USD 0.91 btc 8310.00
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.91 btc 8310.00
Nauda 09. Septembris

Gada inflācija augustā - 3,2%

Forbes

Latvijas Izdevums

Šogad augstā salīdzinājumā ar iepriekšējā gada augustu vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 3,2 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas pieauga par 3,2 % un pakalpojumiem – par 3,1 %.

Augustā salīdzinājumā ar jūliju vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,2 %. Precēm cenas pieauga par 0,1 %, bet pakalpojumiem par 0,4 %,  liecina CSP informācija.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām, salīdzinot ar 2018.gada augustu, bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, apģērbiem un apaviem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 4,5 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija dārzeņiem (+28,9 %). Gada laikā cenas pieauga maizei (+9,9 %), konditorejas izstrādājumiem (+7,4 %), miltiem un citiem graudaugiem (+17,3 %). Dārgāka bija cūkgaļa (+12,1 %), žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (+3,5 %), gaļas izstrādājumi (+9,9 %). Cenu līmenis pieauga arī šokolādei (+5,6 %), svaigām vai atdzesētām zivīm (+10,6 %) un saldējumam (+5,5 %). Savukārt lētāki kļuva svaigi augļi (-7,8 %) un kafija (‑7,2 %).

Alkoholisko dzērienu cenas pieauga par 5,6 %, ko galvenokārt ietekmēja alus un stipro alkoholisko dzērienu cenu pieaugums. Tabakas izstrādājumu cenas kāpa vidēji par 5,6 %.

Gada laikā ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi sadārdzinājās par 3,9 %. Dārgāka kļuva elektroenerģija, siltumenerģija, atkritumu savākšana, cietais kurināmais, mājokļa īres maksa, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam. Savukārt lētāka bija dabasgāze.

Atpūtas un kultūras grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 3,5 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, televīzijas abonēšanas maksai un ziediem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu cenas pieauga vidēji par 4,5 %, ko galvenokārt ietekmēja restorānu un kafejnīcu pakalpojumu cenu sadārdzinājums par 5,1 %. Ēdnīcu pakalpojumi bija dārgāki par 4,3 %.

Būtiska ietekme uz cenu kāpumu gada laikā bija arī telekomunikāciju pakalpojumiem, pasažieru aviopārvadājumiem, personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, zobārstniecības pakalpojumiem un ārstu speciālistu pakalpojumiem. Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās autotransportlīdzekļu apdrošināšanai.

Mēneša laikā vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,2 %. Lielākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, apģērbiem un apaviem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 0,4 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kritumu grupā sezonālo faktoru ietekmē bija dārzeņiem (-8,9 %). Cenas samazinājās olām (‑2,4 %), augu eļļai (-2,9 %), makaronu izstrādājumi (-2,5 %), jogurtam (-1 %).

Savukārt dārgāka kļuva kafija (+2,9 %), žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (+1,0 %), konditorejas izstrādājumi (+1,7 %), svaigas vai atdzesētas zivis (+8,4 %), siers un biezpiens (+1,2 %), tēja (+3,9 %), olīveļļa (+5,9 %), cūkgaļa (+0,8 %), un maize (+0,4 %).

Mēneša laikā apģērbiem vidējais cenu līmenis pieauga par 3,3 %, savukārt apaviem – samazinājās par 3,4 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis pieauga par 1,7 %, ko galvenokārt ietekmēja siltumenerģijas tarifa pieaugums par 6,4 %. Palielinājās mājokļa īres maksa, kā arī sadārdzinājās cietais kurināmais.

Atpūtas un kultūras grupā cenu līmenis palielinājās par 0,6 %. Lielākā ietekme uz cenu pieaugumu bija kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem (+11%). Savukārt lētāka bija barība lolojumdzīvniekiem, kancelejas preces un zīmēšanas piederumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais sadārdzinājums bija restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem. Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, pasažieru pārvadājumiem pa jūru.

 

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem