevis par tām lietām, kas atrodas visu cilvēku datoros un lielākoties nemaz netiek izmantotas.» Citiem vārdiem, mākoņdatošana saplūst ar koplietošanas jēdzienu.

Iespējams, ka tā būs, bet, pirms tas notiks, cietīs ļoti daudzi. Faktiski tas nozīmē (vismaz ASV), ka šīs pašu kapitāla monētas nav vērtspapīri vismaz tik ilgi, kamēr tās nav daļēji utilitāras un nav piederīgas kādai konkrētai veiksmīgai grupai. Tas ir līdzīgi kā taksometra vadīšanas atļauja vai piederība golfa klubam. Daži tokenu attīstītāji ir centušies izvairīties no jautājuma, vai viņu monētas patiešām ir vērtspapīri, darbojoties vietās ar zemu nodokļu slogu un brīvākiem noteikumiem, piemēram, Singapūrā, Gibraltārā un Cūgā (Šveicē).

3

Nenoliedzami, netrūkst arī iekšējās informācijas ļaunprātīgas izmantošanas gadījumu un netīru darījumu. Kāds monētu piedāvājuma izstrādātājs Angel List izpilddirektoram un līdzdibinātājam no Metastable Capital Navalam Revikantam teica: «Ja sākotnējā monētu piedāvājumā piekrīti pirkt tokenus un tevi apmierina cena, tad mēnesi vēlāk pāri palikušos tokenus mēs tev pa kluso pārdosim par iepriekš saskaņotu zemāku cenu.» Volstrītā tas būtu kriminālnoziegums, bet kā ir virtuālās valūtas mežonīgajos džungļos? «Šādi darījumi notiek visu laiku.»

ASV Vērtspapīru un biržu komisija norādīja, ka sagaida – nozare aizsargās savus investorus. Tomēr, ņemot vērā Keystone Kop panākumus pirms un pēc augsta riska kredītu krīzes, ir grūti noticēt, ka tā spēs efektīvi regulēt funkcionālās valūtas pasauli. «Ja vien nevēlaties pētīt pirmkodu, krāpniecības shēmas ir ļoti viltīgas un izsmalcinātas,» piebilst Revikants. Kas notiktu, ja arī regulatori iedziļinātos pirmkodā? «Ja manu bankas kontu [ASV] slēdz, es taču nevaru atvērt kontu kādā Krievijas bankā un turpināt izmantot iepriekšējo bankas karti ikdienas gājienam uz Starbucks,» Karlsons Vī saka. «Ja slēdz manu Bitcoin maka pakalpojuma sniedzēju, es varu šīs bitmonētas pārvietot uz ārzemēm burtiski minūtes laikā. Apmēram šādi – ja tagad visas bitmonētas ir Krievijā, tad arī kolektīvajā pārdošanā piedalīšos no Krievijas biržas un glabāšu tās Krievijas makā. Līdz ar to globālā mērogā centieni šīs lietas regulēt ir gandrīz bezjēdzīgi.»

Tāpēc gatavojieties vēl skaļākam sprādzienam, vēl vairāk Mt.Gox līdzīgiem fiasko un desmitiem miljardu lieliem zaudējumiem, ko piedzīvos šajā riskantajā spēlītē iesaistītie. Diez vai kāds spēs viņus pasargāt. Tomēr gudri investētai naudai vajadzētu klāties labi, ja vien tai ceļā nestāsies pašu augstprātība. «Visi uzskata, ka pašlaik tokenu pārdošana ir pilnīgs neprāts,» saka Karlsons Vī. «Bet es nedomāju, ka iepriekš esam pieredzējuši ko līdzīgu tam, kas notiek patlaban.»

 


Dienas tirgotāju peļņa

Labākais rādītājs, ka dotcom burbulis 20. gadsimta beigās plīsīs, bija tāds – miljoniem ierindas cilvēku, piemēram, zobārsti, juristi un banku darbinieki, bruņojās ar lētiem klēpjdatoriem un interneta pieslēgumu un pameta savu maizes darbu, lai, balstoties uz lietotāju ierakstiem publiskajos forumos, tirgotos tādās interneta vietnēs kā Excite un Books-A-Million.

Monētu burbuļa tirgotājiem tas ir pat vēl vienkāršāk – var viegli izvairīties no starpniekiem, regulatoriem un nodokļu pārskatiem. Tirdzniecība notiek visu diennakti, ieskaitot brīvdienas. Tiešsaistes brokeri tika aizstāti ar vismaz 70 tiešsaistes biržām, kas piedāvā ražotāju un patērētāju peļņas normu, pāru tirdzniecību un atvasinātos darījumus. Maksa par transakcijām svārstās no 0 līdz 0,3 %. Sanfrancisko birža Kraken atzīst, ka maijā nolīgusi 100 klientu apkalpošanas speciālistu un plāno pieņemt vēl. «Ir gājis karsti,» saka dibinātājs Džese Pauels. «Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, šajā jauni pieteikumi ir reģistrēti piecas reizes vairāk. Tomēr arī iepriekšējā ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, piedzīvots ievērojams lēciens.» Un tas nav nekāds brīnums. Tikko kaltas monētas tagad tiek finansētas kolektīvi – skaitliski apmēram 20 vienību mēnesī. Nekad iepriekš sākotnējā piedāvājuma tirgus nav audzis tik strauji un bijis tik svārstīgs.

Alans Aronovs, pateicoties digitālajām monētām un daļēji arī obsesīvi kompulsīvajiem traucējumiem, sešu mēnešu laikā no 8500 dolāru ir ticis pie 7,5 miljoniem
Alans Aronovs, pateicoties digitālajām monētām un daļēji arī obsesīvi kompulsīvajiem traucējumiem, sešu mēnešu laikā no 8500 dolāru ir ticis pie 7,5 miljoniem

Ethereum, kuru kriptogrāfijas pasaulē pielīdzina Google un Apple, katru dienu, salīdzinot ar Apple aptuveni 0,5 %, pārdod vidēji 5 % vai vairāk savu 30 miljardus dolāru vērto akciju. To vērtība pēdējā gada laikā ir četrkāršojusies, tāpēc nav nekāds pārsteigums, ka tā pieaug par vairāk nekā 10 % dienā. Arī mazāk zināmās monētas kļūst pieprasītas. Piemēram, Rubycoin tika izstrādāta 2014. gadā un veidota kā neizsekojama krājkonta monēta ar 5 % maksu. Tāpat kā Pink Sheet lētās akcijas, arī Rubycoin nesen tika tirgota tikai par 37 tūkstošiem dolāru dienā, bet nopelnīja 9 %.

Virtuāli visas biržas piedāvā attiecību 5 pret 1. Piemēram, ja jūs sākotnējā monētu piedāvājumā par desmit tūkstošiem dolāru nopirktu superdatora tīkla Golem monētas, kas pirmajos septiņos mēnešos pieauga par 5000 %, jūs iegūtu 2,5 miljonus dolāru. Jums tas nešķiet pietiekami? Ir atrodamas arī attiecības 100 pret 1.

Piemēram, Alans Aronovs (47) no Sanfrancisko lielāko mūža daļu darbojies mūzikas industrijā – gan spēlējis grupās, gan bijis naktskluba īpašnieks. 2016. gada maijā viņš ieguldīja Bitcoin desmit tūkstošus dolāru, no kuriem astoņi tūkstoši bija no īpaša 15 mēnešu nulles likmes avansa. Pēc tam, kad viņa izmantotā Bitcoin birža tika uzlauzta, Aronovs ar 8500 dolāru Bitcoin valūtā pārgāja uz Kraken un sāka pelnīt. 2016. gada decembrī par septiņiem dolāriem par monētu viņš iepirka Ether, tāpat kā Golem un Gnosis 2017. gada sākumā. Sešpadsmit stundu dienā viņš sekoja līdzi BTC/USD un ETH/USD tirgiem, gandrīz visu laiku būdams nomodā un faktiski neizejot no mājām, lai katru reizi, kad viņa peļņa sasniedza noteiktu likmi, varētu tirgoties. «Esmu iedzīvojies obsesīvi kompulsīvajos traucējumos,» viņš saka. Sešu mēnešu laikā savus ieguldītos 8500 dolāru viņš pārvērta par 7,5 miljoniem, panākot 88 000 % atdevi.

Vēl cits kriptogrāfijas miljonārs ir Facebook grupas Advanced Crypto Asset Trading administrators Šons Aironstegs. Bijušajam ārzemju tirgotājam (37) patīk lielīties ar saviem sasniegumiem. «Es daudzviet uzstājos, runāju visādas revolucionāras muļķības un ceļoju pa pasauli,» viņš saka, neaizmirstot pieminēt arī ceļojumus uz Ēģipti un Sīriju Arābu pavasara laikā. Aironstegs tirdzniecībā iesaistās aktīvāk nekā Aronovs; viņa kontā ir tādu monētu laimesti kā Augur REP, Game, Litecoin, Ripple un Shiba Inu šķirnes suņa smieklīgo bildīšu iedvesmotā Dogecoin. Aironstegs ar Doge­coin nopelnīja 1500 % un mazāk nekā divu gadu laikā 15 tūkstošus pārvērta trīs miljonos dolāru. Pateicoties draudzībai, viņš nesen tika ielūgts pie ietekmīgā tirgotāja Maikla Šteinhārda Bedfordā (Ņujorka), kur nekavējās izmantot iespēju, lai izglītotu daļu Volstrītas elites par finanšu nākotni. «Visa arhaiskā finanšu nozare sāk apjaust, ka kļūst bezjēdzīga,» Aironstegs saka. Kādi ir tālākie plāni? Viņš dibina hedžfondu un Crypto Boot Camp, kas, pēc viņa sacītā, tiks apvienota virtuālā akciju sabiedrībā, līdzīgā Berkshire Hathaway.

– L.S.


Vai virtuālie bagātnieki ir atbrīvoti no nodokļiem?

Tāpat kā visi, arī Tēvocis Sems grib daļu no miljardiem vērtā virtuālās valūtas pīrāga. Bet vai ietekmīgā valsts pie tā tiks? Tas vēl nav zināms.

2014.gadā ASV Iekšējo ieņēmumu dienests (IRS) izstrādāja pretrunīgas pamatnostādnes – ja digitālā valūta ir konvertējama tradicionālajā naudā, tad nodokļu maksātājiem tā ir jāuzskata par pamatlīdzekļiem. Citiem vārdiem, tiešsaistes spēlēs izmantotā nauda neskaitās. Labākā šīs pamatlīdzekļu uzskaites puse – ikviena, kurš pārdod savu vairāk nekā gadu ilgo digitālo pozīciju, peļņa tiek aplikta ar zemāko ilgtermiņa kapitāla pieauguma likmi; pašlaik tie ir no 0 līdz 20 %. Bet tie, kuru pozīcija ilgst īsāku periodu, nonāk īpaši nepatīkamā situācijā – viņu peļņa tiek aplikta ar federālo ienākuma nodokļa likmi līdz pat 39,6 %.

Tomēr IRS nostāja ir radījusi vēl lielākus sarežģījumus. Ikvienam, kas izmanto digitālās monētas, lai maksātu par pakalpojumiem tiešsaistē, piemēram, pērkot datu glabāšanas iespējas, šķiet, katrs pirkums ir jāuzskata par kapitāla pārdošanu. Ja iztērētās monētas vērtība kopš tās iegā­des brīža ir pieaugusi, personai par to ir jāziņo un jāmaksā peļņas nodoklis. Savukārt, ja jūsu īpašumā ir pierastā valūta, piemēram, eiro vai jenas, un jūs to iztērējat pēc tam, kad tās vērtība attiecībā pret dolāru pieaugusi, IRS neuzskatīs to par peļņu, kas apliekama ar nodokli.

Nodokļu maksātājiem par saviem darījumiem ir jāziņo gandrīz vai obligāti. Ieņēmumi ir un paliek ieņēmumi – vienalga, vai tie ir gūti no akciju vai bitmonētu pārdošanas vai no jūsu pēdējā tokena izmantošanas. Tomēr realitāte ir tāda – nav noteiktu prasību, ka par virtuālās valūtas maiņas darījumiem būtu jāziņo IRS, tāpat kā, piemēram, Schwab brokeriem jāziņo par akciju pārdošanu 1099-B formā.

Vai izvairīšanās no nodokļu maksāšanas tikai pielej eļļu pašreizējā neprāta ugunij? Piemēram, 2016. gadā tikai 802 no 132 miljoniem individuālo nodokļu deklarāciju sakrita ar IRS ziņotajiem ienākumiem, kas saistīti ar virtuālajām valūtām. Bet valdība vēlas lielāku atsaucību. Pērn novembrī ASV Tieslietu departaments iesniedza prasību federālajā tiesā ar mērķi izsūtīt pavēsti, liekot Coinbase nodot informāciju par visiem klientiem ASV, kuri no 2013. gada līdz 2015. gada 31. decembrim pārvietojuši konvertējamu virtuālo valūtu. Sākumā tiesa IRS prasību apmierināja, taču Coinbase un tās klienti nevēlas sadarboties, aizkavējot tās izpildīšanu. Pat ja IRS saņems prasīto informāciju par klientiem, joprojām pastāv būtiski šķēršļi tā vēlmei iekasēt nodokļus no virtuālās valūtas peļņas. Liela daļa tirdzniecības darījumu notiek ārzemju biržās, un šī daļa varētu kļūt arvien lielāka.

– Kellija Filipsa Erba


28608 Visi skatījumi 2 Skatījumu šodien

Atstāt komentāru

2 Komentāri par "Jaunās pasaules monētas"


Jānis
1 gads 23 dienas atpakaļ

Virspusējs raksts, ir kļūdas un kļūdaini pasniegta informācija.

Daniels
1 gads 23 dienas atpakaļ

Izcils long-read. LV nebiju redzejejis neko detalizetaku. Beidzot palika skaidrs ka tas viss strada! Paldies Forbes

wpDiscuz