USD 0.85 btc 9272.00
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.85 btc 9272.00
Uzņēmēji 10. Septembris

Āzijas noskaņas

Katrīna Iļjinska

"Forbes Latvija" izdevēja

Jānis Volksons ar ģimeni jau desmit gadus audzē šitaki sēnes. Tās iepērk Holandē, bet pārdod restorāniem un slimnīcas onkoloģijas nodaļai.

Saimniecībā Trubenieki atvērto durvju dienas notiek sestdienās. Šeit var iepazīties ar sēņu audzēšanas procesu, paēst šitaki sēņu zupu, klāt piekožot sēņu maizi ar sēņu sviestu un uzdzerot 40 grādu stipru sēņu uzlējumu, kā arī uzkost svaigu sēni. Izrādās, svaigas sēnes pazemina holesterīna līmeni un tiek uzskatītas par diētisku produktu.

Pirmos eksperimentus ar šitaki sēņu audzēšanu Jānis Volksons ar ģimeni veica turpat saimniecības mežā. Viņi paši potēja sēņu micēliju nozāģēto koku stumbros, ko bija iemācījušies, braukājot pa citām saimniecībām. Vēlāk viņi izveidoja inkubatoru.

Lai izaudzētu sēnes, jāgaida trīs gadus no to sapotēšanas brīža, bet pēc tam sēnei jārada šoks – tad tā sāk augt. Šoku visvienkāršāk radīt, uzlejot aukstu ūdeni. Jānis salīdzina – princips tāds pats kā meža sēnēm, kuras aug pēc lietus. Trubenieku saimnieki ieviesa kalendāru un sāka vērot sēņu augšanas procesu, atklājot, ka dažreiz sēnes ir lielas un labas, bet citreiz – nelielas, vārgas un neregulāras. Izrādījās, ka pēc Mēness kalendāra labākās sēnes dabiskos apstākļos izaug katra jaunā mēneša trīspadsmitajā dienā.

Trubenieki bija iepirkuši 40 kubikmetru baļķu, katru 1,25 metrus garu. Baļķa garumam gan nav nekādas nozīmes, vienīgais kritērijs ir cilvēcisks – tie ir jāpārvieto, un svarīgi, lai darbinieki, kas to dara, baļķus varētu pacelt nepārpūloties. Koka sugai arī nav nozīmes – tas var būt baltalksnis, melnalksnis, ozols. Vislabāk augtu lazdā, taču Latvijā tās nav pieejamas.

Šitaki sēnes izaug sešās dienās, un tām nepieciešams liels mitrums. Tagad, kad Trubenieki tās audzē telpā – inkubatorā, gaisa mitrums ir 92 %, temperatūra ziemā un vasarā tiek uzturēta vienāda – 20 grādu. Inkubatorā baļķi tiek turēti aukstā ūdenī trīs dienas, tad sēnes sāk augt. Ražas novākšana notiek divreiz dienā – astoņos no rīta un astoņos vakarā. Ir ļoti svarīgi laikus nogreizt sēnes, jo pāraugušu sēņu sporas lido pa gaisu, nogulsnējas, tostarp uz elektroiekārtām, pārklāj tās ar sēnīti, un iekārtas vienkārši pārdeg. Līdz ar inkubatora izveidi sēņu audzēšana vairs nav sezonāls bizness – tās iespējams nodrošināt restorānu ēdienkartē visu gadu.

No vienreiz iepotēta sēņu micēlija baltalkšņa baļķī var novākt sešas ražas ik par trim mēnešiem. Pēc ražas novākšanas baļķim trīs mēnešus ir jāatpūšas, tad atkārtojas cikls ar iemērkšanu ūdenī. Tādu procedūru var veikt sešas reizes – pēc tam baļķis faktiski pārvēršas par kūdru.

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem