USD 0.90 btc 7828.87
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.90 btc 7828.87
Nauda 10. Oktobris

Fiskālās disciplīnas uzraugi aicina valdību domāt par lielāku drošības spilvenu

Forbes

Latvijas Izdevums

Nākamā gada valsts budžeta izdevumiem vajadzētu būt par gandrīz 94,6 miljoniem eiro mazākiem nekā to paredz Finanšu ministrijas (FM) priekšlikums, secinājusi Fiskālās disciplīnas padome (FDP). 

Padome atzinīgi vērtē fiskālā nodrošinājuma rezerves izveidi 2020., 2021. un 2022. gadam 0,1% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas atbilst minimālajam likumā noteiktajam rezerves apjomam. Tomēr, ņemot vērā ārējos un iekšējos riskus, nākotnē varētu rasties nepieciešamība rezerves apjomu palielināt, norādīja padomes locekle Inna Šteinbuka.

“Padome atzinīgi vērtē to, ka Latvijā budžeta deficīts ir zemāks nekā vidēji ES valstīs un arī pašreizējā valdība kopumā parāda labu izpratni par budžeta disciplīnu. Tomēr, ņemot vērā prognozes par iespējamo izaugsmes tempu palēnināšanos, valdībai ir jādomā par nepieciešamību veidot lielāku budžeta rezervi jeb drošības spilvenu stabilākai nākotnei,” uzsvēra Šteinbuka.

FDP jūnijā apstiprināja FM makroekonomiskās prognozes. Tomēr jaunāko ekonomikas risku ietekmē Latvijas Banka un citi ietekmīgi prognozētāji vēlākos paziņojumos ir samazinājuši Latvijas ekonomikas izaugsmes prognozes 2019. un 2020. gadam. Lai savlaicīgi sagatavotos iespējamai lēnākai ekonomiskajai izaugsmei, FDP uzskata, ka valdībai ir aktīvāk jādomā par pretcikliskiem jeb ekonomiskās svārstības izlīdzinošiem pasākumiem.

Kā norāda FDP, 2018. gadā īstenotās nodokļu reformas rezultātā nodokļu ieņēmumos tika zaudēti aptuveni 1% no IKP gadā.

“Nodokļu reforma ir vērtējama kā pasākums ar vairāku gadu ietekmi. Kopš reformas ieviešanas turpina samazināties atsevišķi nodokļu ieņēmumi valsts budžetā, īpaši no uzņēmumu ienākuma nodokļa,” atzīmēja Šteinbuka.

Kā noradīts FDP sagatavotajā Fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojumā, padome piekrīt valdības nostājai nesasteigt nākamo nodokļu reformu.

Šteinbuka uzsvēra, ka īpaša uzmanība jāpievērš finansējuma prasībām sabiedrības veselības aprūpei un sociālās aizsardzības pasākumiem.

Tāpat FDP atzinīgi novērtē valdības pasākumus samazināt ienākumu nevienlīdzību mazapmaksāto strādājošo vidū, palielinot neapliekamo minimumu straujāk nekā plānots. Padome arī atzinīgi vērtē valdības ierosināto administratīvi teritoriālo reformu, kuras īstenošanas rezultātā ir jāpanāk racionālāks ierobežoto valsts un pašvaldības līdzekļu izlietojums.

Fiskālās disciplīnas uzraudzības ziņojums tiks iesniegts Saeimai un Ministru kabinetam.

FDP ir neatkarīga koleģiāla institūcija, kas izveidota ar mērķi nodrošināt fiskālās disciplīnas nosacījumu ievērošanas uzraudzību.

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem