USD 0.84 btc 9962.29
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.84 btc 9962.29
ForbesLife 28. Augusts

Septiņu ciparu cena… bez dimantiem

Vids Rahlevičs

Speciāli Forbes

Mūs vienmēr interesējuši cilvēki, parādības, sajūtas vai priekšmeti. Daudzi vīrieši iztēlojas kaismīgus skatienus viņu virzienā, kad viņi sēž pie jaunākā modeļa automašīnas stūres, bet sievietes bieži kūst jaunāko rokassomiņu modeļu dēļ. Mēs aplūkosim jaunāko modeļu rokaspulksteņus, kuru cena rakstāma ar vairāk nekā sešiem cipariem un kuros nav dimantu.   

Janvārī Ženēvā tika prezentēts jauns Vacheron Constantin modelis Overseas Tourbillon – tērauda korpuss, zila ciparnīca, divi rādītāji un turbijons. Neticami efektīvā pulēšanas metode un rūpīgais darbs licis tēraudam pārtapt jaunā kvalitātē. Skaists, īpaši ērts un elegants laikrādis. Rekomendējamā cena mūsu reģionā – 114 000 eiro.

Vai tas tiešām ir tik ļoti dārgs, vai tomēr pārvērtēts? Paskatīsimies, kas veido šo cenu. Lai izveidotu jaunu manufaktūras mehānismu (in-house), nepieciešami apmēram pieci gadi, un tas var maksāt apmēram piecus miljonus eiro un vairāk. Sarežģītā pulksteņa mehānismu veido 370 detaļu. Tās tiek izgatavotas ar CNC iekārtām. Pats ražošanas process var aizņemt tikai dažas minūtes, bet trīs inženieri, izmantojot sarežģītas iekārtas, detaļas pielāgo citu citai 2–3 dienas. Lai saliktu labu pulksteni, vajadzīgs laiks no dažām dienām līdz pusgadam. Tas ir 100 % augstākās klases profesionāļu roku darbs. Un neaizmirsīsim šveiciešu atalgojuma līmeni! Pašizmaksu palielina arī ļoti mazie ražošanas apjomi. Jebkurā gadījumā dārgo preču cenu veidošanās ir ļoti specifiska lieta. Un vēl: Vacheron Constantin ir vecākā bez pārtraukumiem strādājošā šveiciešu pulksteņu manufaktūra – jau kopš 1755. gada. Mēs maksājam arī par to.      

Salon International de la Haute Horlogerie (SIHH) Ženēvā kādās vakariņās ar kolēģiem uzspēlējām spēli. Nosacījumi – jūs esat labu pulksteņu entuziasts un vēlaties kaut ko ekskluzīvu, un jums ir 10 000 eiro jaunam pulkstenim. Kādu modeli no SIHH 2019 redzētajiem jūs izvēlētos? Vienojāmies, ka par tādu summu augstākās horoloģijas (haute horlogerie – franču val.) pasaulē ir ļoti, nu ļoti ierobežota izvēle. Bet palūkosimies, kas slēpjas aiz augstākās horoloģijas aizkara.   

 

Pulksteņu pasaules Oskars

Daudzām rūpniecības nozarēm ir savi Oskari, un pulksteņu nozarē tas ir Grand Prix d‘Horlogerie de Genève (GPHG). Novembrī notikušajā GPHG 2018 balvu pasniegšanā ekskluzīva mehānisma pulksteņu (Mechanical Exception Watch) kategorijā laurus plūca Greubel Forsey Grande Sonnerie. Šīs preču zīmes vēsture sākās tikai pirms dažām desmitgadēm, kad Šveices pulksteņu ražošanas kultūras dzimtenē Juras kalnu reģionā satikās divi vīri, kuri pārstāvēja divu horoloģijas skolu tradīcijas: anglis Stīvens Forsejs (Stephen Forsey) un francūzis Roberts Greibels (Robert Greubel). Abus  vienoja filozofija, kas šajā gadsimtā var šķist visai neparasta, proti, viņi ilgojās pēc jauniem mehāniskās horoloģijas izgudrojumiem. 

Rekonstruētā fermā La Chaux-de-Fonds, kur izveidota manufaktūra, strādā 115 cilvēku, un gada laikā viņi izgatavo tikai ap 100 pulksteņu. Taisnību sakot, tie nav vienkārši pulksteņi; Forsejs un Greibels tos sauc par “mākslas darbiem”, un tā ir taisnība. Visas pulksteņa detaļas, un to it pat vairāk nekā 400, tiek izgatavotas nevis ar CNC, bet izmantojot tikai senos darba galdu, turklāt ikviena detaļa, pat tās, ko mēs neredzam, tiek slīpēta un pulēta ar rokām. Šis process ilgst četrus mēnešus. Saliekot pulksteni, meistariem ir jābūt īpaši uzmanīgiem un rūpīgiem – nav pieļaujamas ne mazākās detaļu deformācijas vai skrāpējumi; tad viss jau paveiktais darbs izrādīsies veltīgs. Tādu brāķi finansiāli var izteikt ar sešiem cipariem rakstāmu summu. Greubel Forsey pulksteņa salikšanas aizņem 10–20 reižu ilgāku laiku nekā parasta pulksteņa salikšana.   

Pulksteņu Oskara laureāts Greubel Forsey Grande Sonnerie ir izcilākais šī tandēma izstrādājums – 11 gadu ilgi pētījumi, divi patenti, 935 mehānisma detaļas. Grande Sonnerie ir viena no sarežģītākajām horoloģijas funkcijām, kad laiks tiek paziņots ar skaņu, ko rada miniatūri gongi. Taču Grande Sonnerie pulksteņi tehniski ir krietni sarežģītāki par tā sauktajiem minūšu atkārtotājiem (minute repeaters), kas veic tādu pašu funkciju. Pulksteņa ekskluzivitāti apliecina arī tas, ka tādas sarežģītības mehānismi ir pa spēkam tikai dažām manufaktūrām: Jaeger-LeCoultre, Audemars Piguet, F. P. Journe, Philippe Dufour, Patek Philippe. Turklāt, neraugoties uz ļoti sarežģīto mehānismu, Greubel Forsey Grande Sonnerie ir standarta izmērs. Tas nav limited edition pulkstenis, taču to nav plānots saražot vairāk kā 5–8 eksemplāros.  

 

Viens un neatkārtojams

Kad trīs ekskluzīvu zīmolu ražotāji apvieno savu pieredzi, zināšanas un radošumu, rodas interesantas lietas. Jau ilgus gadus sadarbojas Lamborghini Squadra Corse, Pirelli un Šveices pulksteņu manufaktūra Roger Dubuis, kuras moto – aizraujoša tradicionālās horoloģijas alternatīva, ekstremāli pulksteņi cilvēkiem, kuri meklē ekstremālus piedzīvojumus. Šī trijotne jau ir piedāvājusi ne vien izcilu laikrādi, bet jaunākais, Excalibur One-Off, pārspēj visus.

Interesanta ir jau tā rašanās vēsture. Janvārī Ženēvā uzmanīgi aplūkoju, iespējams, dārgāko izstādes SIHH 2019 eksponātu – Lamborghini SC18 Alston. Tā ir pirmā un vienīgā Lamborghini Squadra Corse vēsturē speciāli pēc pasūtījuma radītā sporta hiperautomašīna, un tā izceļas ar unikālu dizainu. Ražotājs nepublisko ne automašīnas cenu, ne pasūtītāja uzvārdu, bet Roger Dubuis pārstāvji Ženēvā atklāja, ka tā īpašnieks ir uzņēmējs no Āzijas.

Kad Lamborghini Squadra Corse inženieri un dizaineri sāka rasēt šīs hiperautomašīnas kontūras, arī Roger Dubuis nolēma uzņemties risku un piedalīties šajā projektā. Vadoties pēc tās pašas filozofijas, šveicieši radīja pulksteni, kuram ir neapšaubāmi ekskluzīvā Lamborghini un cita partnera – Pirelli – dizaina kodi. Taču tādā projektā ar dizainu vien nepietiek. Šveicieši izveidoja vienīgo īpaši tikai šim pulkstenim paredzētu mehānismu RD106SQ ar diviem 90 grādu leņķī slīpiem turbijoniem. Tā V formas arhitektūra ir atsauce uz Lamborghini motoru. Šajā pulkstenī svarīgākais ir minūšu radītājs, kas, šķiet, pārņemts no automašīnas paneļa, un stundas tiek rādītas lodziņā. Tāds pats ir arī pulksteņu funkciju selektors (W – uzgriezt, S – iestatīt stundas).

Tātad par pirkumu ar neplānotiem ieguvumiem… Kad Lamborghini SC18 Alston jau bija izgatavots, Roger Dubuis vērsās pie tā vārdā nenosauktā īpašnieka un piedāvāja iegādāties vienīgo tieši šai automašīnai paredzēto pulksteni, kas nekad vairs netiks ražots un kura dizains un unikālais mehānisms nekad vairs netiks atkārtots. Noslēpumainais īpašnieks solījis padomāt, bet jau nākamajā dienā atbildējis, ka piekrīt iegādāties pulksteni, kura cena ir 1 063 000 Šveices franku (apm. 937 420 EUR, bez PVN). Kāpēc tieši tāds skaitlis? Tā tiek parādīta cieņa zīmolam Pirelli, ar kura riepām kopš 1963. gada tiek apauti visi Lamborghini.

 

Viens no mītiskākajiem horoloģijas objektiem

Tā nosaukums ir Aeternitas Mega 4, bet šī vēsturē sarežģītākā mehāniskā rokaspulksteņa tēvs ir talantīgais šveiciešu pulksteņmeistars Franks Millers (Franck Muller), kuru dēvē par “sarežģītu funkciju meistaru” (Master of Complications). Īsa šī unikālā rokaspulksteņa vizītkarte: 36 funkcijas, 23 no tām redzamas, 18 rādītāji un pieci diski, kas griežas, 1483 mehānisma detaļas, 99 akmeņi, 91 zobrats, septiņas funkciju vadības un iestatīšanas pogas, četras korekciju pogas. Un tas viss – uz plaukstas locītavas… Pieci plānošanas un projektēšanas gadi un tikai viens gads, lai to sakomplektētu.

 

Vērtējot no sarežģītības un funkciju aspekta, Aeternitas Mega ir horoloģijas mākslas un meistarīguma virsotne. Jomas zinātājiem un entuziastiem šis unikālais pulkstenis ir nebeidzamu atklājumu un emociju avots. Lai visu pamatīgi izpētītu un izmēģinātu, iespējams, vajadzētu vairākas nedēļas. Vēloties parādīt šī unikālā pulksteņa sarežģītību, bet nevadāt jūs pa augstākās horoloģijas džungļiem, pievērsīšu uzmanību tikai divām mehānisma detaļām – ātrākajai un lēnākajai. Mehānisma darba frekvence ir 18 000 svārstību stundā. Tas nozīmē, ka gaitas regulators – uz abām pusēm kustīgi ritentiņi – veic piecas kustības sekundē. Vienkāršāk sakot, tādai frekvencei atbilst pulkstenis un ar tādiem solīšiem kustas tā sekunžu rādītājs. Pulkstenim ir kalendārs, kas rāda nedēļas un mēneša dienu, mēnesi, gadu, garos gadus; tas zina, cik dienu ir mēnesī, cik to būs februārī, kad būs garais gads utt. Viens no četriem tā gadu indikatoru cipariem, kas rāda gadsimtu, veiks vienu kustību 100 gados... Vēl jāpiemin no tehniskā aspekta ļoti sarežģīta stundu paziņojuma skaņu funkcija, šajā gadījumā – Vestminsteras kariljons. Tāpat kā torņa pulkstenis tas sit ceturkšņus, pusstundas un stundas. To dara četri nelieli āmuriņi un četri gongi. Jāņem vērā, ka tā desmit funkcijas ir savstarpēji saistītas, precīzi saskaņotas un tām ir jābūt individuāli iestatāmām.

 

Pulksteņu pasaules fēnikss

Iedomāsimies uzņēmumu, kas bez pārtraukumiem strādā kopš 1755. gada. To nav skāruši kari, okupācijas, tā tradīcijas un meistarīgums tiek nodots no paaudzes paaudzē un ir saglabājies arhīvos un tehniskajā dokumentācijā. Tieši tāda ir Šveices pulksteņu manufaktūra Vacheron_Constantin. Tai ir speciāla nodaļa Les Cabinotiers, kas rada un izgatavo ekskluzīvus pulksteņus. Pavisam nesen tika piedāvāts jaunākais izstrādājums Les Cabinotiers Grande Complication Phoenix. Dažādās kultūrās ir zināma leģenda par mītisko putnu fēniksu, kas dzīvoja 500 vai 1461 gadu, sava dzīves cikla beigās savija ligzdu no kanēļa zariņiem, ar kuriem pats apdega. Ligzda un putns pārvērtās pelnos, no kuriem pacēlās jaunais fēnikss. Fēnikss simbolizē atjaunošanos un atdzimšanu, un tieši šī leģenda iedvesmoja Ženēvas pulksteņmeistarus. 

Les Cabinotiers Grande Complication Phoenix ir augstākās sarežģītības kategorijas – grand complication – klases mehānisms Calibre 2755 ar 15 funkcijām, kas redzamas uz abām pulksteņa pusēm, jo tā pamatne ir otra ciparnīca. Minēšu dažas no tām – pastāvīgais kalendārs, indikators, kas rāda mūsu izmantojamā un Saules laika starpību, saules lēkšanas un rietēšanas laiku, gad laikus, zodiaka zīmes, mēness fāzes... Minūšu atkārtotājs un turbijons, protams, arī ir šajā sarakstā. Visas šīs sarežģītās funkcijas ir ļoti harmoniski savietotas nebūt ne milzīgā ietvarā un ir ļoti skaidri nolasāmas. Skatienu piesaista arī ekskluzīvais ar rokām gravētais pulksteņa korpuss no sārtā zelta. Lai to izgravētu, pieredzējušam meistaram bija nepieciešamas 300 stundas. 

 

Desmitgades darbs – trīs vienā

Teiciens Big Boys and Big Toys (lieliem zēniem lielas rotaļlietas) ir labi zināms. Šīs rotaļlietas ir dažādas, bet visbiežāk gaužām banālas – automašīnas, jahtas utt. Lietas, ar kurām var demonstrēt savu bagātību un izpelnīties lielāku uzmanību – gan no citiem cilvēkiem, gan plašsaziņas līdzekļiem. Bet ir kāda rotaļlieta, par kuru var priecāties tikai viens lielais zēns, un tā ir paredzēta īstam pulksteņu entuziastam – Urwerk AMC Atomic Master Clock. Šo horoloģijas, precīzas mehānikas un inženierijas brīnumu janvārī dzīvē pamanīju Ženēvā. Īsi sakot, tas ir atomu pulkstenis, speciāls mehāniskais rokas pulkstenis un tā savienojošā ierīce. Būtība – atgriežoties mājās, noņem un ieliec rokaspulksteni speciāli tam paredzētā vietā. Īpaša ierīce, salīdzinot ar atomu pulksteņa iestatījumiem, izvērtē rokaspulksteņa rādītājus un atbilstoši tos koriģē. Tā nekad neko nenokavēsiet! Tas izskatās vienkārši, taču šīs ierīces un tās sastāvdaļu R&D ilga gandrīz desmit gadu.

Urwerk neliels un neatkarīgs šveiciešu zīmols, aiz kura stāv viens no mūsdienu horoloģijas grandiem Felikss Baumgartners (Felix Baumgartner). Urwerk izgatavos tikai trīs AMC. Viens pērn jau tika pārdots klientam no ASV, otrs tiek gatavots patlaban, bet trešais tiks izgatavots 2020. gadā.

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem