USD 0.90 btc 7820.30
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.90 btc 7820.30
Nauda 12. Jūnijs

Pasīvi agresīvie ETF

Viljams Boldvins

Forbes ASV

Ja jūsu portfelim nepieciešams arī kaut kas eksotisks, piemēram, zaļās obligācijas vai Ēģiptes akcijas, jūs to varat atrast pie Van Eck.

Problēma ar aktīvo tirgu indeksu fondiem, kur kādreiz dominēja privātais investors Džons Bougls, ir tāda, ka tie ir garlaicīgi. Lai gūtu baudījumu no investēšanas, vērsieties pie Van Eck Associates Corp. Tas ir ģimenes uzņēmums, kas darbojas Manhetenas sirdī un pārvalda 48 miljardus dolāru. Lielākā daļa šīs naudas ir ieguldīta 58 biržā tirgotajos fondos, kas tiek piedāvāti investoriem no ASV. Un daži no šiem fondiem ir īstas pērles.

Van Eck vērtspapīru piedāvājumā ir fonds Ēģiptē (vai jūs vispār nojautāt, ka Ēģiptē ir tirgus?), Vjetnamā, ir arī kāds tirgus videospēlēm, e-sportam, tēraudam un citiem minerāliem, piemēram, cirkonijam un tantalam. Nenovēršami, ka šādā portfelī vienā jaukā brīdī kāds no šiem fondiem var izrādīties pilnīgi nejēdzīgs, tomēr Van Eck fonds ir karsts – pat ļoti.

Viens no Van Eck fondiem seko individuāli piemeklētam Ķīnas uzņēmumu indeksam, ko emitē bankas un valsts uzņēmumi, kas dominē populārākajos indeksos. Šogad tas audzis par 36 procentiem. Van Eck augsta riska obligācijas (junk bond), sekojot interesantam indeksam, kas pievēršas kritušo eņģeļu aizņēmēju obligācijām (augsta ienesīguma ar zaudētu reitingu), pēdējo piecu gadu laikā ir nodrošinājušas gandrīz dubultu atdevi salīdzinājumā ar citiem populāriem junk fondiem.

Van Eck Junior Gold Miners ETF var nodrošināt jums dažādas asas izjūtas. Junior nozīmē mazākus, šaubīgākus uzņēmumus, kas vai nu vēl nav uzsākuši ražošanu, vai arī, tiklīdz nostājušies uz kājām, ļoti daudz tērē. Pat niecīgas cenu izmaiņas graujoši ietekmē to perspektīvas.

Zeltam sliktos gados šim fondam iet ļoti slikti, tomēr šogad, zelta vērtībai augot par 2 %, ETF ir pieaudzis par 9 %, un 2016. gadā, kad zelta vērtības pieaugums bija 9 %, fonds tas bija 74 procenti.

Van Eck ETF darbojas krēslas zonā – pa vidu starp aktīvu portfeļu pārvaldību un ārkārtīgi pasīvu indeksu investīciju biznesu. Tiem ir diezgan spēcīgs pamats, ko nosaka indekss. Tomēr indeksi, uz ko balstās fondi, ir specializēti un bieži vien radīti uz vietas birojā. Van Eck pieeju var dēvēt par pasīvi agresīvu. Pārdošanas vadmotīvs – nesamierināties ar neinteresantu rezultātu kā konvencionālā indeksā, kas seko līdzi visam tirgum, bet uzdrošināties būt atšķirīgam.

Vai tas ir saprātīgs investēšanas veids? Varbūt. Jana van Eka, 55 gadus vecā Stenfordas Juridiskās fakultātes absolventa, kurš vada šo riska impēriju, atbilde ir pārdomāta un piesardzīga: “Tērauda ETF nav veidots vidējam pensiju plānam. Tas ir portfeļu menedžeru instruments.”

Tiešām, pareizās rokās šauras specializācijas fonds ir vairāk instruments nekā spekulācija. Ja jūs, piemēram, vēlaties optimizēt nodokļu maksājumus ar zaudējumiem portfelī no tērauda akcijām, bet nevēlaties gaidīt līdz pēdējam brīdim 31 dienas termiņā, ko nosaka noteikumi, Van Eck fonds būs lieliski piemērots šādam īstermiņa ieguldījumam.

Apsveriet arī attīstības tirgus, kur Van Eck ir izvietojis daudz savu likmju! Viens no Vanguard un BlackRock diversificētajiem EM fondiem būtu acīmredzama izvēle, tomēr investors, kuram rūp nodokļu maksājumu optimizēšana, tā vietā var iegādāties visus 11 Van Eck vienas valsts un reģionālos attīstības tirgu fondus. Šāds portfelis piedāvā arī citas iespējas, kā optimizēt zaudējumus.

Kā neliels līdzekļu pārvaldītājs var kļūt par pirmo un dažkārt vienīgo ETF menedžeri tādām attālām vietām kā Ēģipte vai arī retu minerālu kategorijām, ko iegūst Austrālijā? “Esam Amerikas uzņēmums, tomēr mums vienmēr bijusi internacionāla perspektīva,” saka van Eks.

1955. gadā viņa tēvs Džons van Eks pameta vienmuļo darbu Volstrītā un atvēra savu fondu, ko nosauca par International Investors. Ideja bija raisīt amerikāņos interesi par attīstības tirgiem, tādiem kā Japāna. Tomēr viņi nebija īpaši ieinteresēti. Aktīvi gandrīz vai rāpoja uz vēdera 200 000 dolāru līmenī, un, lai samaksātu rēķinus, Džons van Eks nelegāli piestrādāja par izpētes analītiķi, atceras viņa dēls. Izmisīgi mēģinot gūt panākumus, van Eks vecākais iestājās Ņujorkas Universitātē, lai iegūtu doktora grādu ekonomikā. Grādu viņš tā arī neieguva, bet tā vietā nonāca kāda profesora ietekmē, kurš izmainīja viņa likteni. Tas bija Ludvigs fon Mīzess, austriešu fiskālais teorētiķis ar libertārieša raksturu. Valdības aizņemas un drukā naudu, savās lekcijās mācīja fon Mīzess. Tā ir inflācijas recepte. Meklējiet patvērumu fiziskajos aktīvos!

Tolaik amerikāņiem nedrīkstēja piederēt zelts, tomēr viņiem drīkstēja piederēt zelta ieguvēju akcijas. 1968. gadā Džons van Eks savu nožēlojamo globālo akciju fondu pārvērta par pirmo zelta ieguves kopieguldījumu fondu. Nākamie desmit gadi tikai pastiprināja fon Mīzesa skepsi pret papīra naudu. Krājēji uzklupa dārgmetāliem un to ieguvēju akcijām. Sešpadsmit gadus pēc virziena maiņas Internationa Investors aktīvu vērtība ir pārsniegusi 900 miljonu dolāru atzīmi.

Jans van Eks turpina gūt ieņēmumus no fiziskajiem aktīviem, pateicoties fondiem, kas veltīti zelta stieņiem, lieliem zelta ieguves uzņēmumiem, inflācijas riska ieguldījumu fondiem un ražotājiem, kas izmanto dabas resursus. Viņa vadībā uzņēmums arī atgriezās pie savām globālistu saknēm. Viņa ārzemju piedzīvojumu sarakstā ir arī filiāle Vācijā, kas veido muitas indeksus, un Nīderlandē bāzēts ETF pārdošanas bizness eiropiešiem. ASV klientu vidū bez vienas valsts fondiem ir arī seši ETF, kam pieder ārzemju vērtspapīri.

Vai vēlaties starptautiskus vērtspapīrus, kas finansē tikai videi draudzīgus projektus? Vai varbūt ārzemju vērtspapīrus ar augstu ienesīgumu? Van Ekam ir tieši tas, kas jums nepieciešams, un par atbilstošu cenu.

Daži produkti no Van Eck sortimenta ir patiešām ļoti izdevīgi. Viņu iecienītākais akciju fonds specializējas ASV izdotās nebanku obligācijās, kuru cena ir 0,4 % no ikgadējās aktīvu vērtības, un pagājušajā gadā saviem akcionāriem tas nopelnīja pusi no šīs maksas, pateicoties aizdevumiem pārdevējiem (īso pozīciju pārdevējiem). Piemēram, kritušo eņģeļu fonds ir lētāks nekā diversificēti BlackRock un State Street junk fondi.

Tomēr lielākā daļa ETF maksā premiālu cenu ar izmaksu rādītāju aptuveni pusprocenta līmenī virs diversificētajiem indeksu fondiem no Vanguard. Jans van Eks skaidro – jūs maksājat šim uzņēmumam ne tikai par to, ka tas izveido individuālu indeksu, bet arī par to, ka tas zina, kādu indeksu fondu veidot. “Daļa no mūsu darba ir būt par labiem ideju medniekiem,” viņš stāsta. “2016. gadā neviens nedomāja, ka kritušo eņģeļu parādi ir laba ideja. Visi tiecās pēc virsotnēm.”

Džons van Eks ar savām zelta ieguves akcijām atklāja, ka ir gana tikai ar vienu lielisku portfeli, lai segtu daudz neparedzētu zaudējumu. Pirms pieciem gadiem patriarhs 98 gadu vecumā aizgāja mūžībā, atstājot saviem radiem uzņēmumu, kas tagad, pēc mūsu aplēsēm, ir miljardu dolāru vērts. Jo zelta fondos tomēr ir zelts.

 

Lai iegādātos lielu uzņēmumu akcijas, jūs varat izvēlēties Vanguard S&P 500 indeksu fondu. Vai arī varat izmēģināt VanEck Vectors Morningstar Wide Moat ETF, kas seko līdzi uzņēmumiem, ar kuriem, pēc Morningstar ieskatiem, ir grūti konkurēt. Arī Starbucks un Salesforce.com ir šajā sarakstā. Aizsarggrāvja (moat – angļu val.) mēme ir sena. Tās pirmsākumi meklējami Vorena Bafeta akcionāru ziņojumā pirms 32 gadiem – bet varbūt tā ir dzīva vēl aizvien? Neraugoties uz augstāku izmaksu rādītāju, pēdējo piecu gadu laikā fonds ir apsteidzis S&P 500 par procentpunktu gadā.

– Vorens Bafets

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem