USD 0.91 btc 8303.53
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.91 btc 8303.53
ForbesLife 14. Augusts

Mājas laika sargātājiem

Vids Rahlevičs

Speciāli Forbes

Visām labām lietām ir sava vide, savs konteksts, arī savas mājas. Labai automašīnai ir garāža, pastmarkām – albums, labai vīna pudelei – speciāls skapis, cigāriem – humidors. Savas mājas ir paredzētas arī labiem pulksteņiem. Tās tiek sauktas par laika glabāšanas kastēm, un to piedāvājums, līdzīgi kā īstam nekustamajam īpašumam, var būt no vienkāršas nojumes līdz greznām villām.

Lielākas vai mazākas laika glabāšanas kastes ir uz skaidrām vērtībām balstīta dzīvesveida daļa. Tādēļ, tiecoties labāk uztvert best of the best filozofiju, mums ir jāsaprot dažas lietas.

Kāpēc labam pulkstenim ir nozīme?

Paskatīsimies uz dzīvi un mums apkārt esošajiem priekšmetiem filozofiski un atbildēsim sev uz jautājumu – kas ir lielākā bagātība? Ir tikai viena vienīgā pareizā atbilde – laiks. Tādēļ var pilnīgi piekrist elites pulksteņmeistara Paskāla Rafī (Pascal Raffy) sacītajam, ka pulksteņi nav ierīces, kas rāda laiku, bet gan sava veida laika sargātāji (timekeepers). Jo dārgāks īpašums, jo svarīgāk to uzglabāt atbilstošā ietvarā.

Mums, vīriešiem, pulkstenis ir daudz svarīgāks nekā sievietēm, jo viņām ir daudz citu veidu un līdzekļu, kā sevi izpaust vai radīt par sevi vēlamo iespaidu. Es šeit nerunāju par tādu pašizpausmes veidu, kas atgādinātu pūlī mirgojošu policijas bākuguni, bet par atturīgu, diskrētu un pašam nēsātājam svarīgu simbolu un signālu apkārtējiem, kas pasaka daudz vairāk nekā simtiem banālu frāžu. Žurnālos un portālos var lasīt daudz dažādu ieteikumu, kāpēc jums ir nepieciešams labs pulkstenis. Dažiem tas ir statusa simbols, jo dārgais aksesuārs apliecina, ka piederi elitei. Tas tiek pozicionēts kā veiksmīgo aksesuārs, jo labs pulkstenis var atspoguļot modes tendences, tā ir investīcija, turklāt ļauj tev izskatīties kā Džeimsam Bondam... Portālos tiek rakstīts, kādi un cik dārgi Šveices pulksteņi jāvalkā, ja tu finanšu pasaulē ieņem attiecīgu amatu. Taču šie ieteikumi nav nekā vērti. Tie paredzēti ļoti ierobežota intelekta masveida auditorijai vai tiem, kas pēkšņi ir kļuvuši bagāti, vai arī tiem, kuri sapņo laimēt miljonu... Cilvēkiem, kuriem nepieciešami ieteikumi, kā iztērēt naudu.

Kāpēc man vajadzētu nesāt labu pulksteni? Kāds man no tā labums? Dārga ierīce, laba gaume, sociālais stāvoklis... Neviens no šiem plašsaziņas līdzekļu tiražētajiem zīmogiem man nav pieņemams. Esmu pārliecinājies un to pastāvīgi atkārtoju, ka nepieciešamību pēc laba pulksteņa jāsajūt pašam cilvēkam, kurš to nēsās. Tā ir iespēja atspoguļot viņa iekšējo kultūru un plašo skatījumu uz dzīvi, jo labs pulkstenis ir saistīts ar daudzām lietām, kuras mēs esam piemirsuši vai pastūmuši malā: mantojumu, vēsturi, meistarīgumu un, bez šaubām, aizrautību, kas ir abpusēja – gan to, kuri ražo, gan to, kuri nēsā. Tieši šī aizrautība arī sniedz pastāvīgu prieku.

No otras puses, mehāniskais pulkstenis ir dārgs priekšmets. Tā cena var būt arī ļoti demokrātiska, bet tas ir dārgs citu iemeslu dēļ – savas dabas, roku darba ieguldījuma, darbības principa, nepieciešamības to kopt, atvēlēt tam laiku – līdzīgi kā lolotam eksotiskam augam, labam ierocim vai izcilam humidoram. Mehāniskais pulkstenis ir saistīts ar īstiem rituāliem, bet mūsdienu spraigajā ritmā un multitāskinga režīmā jebkurš rituāls, kas nerada pievienoto vērtību, ir greznība – vienalga, vai tā būtu grāmatu lasīšana, norobežošanās no visiem un visa, vinila plašu klausīšanās, ilga tējas vārīšanas un dzeršanas ceremonija, sēdēšana pie kamīna ar vīna glāzi un skatīšanās liesmās... Tātad tā ir dzīves greznība, bieži vien – ļoti personīga, ko mēs katrs radām un uztveram gana atšķirīgi, taču tai ir svarīgs vienojošs faktors – vai nu tu ar to dzīvo, vai arī to nesaproti. Tāpēc mani kaitina, kad diskusijā par mehāniskajiem pulksteņiem iesaistās un centīgi piedalās cilvēki, kuriem ēdiens ir tikai līdzeklis fizioloģisko vajadzību apmierināšanai, kuriem kafija vispirms ir forma – liela kartona glāze, kuriem mūzika ir tikai viens no daudzajiem pirātiskajiem digitālajiem failiem, kas skan no jebkuras vietas un jebkurā laikā... Šeit lieliski iederas Koko Šaneles atziņa: “Daži cilvēki uzskata, ka greznība ir nabadzības pretmets. Tā nav taisnība. Tā ir vulgaritātes pretmets.” Skatījumu nosaka arī kulturālās atšķirības un vide. Bieži vien amerikāņi, pat pulksteņu entuziasti, nevar saprast mūsu aksiomu – Eiropā neviens nopietni neskatīsies uz solīdu uzņēmēju, kurš valkā kvarca pulksteni.

Kāpēc mehāniskais?

Katra digitālās pasaules nepilnība datorā vai telefonā pielīdzināma nelielai katastrofai. Taču, skatoties uz to visu no malas, to neprecizitāšu nozīme un ietekme uz jūsu dzīvi ir pielīdzināma nullei; visticamāk, tā ir tikai kārtējā saskaišanās par visu vai absolūti neko, kas tikai iznīcina jūsu visdārgāko vērtību – laiku. Mehānisko pulksteņu entuziasti ir gudrāki – viņi lieliski zina, ka pulkstenis var pieļaut sekundes vai citas neprecizitātes, bet par to galvu nelauza un šo faktu nevērtē kā traģēdiju, bet kā nelielu mīlamā bērna nedarbu. Tādēļ dažādu objektīvu un subjektīvu faktoru dēļ labs mehāniskais pulkstenis ir saistīts ar labām emocijām.

Rietumos, dārgos tirgos, kuros ir daudz izglītotu lietotāju, kvarca pulksteņus valkā bērni, pusaudži, studenti, cilvēki, kuriem apģērbs un aksesuāri absolūti, nerūp. Tā ir sabiedrības grupa, kurai lietišķajam apģērbam nav piemērojamas specifiskas prasības. Taču jūs nekad neredzēsiet kvarca pulksteni uz rokas nopietnam advokātam, bankas darbiniekam, uzņēmējam.

Kāda ir atšķirība? Kvarca pulksteņa baterija sūta elektrisko strāvu nelielam kvarca kristālam, un tas rada pastāvīgas un gana precīzas laika fāžu svārstības, kas ir vara pulksteņa mehānismi. Mehānisko pulksteņu mehānismu uzgriež atsperes spēks. Mehāniskie pulksteņi ir uzgriežami ar roku vai arī enerģiju iegūst caur uzgriešanas rotoru, kas kustas no rokas kustības. Standarta mehāniskā pulksteņa precizitāte ir apmēram +/-2 sekundes dienā. Katrā nometnē ir savi rekordisti, piemēram, kvarca Grand Seiko 9F kļūda ir +/-10 sekundes gadā, bet parastā kvarca pulksteņa – +/-15 sekundes mēnesī.

Ja pulkstenis jums nav kaut kas vairāk, ja tas jums nav svarīgs vai interesants aksesuārs, ja jūsu sabiedriskais stāvoklis un profesija neparedz atbilstoši ģērbties, tad ieteicams izvēlēties kvarca pulksteni, kas darbojas pēc principa uzliec un aizmirsti un kura baterija kalpos 2–3 gadus. Ja pulkstenis jums ir kaut kas vairāk, izvēlieties mehānisko!

No kastītes līdz daudzfunkcionālam seifam

Lūk, ļoti labs piemērs! Jums ir mehāniskais pulkstenis ar automātisko mehānismu. Tādu mehānismu jaudas rezerve ir apmēram 40–42 stundas. Atgriezāties piektdien pēc darba, noņēmāt pulksteni un nolikāt uz galda. Pirmdienas rītā steidzaties, bet pulkstenis jau ir apstājies, datus nepārsūta utt. Tas jūs var padarīt nervozu. Tāpēc arī mehāniskais pulkstenis prasa izveidot konkrētus ieradumus, rituālus. Tam, tāpat kā ziediem vai cigāru humidoram, ir jānobriest, tas ir jāmīl un par to ir jārūpējas.

Tam ir paredzētas speciālas pulksteņa uzgriešanas kastes. Tās nepieciešamas ne tikai jūsu ērtībām – ir pulksteņi, kurus bez tām nevar lietot. Piemēram, gana sarežģīts grand complication klases mehāniskais pulkstenis ar desmit funkcijām, starp tām – pastāvīgais kalendārs. Ja tas apstāties, no jauna to iestatīt varēs tikai gana atjautīgs pulksteņu entuziasts, taču ir modeļi, kurus iestatīt var tikai ražotāji. Tātad var nākties lidot uz Šveici.

Pulksteņu uzgriešanas kastu spektrs ir neticami plašs. Pašas vienkāršākās ir paredzētas vienam pulkstenim. Ielieciet to paredzētajā vietā, ieslēdziet, un ierīce lēni to griež. No tās griešanās kustas uzgriešanas rotors, kas ir savienots ar mehānisko atsperi. Cits līmenis – programmējamas kastītes, kuras griežas noteiktu laika periodu, bet pēc tam ir miera stāvoklī. Tās pulkstenim atļauj izmantot jaudas rezervi, bet, kad jaudas rezerves kļūst par mazu, kastīte atkal ieslēdzas.

Ir kastītes, kas paredzētas desmit pulksteņiem ar individuālām programmēšanas funkcijām; modulāras struktūras, kas ļauj radīt mājas lielām pulksteņu kolekcijām, mēbelēs un interjeros integrējami objekti, grezni daudzfunkcionāli seifi.

Jaunākās tendences – grezni daudzfunkcionāli interjera objekti, kas atspoguļo saimnieka vēlmes un ir savdabīgi hobiju centri. Tajos var būt integrētas pulksteņu uzgriešanas kastes, humidors, bārs, seifs, mūzikas sistēma, vieta, piemēram, dārga mākslas priekšmeta drošai eksponēšanai. Tas būtībā ir savdabīgs saimnieka brīvā laika centrs – viņš tur pavada laiku vienatnē vai ar viesiem un draugiem apspriež sirdij tuvas tēmas.

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem