USD 0.90 btc 8395.32
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.90 btc 8395.32
Nauda 21. Novembris

Baiļu fonds

Viljams Boldvins

Forbes ASV

Vēlaties pasargāt sevi no biedējošām lietām? Pērciet biedējošas opcijas. Tieši tā savā neierastajā ETF dara Nensija Deivisa.

Akcijas ir atguvušās no krituma pagājušā gada rudenī, zemas procentu likmes izstiepjas līdz horizontam, un VIX svārstīguma indekss ir divreiz mazāks, nekā tas bija Ziemassvētkos. Atslābinieties un ērti iedreifējiet pensijā...

“Nē, tikai ne to!” saka Nensija Deivisa. Derivatīvu tirgošanas veterāne vada Quadratic Capital Management, un pretēji lielai daļai tirgus spēlētāju, pēc viņas domām, investori ir pārāk pašapmierināti un apdrošināšana pret finansiālām likstām viņiem ir īpaši aktuāla.

Quadratic Interest Rate Volatility & Inflation Hedge ETF (tirdzniecības kods IVOL) ir radīts, lai sniegtu patvērumu gan no inflācijas, gan krīzes. Aktīvi pārvaldītajā portfelī apvienotas no inflācijas pasargātās valsts obligācijas un likmes pirkšanas iespēju līgumu formā uz ienesīguma līknes kāpumu.

Šīs opcijas ir lētas divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, patlaban ienesīguma līknes kāpums nav stāvs – desmit gadu obligāciju ienesīgums ir tikai par mata tiesu augstāks nekā divu gadu obligācijām. Otrs iemesls ir tāds, ka vērtspapīru tirgus ir neierasti kluss. Zemas svārstības nozīmē zemas opciju cenas.

Pirms iegrimt opciju matemātikas aprēķinu purvā, Deivisa apgalvo, ka “svārstības nospieda centrālās bankas naudas drukāšanas apjoms”. Ja procentu likmju svārstības atgriezīsies normālā līmenī, viņas pirkšanas iespēju līgumi kļūs vērtīgāki. Turklāt viņa gūs peļņu arī gadījumā, ja ienesīguma līkne pavērsīsies augšup, kā parasti notiek, kad uzplūst inflācijas vilnis, sabrūk kādas akcijas vai nekustamā īpašuma tirgus izrāda vājuma pazīmes.

IVOL nāk par labu investoru sirdsmieram, bet tā izveidotājai tas ir tikai un vienīgi risks. Deivisa (43) ir atdevusi visu savu sirdi, dvēseli un naudu Quadratic – viņa ir gan dibinātāja, gan 60 % daļu īpašniece. Ja trīs mēnešus vecais fonds uzrādīs rezultātu, viņa kļūs turīga. Ja tas neizdosies, Quadratic cietīs visai smagi.

Akciju tirgum grimstot par 3 %, pirmajā augusta nedēļā fonda vērtība pieauga par diviem procentiem Tomēr akciju un obligāciju cenu pieaugumam nepieciešams daudz lielāks satricinājums. Un labāk, lai šāds impulss pienāk iespējami drīz; IVOL pirkšanas iespēju līgumu termiņš beidzas nākamā gada vasarā. Turklāt Quadratic nepieciešams kaut kādā veidā paplašināties, neizprovocējot ETF gigantus, piemēram, BlackRock, radīt līdzīgus produktus.

Deivisa kā treidere izauga ļoti ātri. Vēl mācoties Džordža Vašingtona Universitātē, viņa apmeklēja finanšu tirgu pēcdiploma kursus, vienlaikus pelnot naudu ar ekonomikas pētījumiem konsultāciju uzņēmumiem. Daļu savas darba samaksas viņa ieguldīja brokeru kontā. “Dažām sievietēm patīk pirkt kurpes,” viņa saka. “Man patīk pirkt opcijas.”

Deviņdesmitie gadi bija labs laiks, kad izbaudīt ieguldījumu līgumu garšu. 1999. gadā Deivisa nopirka tehnoloģiju uzņēmumu akcijas ar negatīvu vērtību, kas ļāva viņai nopelnīt pirmajai iemaksai dzīvoklim Ņujorkā. Nav slikti...

Vēlāk Deivisa desmit gadus pavadīja Goldman Sachs, strādājot lielākoties īpašumu tirdzniecībā un tad nedaudz pievēršoties riska fondiem. 31 gada vecumā viņa pameta darbu, lai audzinātu savus divus bērnus. Atgriezusies Volstrītā pēc trīs gadu pārtraukuma, viņa strādāja AllianceBernstein, bet tad izdarīja to, ko reti  dara sievietes, īpaši, ja viņām ir bērni. Viņa nodibināja savu riska ieguldījumu fondu.

Quadratic, kura aktīvi reiz bija 400 miljoni dolāru, izmantoja risku fondu platformu Cowen & Co. Kad pagājušajā gadā sadarbība ar Cowen beidzās, Deivisa sāka pārveidot savu uzņēmumu. Iespējams, vēl nebija pienācis īstais laiks, bet sava taisnība ir arī viņas aktuālajā filozofijā, ka riska ieguldījumu fondi investorus īpaši neinteresē. Viņa apgalvo, ka ETF ir likvīdāki, caurskatāmāki un lētāki.

IVOL ikgadējā komisija – viens procents – šķiet daudz, tomēr Deivisa uzskata, ka tas ir pamatoti, jo fonds ne tikai tiek aktīvi pārvaldīts, bet ieguldījumi tiek veikti arī instrumentos, kurus parasti cilvēki nemaz nevar iegādāties. Piemēram, ja vēlaties izvietot tādu pašu pozīciju kā Deivisa uz Constant Maturity Swap 2-10 (gadu) pirkuma iespējas līgumu līdz 17. jūlijam, jums būtu nepieciešams zināt, kuram baņķierim zvanīt, lai uzzinātu kotējumu, jo šo monstru nepārdod visās biržās. Katrs no šiem pirkumiem, kurš maksās 7,71 dolāru, dos turētājam iespēju nopelnīt dolāru no katra 0,01 %, ja atdeve palielināsies virs 0,37 % spreda (maksas) diapazonā starp desmit gadu un divu gadu procentu likmēm. Tādējādi spredam jāpiedzīvo liela izaugsme, pirms opcija vispār sāk gūt peļņu. Tomēr dažādos laikos pagātnē tā līmenis ir sasniedzis divus procentus. Vai tas var notikt vēlreiz? Iespējams, un tajā brīdī atdeve būs 163 dolāri.

Dibināt tādu uzņēmumu kā Quadratic ir kā iegādāties līgumus ar negatīvu vērtību – ievērojama likmju nevienlīdzība, bet liela atdeve. Nensija Deivisa turpina darīt tieši to pašu, ko darīja koledžā. Treideris vienkārši nevar pārstāt tirgot. 

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem