Kāpēc Latvijas CEO jāsāk atlasīt talantus pašiem

,
fintech uzņēmuma TWINO dibinātājs
Ilustrācija Jeļena Kud speciāli Forbes
Ilustrācija Jeļena Kud speciāli Forbes

Ik pa laikam notiek tā, ka populārs menedžmenta modelis, kuru gadiem ilgi izmanto visi, saplīst un atklāj savu absolūto neefektivitāti. Viens no tādiem modeļiem – kā kompānijas Latvijā atlasa talantīgu personālu. Es speciāli lieku akcentu uz talantiem – tiem indivīdiem, kas ir gatavi pārkāpt robežas, iziet ārā no komforta zonas un sasniegt savam darba devējam pilnīgi negaidītus rezultātus. Vai ir pareizi deleģēt šādu cilvēku meklējumus citiem?

Mēs visi zinām, ka Latvijas ekonomika patiešām stagnē, TOP 500 uzņēmumu apgrozījums neaug jau otro gadu pēc kārtas. Eksporta īpatsvars ekonomikā ir zemākais Baltijā. Investīcijas sasniegušas zemāko punktu pēdējo desmit gadu laikā. Kamēr Rīgā ir pieņemts visā vainot politiķus, man šķiet, ka problēma ir nepietiekama uzmanība jauno talantu piesaistei no korporāciju vadītāju puses. Kompānijām trūkst jaunu asiņu. Atbildiet godīgi – cik daudz laika jūs kā firmas vadītājs veltāt talantu atlasei?

Man ir personīga pieredze talantu meklēšanā – tam savos desmit uzņēmējdarbības gados konsekventi veltu 40% laika. Kādam var likties, ka gandrīz pusi darba laika atvēlēt darbinieku piesaistīšanai ir izšķērdība. Bet tieši šis paņēmiens man palīdzēja no Rīgas attīstīt fintech biznesu deviņās valstīs, kļūt par vienu no līderiem Krievijā un Polijā un pat atvērt biznesu tālajā Meksikā. Personīgi es piesaistīju vismaz divus dučus izcilību, kas objektīvi ir pārāki par mani pašu.

Šis rezultāts ir loģisks. Mūsu biznesā galvenais izaicinājums ir mainīt status quo konservatīvajā banku nozarē un, ja tas izdodas – tiražēt šo paņēmienu visā pasaulē. Tādiem mērķiem es arī lūkoju A klases talantus – speciālistus, kas, saņemot mandātu un iedvesmu no pirmās personas kopā ar neatkarības garantiju, ir gatavi gāzt kalnus. Ne velti pēc 2015. gada Hārvarda universitātes pētījuma 70% vadošo darbinieku atzinuši, ka tieši vadītāja kultūras un vērtību atbilstība ir galvenais aspekts, pieņemt izaicinājumu vai ne.

TALANTU MEKLĒŠANAI SISTEMĀTISKI VELTU 40% NO DARBA LAIKA.

Veltīt pusi no darba laika talantu piesaistei nav tikai mans izdomājums — Facebook šefs Marks Cukerbergs arī pavada pusi no sava laika, meklējot izcilus darbiniekus; to spilgti aprakstījis Reids Hofmans savā grāmatā The Start-up of You. Savukārt Apple leģendārā vadītāja Stīva Džobsa biogrāfi vairākkārt akcentējuši maģisko formulu 50% – talantiem. Izcilības un talanti jau pēc definīcijas ir īpaši; aiz nestandarta uzvedības vai izskata jāspēj saskatīt lielu potenciālu. To var paveikt tikai uzņēmuma pirmā persona – tā līderis.

Ar ko sākt talantu meklējumus?

Pirmais – vienoties ar sevi pašu, ka izcilību meklējumiem nav brīvdienu un pārtraukumu. Jebkuru publisku pasākumu, biznesa tikšanos vai pat atpūtu es uzskatu par potenciālu iespēju sastapt savu nākamo kolēģi. Jums jāredz vienam otru nesaspringtā gaisotnē, lai būtu skaidrs ne tikai tas, kas par speciālistu stāv tavā priekšā, bet arī – kas par cilvēku. Par ko viņš iestājas, par ko sapņo, kas viņu dzen uz priekšu. Šādā gaisotnē kandidāts negaida jūsu piedāvājumus, tāpēc reaģē godīgāk. Piemēram, es vienu no saviem vadošajiem darbiniekiem pirmo reizi uzrunāju augstskolas absolventu ballē.

Otrkārt – jāapbruņojas ar lielu pacietību. Pēc manas pieredzes, vidējais laiks no pirmās tikšanās līdz darbinieka pirmajai darba dienai var būt pat līdz deviņiem mēnešiem. Talanti tiešām riskē. Atšķirībā no tiem, kas alkst tikai pēc stabilitātes, darba laika līdz 17.30 un skata pa logu no korporācijas debesskrāpja, viņi ir gatavi atdot jūsu uzņēmumam visu savu enerģiju. Viņi ir sava veida samuraji, tāpēc mēdz ilgi vērtēt piedāvājumu, atteikties un pēc tam atkal pārdomāt. Tā ir daļa no procesa.

Treškārt – savā uzņēmējdarbībā es meklēju talantus nevis noteiktiem amatiem, bet radu amatu talantam, ja redzu kādu izcilību, kas ir pieejama. Es neļauju sev gaidīt līdz brīdim, kad atbrīvosies piemērots amats. Esmu novērojis, ka šādās situācijās jaunie darbinieki daudz ātrāk iejūtas darba vidē, ir atbildīgāki par saviem pieņemtajiem lēmumiem un nereti ļauj uz lietām paskatīties no cita skatu punkta.

Ar pārliecību varu teikt, ka Latvijā ir talanti un pasaules līmeņa speciālisti. Forbes raksti tam ir spilgts pierādījums. Bet viņus ir jāspēj saskatīt, jābūt gatavam par viņiem cīnīties un tad piesaistīt uzņēmumam, definējot lielo misiju – lai viņi sajūt, ka ir piederīgi, ka maina pasauli un kopā ar to arī Latviju. Un kamēr neticīgie skeptiski smīn, atgādināšu, ka tieši talanti un lielā vīzija par IT lielvalsti ļāva Igaunijai tiražēt miljardu vērtus uzņēmumus. Kāpēc gan Latvijai neizdarīt ko līdzīgu finanšu jomā, loģistikā un aviācijā? Atliek vadītājiem nokāpt no Olimpa un pašiem sākt runāt ar talantīgiem kandidātiem.

45781 Visi skatījumi 2 Skatījumu šodien

Atstāt komentāru

8 Komentāri par "Kāpēc Latvijas CEO jāsāk atlasīt talantus pašiem"


sav
2 gadi 4 mēneši atpakaļ

Sorry – biju uz jūsu uzņēmuma interviju un likās garlaicīgs darbs. Tā arī nesapratu kādēļ būtu jāiet strādāt uz zemāku pozīciju.

enjoy
2 gadi 5 mēneši atpakaļ

Nezinu kāda jēga ir sisties cita uzņēmumam? :)

anton
2 gadi 5 mēneši atpakaļ

Jega skaidra – uz Cita uznemuma rekina iegut pieredzi, uztaisit 100+ kludas, dabus sakarus, apvienot ap sevi kollegus un pec darba turpinat A/B testing savam startupam. Varbutiba ka savs bizness lidos palielinajas reizes

RudeWolf
2 gadi 5 mēneši atpakaļ

Tāpēc, ka Tev patīk tas, ko Tu esi izvēlējies darīt lielāko daļu nomoda laika.

Startupietis
2 gadi 5 mēneši atpakaļ

Moderni jau mūsdienās, ka talantiem piedāvā Employee Option Pool. Tajā brīdī, tas kļūst kaut kādā mērā arī Tavs.

Startupietis
2 gadi 5 mēneši atpakaļ

Employee Stock Options

Man
2 gadi 5 mēneši atpakaļ

un kas ja mākslīgi radītais amats talantam pēc pāris mēnešiem liekas mākslīgs un ir pilnīgi skaidrs ka darīt uzņēmumā tam talantam nav ko?

Armands
2 gadi 5 mēneši atpakaļ

Atkarīgs no uzņēmuma attīstības stadijas, kā arī no paša cilvēka. Strauji augošā uzņēmumā atrast talantus ir daudz grūtāk kā piemērotu pozīciju, turklāt talanti tāpēc ir talanti, ka viņi zin ko darīt un kā.

wpDiscuz