USD 0.91 btc 8046.55
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.91 btc 8046.55
Tehnoloģijas 24. Septembris

Hakeris pret krāpniekiem

Anna Marija Štiļ-Bitiņa

Speciāli Forbes

Igaunijas jaunuzņēmums “Veriff” palīdz jums izvairīties no krāpšanas un pat identitātes zādzības interneta vidē. 

Kad Kārelam Kotkasam bija 14 gadu, viņš, kā jau pienākas zemnieku bērniem, palīdzēja saimniekot vecāku fermā, bet jau tolaik meklēja racionālākas, ilgtspējīgas alternatīvas novecojušiem risinājumiem. Zēnam likās nepareizi, ka špagati, ko fermā izmantoja siena stieņu novilkšanai, bija izgatavoti no plastmasas, kas dabā nesadalās. Zaļu materiālu Kārels atrada eBay, bet sastapās ar neparedzētu šķērsli – izrādījās, ka pusaudzis nevar internetā nopirkt biosadalāmo špagatu. Pārdevējs atteicās pieņemt Kārela pasūtījumu, jo uzskatīja viņu par pārāk jaunu. Tad zēns nofotografēja savu ID karti un piemeta sev desmit gadus, pamainot dažus skaitļus ar fotoredaktoru. Iznākums pārsteidza pašu jauno krāpnieku – darījums notika.

Dokumentus viltot izrādījās vienkārši, un to verificēšanas uzticamība bija zema. Tas Kārelam Kotkasam nedeva mieru, jo “šķita nepareizi, ka to ir tik viegli izdarīt”. Vēlāk Kotkass piedalījas TransferWise keisu studijās. Izmantojot viltotu ID, viņs mēģināja atrast kompānijas vājās vietas. “Pašam par pārsteigumu vecie triki joprojām darbojās. Un tad es nodibināju Veriff.” Jau gadu vēlāk jaunuzņēmumā investēja TransferWise līdzdibinātājs Tāvets Hinrikuss.

Kārels Kotkass ir gara auguma kautrīgs blondīns ar zilām acīm un patīkamu smaidu, kas gandrīz nekad nepazūd. Uzņēmējam ir 24 gadi, bet viņš izskatās tik jauns, ka jebkurā bārā viņam noteikti prasītu uzrādīt personas dokumentus. Neviltotus...

Pats Kārels sevi dēvē par vienkāršu lauku puisi. Viņš tiešām ir uzaudzis vecāku fermā Hījumā salā, bet tagad lauku dzīvi atceras ar jaunam cilvēkam neraksturīgu nostalģiju. Nu viņš vada uzņēmumu, kurā strādā vairāk nekā 300 cilvēku un viens no investoriem ir pazīstamais Holivudas aktieris un arī uzņēmējs Eštons Kačers.

Sākumā Veriff strādāja tikai pats Kotkass, arī pirmo kodu uzrakstīja viņš. Tagad investoru vidū ir Pauls Buhaits, Gmail un AdSense izveidotājs, un Gils Edals, bijušais Twitter korporatīvās stratēģijas vadītājs un GoogleMobile Maps produktu vadītājs. Bet galvenais Veriff investors ir Mosaic Ventures. “Kotkass ir spējis pārliecināt pieredzējušus talantus no Igaunijas, tostarp Skype un Pipedrive, pievienoties viņa uzņēmuma misijai,” jauno uzņēmēju raksturo Mosaic Ventures līdzīpašnieki Saimons Levene un Tobijs Kopels.

Bijušais Uber Baltics CEO Ens Metsarts, kas tagad ir Veriff biznesa attīstības vadītājs, saka: “Galvenais šķērslis, veicot darījumus tiešsaistē, ir uzticēšanās trūkums starp darījuma partneriem. Veriff piedāvā risinājumu šai problēmai.”

Atšķirībā no Apple Face ID – autenfikācijas instrumenta, kas izmanto jūsu seju, lai atbloķētu jūsu viedtālruni, – Veriff ir verifikācijas rīks, kas saista jūsu seju ar valdības izdotu ID dokumentu. Kāpēc tas ir svarīgi? Kotkass min piemēru: “Pieņemsim, ka es piekļūstu jūsu  iPhone X. Es varu mainīt tā iestatījumus, lai atbloķētu tālruni ar savu seju. Lai gan autentifikācijai tika izmantota mana seja, es varu izmantot jūsu Apple ID, veikt maksājumus un piekļūt visiem jūsu pakalpojumiem.”

Veriff tehnoloģija tiek izmantota gandrīz visā pasaulē. Verifikācijai pieejami vairāk nekā 300 dokumentu tipu vairāk nekā divos simtos valstu. Lai arī Kotkass neatklāj uzņēmuma finanšu datus, biznesa apjomu noteikt nav grūti – aptuveni rēķinot, algās un ar tām saistītos nodokļos mēnesī jātērē vismaz pusmiljons eiro.

Viens no līderiem kredītu izsniegšanā juridiskām personām Baltijas valstu un Polijas tirgū ir uzņēmums Monify. Tā līdzdibinātāji Artūrs Geisari un Ņikita Manija saka: “Mēs jau vairāk nekā gadu esam atteikušies no reālas tikšanās ar kredītņēmējiem, bet nav sarucis ne klientu skaits, ne arī kritusies mūsu pakalpojumu kvalitāte.” Tomēr, ja runa ir par naudu – kā varam būt droši, ka cilvēks, kas uzdodas par kādu konkrētu personu, tiešām arī ir šī persona? Geisari uzskata, ka verificēšana tiešsaistē ir drošāka par vizīti pie notāra “Notārs paņem jūsu pasi, skatās uz jūsu seju un cenšas saprast, vai tas esat jūs vai ne, taču nepārbauda, vai pats dokuments nav viltots. Un viņš ņem lielu naudu par to, ka uzliek savu parakstu.” Tomēr Monify dod priekšroku citam verificēšanas servisam. “Mēs zinām Veriff, bet nestrādājam ar viņiem. Divi eiro par verifikāciju ir pārāk augsta cena. Mēs maksājam mazāk nekā eiro un nesen saņēmām vēl izdevīgāku piedāvājumu no latviešu uzņēmuma, kas veic verifikāciju tikai par 50 centiem.”

Latvijas jaunuzņēmums Zippy ID piedāvā verificēšanas pakalpojumus tiešsaistē. Tā dibinātājs un vadītājs Gundars Kuļikovskis saka – konkurence tirgū notiek ar cenām. “Visu var noviltot. Sacensība ir tāda, ka tas jāpadara salīdzinoši dārgi un krāpniekiem nēerti.” Zippy ID piedāvā verifikāciju, sākot no 30 centiem.

Savukārt Mintos produktu vadītājs Mārcis Goģis ir pārliecināts – svarīgi veikt ne tikai attēla, bet arī video analīzi. Pašfoto tiek uzņemts no procesa sākuma līdz beigām, un ar algoritmu var noteikt, vai tas notiek piespiedu kārtā. Goģis skaidro, ka algoritmi var noteikt, ja kāds ir satraucies vai notiek krāpšana. “Video faktors bija izšķirošs, tāpēc mēs izvēlējamies Veriff.” Par visvājāko vietu tiešsaistes verificēšanā Goģis uzskata vecāka gadagājuma cilvēku skeptisko attieksmi pret jaunajām tehnoloģijām, bet tas ir atrisināms jautājums – klienti ir jāizglīto.

Aleksejs Hahunovs, 24 gadus vecais sērijveida uzņēmējs mākslīgā intelekta jomā, R-sept un Connection.me dibinātājs, ka arī Dbrain tehnoloģiju vadītājs, ir citās domās: “Diemžēl, izmantojot algoritmus, kvalitatīvu ID viltojumu nav reāli noteikt.”

Ja jau mūsdienu tehnoloģijas ļauj noskenēt un atdarināt dokumentus ar visām ūdenszīmēm, kas traucē apķērīgiem ļaundariem nolaupīt mūsu identitāti? Mākslīgais intelekts jau sen ir iemācījies runāt cilvēku balsīs, zvana mums un pieņem pasūtījumus. Statistika rāda, ka tikai viens no simts cilvēkiem nojauš, ka sarunājas ar botu. Lietotne Siri prot ne tikai vadīt mūsu ikdienu, bet dažreiz arī pajoko labāk par senu draugu.

Veriff  jau ir piesaistījis vairāk nekā astoņus miljonus dolāru, un laiks, kad Kārels Kotkass ar pūlēm atrada līdzekļus, lai izmaksātu darbiniekiem algas, palicis aiz muguras. Svarīgi gan atcerēties, ka investori vēlēsies savu naudu arī atgūt…

 

Eksperta komentārs: Digitālās identitātes jomā iespējas ir plašas

"Accenture" vadītājs Latvijā Maksims Jegorovs:

"Turpinoties tehnoloģiju uzvaras gājienam, cilvēka ikdienas paradumi un pieņemtie lēmumi aizvien ciešāk savijas ar digitālo vidi, kas paplašina cilvēka digitālo identitāti jaunos apvāršņos. Palielinās pieprasījums pēc identitātes pārbaudēm internetā, ar ko arō skaidrojami Veriff panākumi.

 Iespējas šajā jomā ir plašas, un tas būs aktuāli arī turpmāk. Uzņēmumi un organizācijas, ņemot vērā cilvēka iepriekš izdarītās izvēles un lēmumus digitājā vidē, var daudz jēgpilnāk un precīzāk uzrunāt savus klientus, piedāvājot pakalpojumus un servisus, kuros patērētāja vajadzības nav apmierinātas vai piepildītas. Uzņēmuma veiktajā pētījumā 83 % vadītāju piekrita, ka patērētāju paradumu zināšana būs kritiski svarīga, lai saglabātu klientu lojalitāti nākotnē. Iegūtie dati uzņēmumiem un organizācijām pavērs jaunus veidus, kā indentificēt iespējas tirgū, ieviešot nebijušus pakalpojumus, un veicinās uzticamu attiecību veidošanu ar klientiem.

Vienlaikus svarīgs jautājums, kas jārisina visiem kopā, – kā nodrošināt digitālās identitātes iespējas visiem cilvēkiem, lai neviens nebūtu atstumts no mūsdienu sabiedrības. Lai palīdzētu atrisināt digitalās identitātes pārbaudes nodrošināšanu, kas ir īpaši aktuāli saistībā ar bēgļu jautājumiem, Accenture sadarbībā ar Microsoft izstrādāja blokķēdes tehnoloģijas risinājumu, ietverot biometrijas datu apstrādes sistēmas. Blokķēdes tehnoloģijas apvienojumā ar mākslīgā intelekta risinājumiem sniedz iespēju uzraudzīt arī vides apstākļus bēgļu nometnēs, apkopot informāciju par cilvēku veselību, gūt ieskatu aprūpes procesos un tamlīdzīgi."

 

 

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem