USD 0.91 btc 5698.70
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.91 btc 5698.70
Nauda 11. Februāris

Gada inflācija janvārī Latvijā – 2,2%

Forbes

Latvijas Izdevums

Janvārī, salīdzinot ar 2019. gada janvāri, patēriņa cenas palielinājās par 2,2%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas pieauga par 2,0% un pakalpojumiem – par 2,7%.

Salīdzinot ar 2015. gadu, patēriņa cenas 2020. gada janvārī bija par 9,2% augstākas. Precēm cenas pieauga par 7,7%, bet pakalpojumiem – par 13,1%.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2020. gada janvārī, salīdzinot ar 2019. gada janvāri, bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 3,4%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija cūkgaļai (+16,5%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+7,6%), mājputnu gaļai (+6,3%) un gaļas izstrādājumiem (+10,2%). Cenas pieauga arī svaigiem augļiem (+14,1%), konditorejas izstrādājumiem (+4,4%), cukuram (+7,3%), miltiem un citiem graudaugiem (+4,3%), saldējumam (+4,5%), augļu un dārzeņu sulām (+3,8%), jogurtam (+2,7%), rīsiem (+10,1%). Lētāks kļuva siers un biezpiens (-4,2%), kafija (-1,9%), sviests (-4,1%), skābais krējums (-2,4%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis palielinājās par 2,5%. Alkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 2,4%, sadārdzinoties alum un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Tabakas izstrādājumu cenas pieauga vidēji par 2,7%.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis pieauga par 3,0%, ko galvenokārt veidoja cenu kāpums vispārējās medicīniskās prakses un ārstu speciālistu pakalpojumiem. Dārgāki kļuva arī zobārstniecības pakalpojumi un farmaceitiskie produkti.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas palielinājās par 4,6%, ko noteica cenu kāpums degvielai par 8,8%, tai skaitā benzīnam – par 12,6% un dīzeļdegvielai – par 7,2%, kamēr auto gāzei vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,2%. Dārgāka kļuva personisko transportlīdzekļu apkope un remonts, kā arī pasažieru pārvadājumi, tai skaitā pārvadājumi pa autoceļiem, aviopārvadājumi un pārvadājumi ar vilcienu.

Ar atpūtu un kultūru saistītās preces un pakalpojumi kļuva dārgāki par 2,3%. Gada laikā vidējais cenu līmenis pieauga televīzijas abonēšanas maksai, laikrakstiem un žurnāliem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, rotaļlietām.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis pieauga par 2,8%. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, tai skaitā vidējais cenu līmenis palielinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem par 3,1%, ēdnīcu pakalpojumiem – par 4,2%, savukārt viesnīcu pakalpojumiem cenas samazinājās par 2,8%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais sadārdzinājums bija siltumenerģijai, telekomunikāciju pakalpojumiem, atkritumu savākšanai, materiāliem mājokļa uzturēšanai un remontam, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem. Cenu samazinājums bija dabasgāzei, elektroenerģijai un autotransportlīdzekļu apdrošināšanai.

Savukārt 2020. gada janvārī, salīdzinot ar 2019. gada decembri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,4%. Gan precēm, gan pakalpojumiem cenas pieauga par 0,4%. Lielākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, veselības aprūpei, kā arī cenu kritumam apģērbam un apaviem.

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem