USD 0.91 btc 8331.68
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.91 btc 8331.68
Uzņēmēji 01. Janvāris

Latvijas Amrop Ukrainā apgroza jau 400 tūkstošus eiro

Katrīna Iļjinska

"Forbes Latvija" izdevēja

Pirms kara Ukrainā vietējais Forbes rakstīja par četriem galvu medniekiem, kurus augstākā līmeņa vadītājiem būtu jāpazīst pēc sejas. Pēc kara viņiem pievienojušies arī latvieši – Amrop partneri.

Par šiem uzņēmumiem vajadzētu zināt pat visveiksmīgākajiem augstākā līmeņa vadītājiem Ukrainā. Tie ir četri galvu mednieki (headhunters), kas šajā valstī atraduši vadītājus Kanādas derīgo izrakteņu kompānijai Black Iron, vienam no vadošajiem Ukrainas agroholdingiem Rise, privātajai klīnikai ISIDA, kā arī klīnisko pētījumu uzņēmumam ClinStar. Par katra vadītāja piemek­lēšanu kandidātu atlases kompāniju Pedersen & Partners, Talend Advisors, RosExpert un United Consultants speciālisti 2012. gadā saņēma vismaz kandidāta trīs mēnešu atalgojumu – ne mazāk par 15 tūkstošiem dolāru katrs.

Kopš 2012. gada personāla atlases tirgus Ukrainā ir mainījies. Valsts pasta uzņēmuma Ukrposhta padomi nepiemeklēja vis kāds no četriem minētajiem uzņēmumiem, bet gan Viesturs Lieģis un viņa Amrop komanda Ukrainā. Arī nacionalizētajai bankai PrivatBank padomi izraudzījās tieši Amrop.

Amrop Ukrainā pieder latviešiem Aigai Ārstei un Viesturam Lieģim. Viņi šajā tirgū ienāca 2015. gadā, pārņemot nīkuļojošo uzņēmumu no krievu partneriem, kuriem radās grūtības turpināt biznesu Ukrainā, jo bija sācies konflikts ar Krieviju. Svētību šī uzņēmuma pārņemšanai toreiz deva arī globālā Amrop organizācija, ņemot vērā latviešu biznesa panākumus ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā.

Milzīgs potenciāls

Personāla atlases jomā Ukrainā darbojas aptuveni 300 visdažādāko veidu uzņēmumu, tomēr augstākā līmeņa vadītāju atlasi veic mazāk nekā desmit kompāniju. No 15 pasaules līderiem augstākā līmeņa vadītāju atlases nišu pārstāv vien četri zīmoli: Korn/Ferry, Boyden, Odgers Berndtson un Amrop. No šiem četriem divi Ukrainas tirgū ienākuši tikai pēc 2014. gada konflikta. Amrop Ukrainā līdz tam pārstāvēja partneri no Krievijas, savukārt ar zīmolu Korn/Ferry jau kopš 2005. gada sadarbojās Krievijas aģentūra RosExpert, bet tagad WE Partners. 2016. gadā tirgū ienāca Boyden, bet 2017. gadā vietējā aģentūra Talent Advisors uzsāka sadarbību ar Odgers Berndtson. Bez šīm kompānijām vēl Ukrainā labi pazīstamas ir tādas executive search firmas kā Pedersen & Partners un vietējā United Consultants.

Tirgus ir liels – Ukrainā ir ap 45 miljoniem iedzīvotāju un reģistrēts vairāk nekā pusotrs miljons uzņēmumu. Vairākums no tiem ir nelieli, nodarbina mazāk nekā desmit cilvēku, tomēr vairāk nekā 2300 uzņēmumu ir vismaz 250 darbinieku, un tieši tā arī ir augstākā līmeņa vadītāju atlases kompāniju mērķauditorija. Jāpiebilst, ka šo 2300 uzņēmumu gada apgrozījums ir aptuveni tāds pats, kā visiem pārējiem uzņēmumiem kopā. Vēl 9500 Ukrainas uzņēmumu nodarbina 50–250 cilvēku, liecina OECD dati. Kijeva, kā jau ierasts galvaspilsētām, naudas ziņā demonstrē pārākumu – tā veido 40 % no visas Ukrainas uzņēmumu apgrozījuma.

Pēc konflikta ar Krieviju, kas sākās 2014. gadā, Ukraina ar jaunu jaudu kļuvusi par emerging market jeb izaugsmes tirgu, un partneri no Eiropas Savienības pieliek lielas pūles, lai atjaunotu un attīstītu šo valsti. Sarunas par Ukrainas uzņemšanu Eiropas Savienībā notiek jau vairāk nekā desmit gadu un joprojām ir aktuālas, līdz ar to arī starptautiskas kompānijas riskē iekarot šo tirgu un piedāvāt Eiropas standartus jau tagad.

Nostiprina pozīcijas

Amrop potenciālu nenosaka tikai tirgus lielums – svarīgi faktori ir arī mentalitāte, valoda un Eiropa. Lai arī Ukraina dodas Eiropas virzienā, par konkurences priekšrocību joprojām var uzskatīt krievu valodas zināšanas. “Kandidāti, kuri ierodas uz intervijām, saprot, ka nāk uz Eiropas uzņēmumu, un ir satraukušies, bet, kad viņus uzrunā krieviski, daudzi atviegloti nopūšas,” saka Amrop partneris Ukrainā Viesturs Lieģis. Viņš uzsver, ka Ukraina daudzās lietās joprojām atpaliek no Eiropas standartiem, tāpēc ir jāveic liels izglītojošais darbs, piemēram, par uzņēmumu padomes nepieciešamību un līdzīgiem personālatlases jautājumiem. Tāda situācija gan nav visur. “Ukraiņi ir advancēti mazumtirdzniecībā, IT jomā,” piemērus min Viesturs Lieģis.

Latviešu uzņēmums Amrop strādā trīs valstīs, un apgrozījums visās trijās ir līdzīgs – pa pusmiljonam eiro Latvijā un Igaunijā, 400 tūkstoši Ukrainā. Lai arī Amrop pieder gan Viesturam Lieģim, gan Aigai Ārstei, Ukrainas tirgus apgūšana lielā mērā ir Viestura nopelns – viņš tur pavada aptuveni pusi sava laika. 60 % Amrop klientu Ukrainā ir lielas starptautiskas, privātas kompānijas, pārējie – valsts un pašvaldību klienti.

Karš beidzies Amrop darbība koncentrējas Kijevā, taču ne tikai – pieprasījums ir arī pilsētās, kas atrodas tuvāk Polijai un Dņeprai. Par laimi, arī kara klātbūtne vairs nav jūtama, saka Viesturs, piebilstot, ka 2015. gadā gan situācija bijusi citāda. Uzņēmēji vienmēr ir bijuši tas sabiedrība segments, kurš meklē iespējas, nevis sūkstās par neizdošanos. Acīmredzot tas izpaužas arī te. Ukrainas iekšzemes kopprodukts atsāka augt 2016. gadā, un divu gadu laikā tā pieaugums ir bijis no 2,3 līdz 3,8 procentiem.

...

Piesakies iknedēļas jaunumiem