USD 0.85 btc 9645.15
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.85 btc 9645.15
ForbesLife 29. Augusts

Labāks par Tesla

Čaks Tannerts

Forbes ASV

Ja Īlons Masks ir Tonijs Stārks, tad Rivian dibinātājs R. Dž. Skarindžs ir Klārks Kents. Iepazīstieties ar miermīlīgo uzņēmēju, kura akumulatoru piedziņas SUV un pikapi elektrificē autobūves nozari!

Losandželosas auto izstādē pērn novembrī lielāko uzmanību neizpelnījās ne Mercedes Benz, ne Porsche, BMW un pat ne ierastās luksusa automašīnas. Sensāciju sarūpēja mazpazīstams elektroauto ražotājs Rivian Automotive no Plimutas Mičiganā. Pēc gandrīz desmit gadu ilgas EV (elektroauto) tehnoloģijas attīstīšanas tas piedāvā savas divas pirmās akumulatoru piedziņas automašīnas – septiņvietīgo apvidus auto R1S un pikapu R1T. Aktīva dzīvesveida piekritēju vajadzībām radītās automašīnas, tā saucamie piedzīvojumu auto, pēc izskata atgādina Range Rover – spēcīgas, jaudīgas un elegantas, turklāt ar plašu jaunāko tehnoloģiju klāstu, piemēram, interneta savienojumu un virkni autonomu vadītāja drošības funkciju.

“Piedzīvojumi ir dzīve!” iesaucas R. Dž. Skarindžs, 36 gadus vecais Rivian dibinātājs un vadītājs. “Tā var būt makšķerēšana, tas var būt golfs, tas var būt restorāna apmeklējums kopā ar ģimeni.”

Skarindža mīlas dēka ar “lietām, kas kustas,” kā viņš pats saka, sākās jau bērnībā. Tiklīdz zēns bija pietiekami liels, lai pats strādātu ar instrumentiem, viņš kādā garāžā Melburnā (Florida) palīdzēja kaimiņam pārbūvēt viņa Porsche 356s. “Mana mīļākā automašīna bija piecdesmito gadu beigu Speedster,” atceras Skarindžs. Līdz vidusskolai viņš jau bija pilnīgi pārņemts ar ideju par sava auto zīmola radīšanu. Nepieciešamās zināšanas viņš apguva Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta (MIT) prestižajā Sloan auto laboratorijā, iegūstot mehānikas inženiera doktora grādu.

Tomēr mācību laikā topošais auto būvētājs mocījās pretrunās. “Biju sašutis, kad uzzināju, ka lietas, kuras mīlu, padara gaisu netīrāku un izraisa visdažādākās problēmas – no ģeopolitiskiem konfliktiem līdz smogam un klimata izmaiņām.” Tāpēc Skarindžs mainīja savu kursu, pieņemot lēmumu koncentrēties uz videi draudzīgajiem elektroauto.

2009. gadā dibinātais Rivian sāka kūtri, attīstot Tesla Roadster līdzīgu elektrisku sporta kupeju, atzīst Skarindžs. Pagāja daži gadi, bet šis plāns tā arī nerealizējās. “Mēs nebūvējām neko tādu, kas pasaulei tiešām būtu nepieciešams, kaut ko, kas tirgū atšķirtos no citiem,” viņš skaidro. Un uzņēmējs drosmīgi vēlreiz mainīja darbības virzienu, no jauna definējot uzņēmuma misiju – mobilitāti – un pievēršoties praktiskām luksusa klases automašīnām.

Tad kāpēc bija nepieciešamas veseli desmit gadi, lai viņš vispār sāktu ražot automašīnas? “Mēs savienojām visus punktus,” stāsta Skarindžs. Tas iekļauj tehnoloģiju attīstību, spēcīga biznesa plānu, organizācijas uzbūvi, piegādes ķēdes un ražošanas sistēmas izveidošanu. Vairākus gadus viņš veidoja inženieru un dizaineru sapņu komandu. Tajā ir Marks Vinnels, par inženiertehniskajiem risinājumiem atbildīgais izpilddirektors (iepriekš viņš McLaren strādāja ar iekārojamajiem 720S un MP4-12C), un Džefs Hamouds, par dizainu atbildīgais viceprezidents (Jeep veterāns, pārraudzīja Grand Cherokee un Wrangler ražošanu). Lai finansētu savus elektriskos sapņus, Skarindžs piesaistīja 450 miljonus dolāru no trīs lieliem investoriem: Saūda Arābijas investīciju grupas Abdul Latif Jameel, kam ir ciešas saites ar MIT; Japānas Sumimoto Corp. un Londonas Standard Chartered Bank.

Rivian nodarbina ap 700 cilvēku. Puse no viņiem strādā inženiertehniskajā centrā Plimutā, lielākā daļa pārējo darbinieku – Sanhosē un Ērvinā, vēl daži – inženiertehniskajā centrā Apvienotajā Karalistē. Nākamajos divos gados viņiem pievienosies vēl citi, uzņēmumam attīstot ražotni Normālā Ilinoisas štatā; 2017. gadā Rivian to iegādājās no Mitsubishi par 16 miljoniem dolāru.

Tehniski R1T un R1S ir ļoti līdzīgi. Tie ir balstīti uz viena skrituļdēļa šasijas (visas mehāniskās komponentes – akumulators, piedziņas agregāti, balstiekārta – iekļautas vienā platformā). Šie auto piedāvā pārsteidzošu veiktspēju – līdz pat 650 km nobraukumu ar vienu uzlādi, kas ir par aptuveni 120 kilometriem vairāk, nekā iespēj jebkurš cits elektroauto, kas pārvietojas pa pasaules ceļiem vai būs pieejams tuvāko divu gadu laikā. Tie sola arī pārsteidzoši labu vadāmību un sporta automašīnas cienīgu ātrumu – abi modeļi līdz 100 km/h spēs ieskrieties tikai trīs sekundēs. Rivian apgalvo, ka tie būs īsti bezceļu spēkrati. Pamēģiniet pabraukt ar Tesla pludmalas kāpās vai pa akmeņainu kalnu!

Pikapa sākumcena būs aptuveni 68 000 dolāru, bet SUV maksās, sākot no 72 000 dolāru (abiem pieejamas nodokļu atlaides). Kaut arī Rivian neatklāj iepriekšpasūtījuma apjomu, uzņēmuma ambiciozais mērķis ir 2021. gadā piegādāt 20 000 vienību (kopā pikaps un SUV), 2022. gadā – 40 000 vienību, kas ienesīs attiecīgi 1,4 miljardus un 2,8 miljardus dolāru. Salīdzinājumam – Tesla pirmā pilnā gada laikā pārdeva 22 000 Model S un aptuveni 25 000 Model X, kad šis auto debitēja.

Nākamgad Normālā sāksies ražošana, un Rivian līdzīgi Tesla plāno pārdot savus ražojumus tieši patērētājiem, stratēģiski izveidojot veikalus visā ASV teritorijā, lai Rivian zīmols nonāktu pareizo klientu redzeslokā. Lai nodrošinātu vairāk iespēju, izstrādes procesā ir arī praktisks auto ar piecām pasažieru vietām, bet vēlāk tiks piedāvāti vēl vairāki piedzīvojumu modeļi, nākotnes plānus atklāj Skarindžs, tomēr uzmanoties, lai nesasolītu pārāk daudz. “Es labāk mazāk runāju par saviem plāniem ar cilvēkiem, kas nav iesaistīti. Ļausim rezultātiem runāt pašiem par sevi.”

Potenciāli lielāku peļņu nesīs Rivian tehnoloģijas pārdošana autoražotājiem un tehnoloģiju uzņēmumiem. “Mēs varam gūt peļņu no skrituļdēļa platformas tehnoloģijas pārdošanas kopā vai pa daļām, piemēram, tikai akumulatorus,” saka Skarindžs. Kaut arī nav izziņota nekāda sadarbība, Rivian apspriež iespēju sastrādāties ar labi zināmu zīmolu, kas nav tradicionāls autoražotājs, tomēr šādu vienošanos nav plānots noslēgt tuvākajā laikā. Tā uzņēmums cer iegūt papildu investīcijas 2019. gada pirmajā ceturksnī. “R. Dž. ir izveidojis uzņēmumu, kas var rullēt arī ar mazu kapitālu,” uzskata Rivian direktoru padomes loceklis Džons Šuks, bijušais Toyota ražošanas vadītājs ASV un Japānā.

Tagad, kad viņa dzīves misija – kļūt par auto ražotāju – ir realitāte, Skarindžs tic, ka viņa kā vadītāja prioritātes ir pārliecība, ka uzņēmuma virzība ir skaidra, ka tajā strādā pareizā komanda un ka uzņēmējdarbības kultūra ļauj cilvēkiem strādāt bez problēmām vai birokrātijas. Tomēr, ja notiks sliktākais, MIT inženieris labāk atrastos laboratorijā: “Es tiešām izbaudu darbu pie tīkla arhitektūras, man patīk strādāt ar mūsu skrituļdēļa platformu.” Citiem vārdiem, R. Dž Skarindžs ir tik tikko sācis braukt.

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem