Rocket science Latvijai

,
ieguldījumu pārvaldes kompānijas INVL CEO
martinovs

Jaunu wealth management tehnoloģiju attīstība – izredzes uz jaunu startu banku sektorā.

Mēs dzīvojam pasaulē, kas dinamiski attīstās un kurā starp valstīm, kompānijām un cilvēkiem valda pastāvīga konkurence. Kāds paklūp, tomēr turpina skriet, kāds nokrīt un vairs nepieceļas, bet kāds dodas uz mērķi gluži kā raķete. Dalībnieku vieta skrējienā ir atkarīga no dažādiem faktoriem – iepriekšējām kļūdām vai sasniegumiem, kapitāla vai, visbeidzot, veiksmes. Laikā, kad pasaulē notiek lielas izmaiņas, tas bieži vien nozīmē faktiski līdzvērtīgas starta pozīcijas, un ļoti daudz kas ir atkarīgs no skrējiena dalībnieku uzņēmības, drosmes un ambīcijām.

Banku nozarē Latvijā notiek lielas un neatgriezeniskas pārmaiņas – līdz šim plaukstošajam nerezidentu biznesam pienācis gals. Jau ir pakritušie, kas vairs nepiecēlās, vēl kāds paklups, apvienosies vai tiks pārdots, mainīs darbības jomu, tomēr turpinās skrējienu. Bet vai kāds arī izšaus kā raķete? Kas apstākļos, kad tiek zaudēta reputācija, klienti, dolāru maksājumi un līgumpartneri, kad ir stingrs regulējums, bet trūkst atbalsta no valsts puses, nodrošinās izrāvienu uz priekšu?

Uz pēdējo notikumu fona nereti izskan idejas transformēt nerezidentu maksājumu biznesu par wealth management. Rodas vīzija par finanšu pakalpojumu eksporta industrijas attīstību wealth management veidā pēc Šveices vai Singapūras modeļa. Droši vien var atrast konkrētu nišu, potenciālos klientus, mēģināt radīt produktus, panākt kompromisu ar regulatoriem – gan vietējiem, gan aiz okeāna. Var atgūt reputāciju, izaudzināt profesionāļus un izveidot partneru tīklu. Jau tagad tirgū ir bankas, kas piedāvā wealth management pakalpojumus vienā vai otrā veidā. Taču pēc lēmuma aizliegt bankām apkalpot čaulas kompānijas (shell company) tādi pakalpojumi izrādījās zem lielas jautājuma zīmes. Ir naivi cerēt, ka Šveices vai Singapūras wealth management HNWI (High Net Worth Individual – izmantoto finanšu pakalpojumu klasifikācija, lai noteiktu personu vai ģimeni ar augstu neto vērtību) pāries vietējām bankām. Pat tie, kas mums ir tuvi ģeogrāfiski vai valodas ziņā, šādos nenoteiktības apstākļos, visticamāk, neizvēlēsies Latviju. Ļoti iespējams, ka vietējie wealth management profesionāļi ar saviem klientu portfeļiem tiks pārvilināti uz Šveici vai Austriju, nevis otrādi. Manuprāt, mūsu banku industrija nespēs konkurēt ar Šveici vai Singapūru.

Vai viss ir bezcerīgi? Ne gluži. Pasaules wealth management industrijai patlaban nav viegli laiki. Palielinās konkurence, kļūst stingrāks regulējums, strauji mainās klientu prasības. Līdz ar to palielinās izdevumi, prasības attiecībā uz pakalpojumu atbilstību un drošību, jaunu tehnoloģiju ieviešanu un biznesa modeļiem, mainās HNWI klientu prioritātes. Industrijā notiek procesu robotizācija, aktīvi tiek ieviests mākslīgais intelekts, lielo datu, produktu un pakalpojumu personalizēšanas, kā arī API un Blockchain tehnoloģijas. No fintech industrijas wealth management sektorā ienāk arvien vairāk digitālo risinājumu un pakalpojumu. Nodrošināti klienti, īpaši jaunāka gadagājuma, ikdienā dod priekšroku digitālajiem risinājumiem, un tas ietekmē arī finanšu pakalpojumu izvēli.

Būtībā tradicionālais wealth management ir nonācis izvēles priekšā – kļūt par pakalpojumu radītāju vai HNWI pakalpojumu piegādātāju, tātad pašiem radīt produktus ap patērētāju pieprasījumu vai papildināt produktu līniju ar trešo pušu pakalpojumiem. Piemēram, BNP Paribas Wealth management sadarbībā ar partneriem no fintech ir radījuši digitālo platformu, kuru BNP Paribas menedžeris var izmantot savā viedtālrunī, lai izvēlētos klientus kopīgām privātajām investīcijām atkarībā no viņu vēlmēm, riska pakāpes, līdzekļu apjoma, investēšanas horizontiem un ienesīguma līmeņa. Šāda platforma ne vien paplašina pakalpojumu spektru klientiem, bet arī palielina šī pakalpojuma ātrumu un vērtību. Tādu piemēru ir arvien vairāk. Wealth management un fintech integrācija notiek dažādās jomās, bet salīdzinoši mierīgos apstākļos.

Acīmredzot vētrainas tehnoloģiju attīstības laikā ne visas wealth management kompānijas pasaulē kļūs par raķetēm un izturēs arvien ātrāko tempu. Savukārt Latvija pēc sava attīstības līmeņa jau tagad ieņem nozīmīgu vietu fintech industrijā Eiropā. Investīciju platformas Mintos un Twino izmanto klienti no daudzām valstīm un reģioniem, un tās strauji attīstās. Varbūt mūsu bankām, runājot par wealth management pakalpojumiem, nav vērts kopēt būtībā novecojušus šī biznesa modeļus, bet doties tehnoloģiju virzienā? Arī konkurence šajā segmentā pagaidām ir daudz mazāka. Manuprāt, tāda scenārija gadījumā varēs ātrāk atgūt regulatora labvēlību un saņemt valsts atbalstu, atjaunot reputāciju, piesaistīt investorus un klientus. Un varbūt tad Latvija kļūs par lielvalsti – raķeti?

2468 Visi skatījumi 2 Skatījumu šodien

Atstāt komentāru

Sāc komentēt!


wpDiscuz