USD 0.84 btc 9951.79
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.84 btc 9951.79
Uzņēmēji 23. Septembris

Pierādīt, ka zinātne strādās

Alina Lastovska

Forbes Latvija galvenā redaktore

Veidojot jaunuzņēmumu, jābūt gatavam, ka viss var nenotikt pēc iepriekš pārdomātā plāna. Strādājot deep tech jomā, jāapbruņojas arī ar lielu pacietību, jo tehnoloģijas pierādīšana var prasīt laiku. Taču pareizais jaunuzņēmums pareizajā nišā var pavērt lielas iespēju un arī peļņas potenciālu.

Nedaudz absurdi, bet vienlaikus ļoti interesanti – tā nodomājis Sergejs Jakimovs (27), apsverot iespēju Latvijā izveidot jaunuzņēmumu, kas būtu saistīts ar naftas industriju. Ideja izrādījās vilinoša, un Sergejs kļuva par Vortex Oil Engineering līdzdibinātāju un vadītāju. Vēl viņš darbojas deep tech jaunuzņēmumā Koatum, kas piedāvā implantu pārklājumus, un palīdz piesaistīt finansējumu arī citiem.

Uzņemties risku

Kad radās ideja par Vortex Oil Engineering, Sergejs studēja maģistrantūras pirmajā kursā un dzīvoja Ungārijā. “Nav ko zaudēt,” nosprieda topošais uzņēmējs un nolēma izmēģināt savus spēkus Latvijai netipiskajā naftas biznesā. Un pirms pieciem gadiem Latvijā tika nodibināts Vortex Oil Engineering, kura galvenais birojs tagad atrodas Polijā. Sergejs skaidro, ka kompānija reģistrēta Polijā, jo tur tika piesaistītas investīcijas. Arī Latvijas uzņēmumu nav plānots likvidēt – tas dažkārt koordinē ražošanu un uztur vietējo infrastruktūru.

Vortex Oil Engineering piedāvā savu tehnoloģiju, kas naftas iegūšanas procesā palīdz efektīvāk izmantot ūdeni. Kad urbumā tiek iesūknēts ūdens, no tā iegūst naftas un ūdens maisījumu. Naftu atdala, un ūdeni izmanto atkārtoti, tomēr tas nav tīrs, bet gan ar dažādiem piejaukumiem, kas apgrūtina naftas izspiešanu no iežu porām. Filtrēt ūdeni ir ļoti dārgi, bet dažviet pat neiespējami, saka Sergejs. Uzņēmuma piedāvātā tehnoloģija paredz sasmalcināt šo piejaukumu daļiņas.

Pati ideja radusies Krievijā, Novosibirskā, un uzņēmēju komandai satikties ar zinātniekiem palīdzējis Komercializācijas reaktors. Lai no piedāvātās tehnoloģijas izveidotu reālu produktu, bija nepieciešami pētījumi un izmēģinājumi, savukārt tam vajadzēja investīcijas. Daudz ieguldījumu prasīja arī cilvēkresursi – bija vajadzīgi darbinieki katrā valstī, kur uzņēmums vēlējās darboties. “Naftas nozare ir ļoti specifiska, ļoti konservatīva, tajā ir ļoti augsta barjera ienākšanai. Tu nevari vienkārši aiziet pie naftas uzņēmuma un pateikt: man ir tas, kas jums noderēs,” saka uzņēmējs. Vortex Oil Engineering atver savas pārstāvniecības katrā valstī, kur nepieciešams “būt uz vietas”. Uzņēmums mēģina atrast sadarbības partnerus starp lielām kompānijām dažādās valstīs. Līdz šim izdevies piesaistīt partnerus Kuveitā, Saūda Arābijā, Argentīnā, ASV, Polijā un citviet.

Deep tech jaunuzņēmumi ir vērtīgi ar to, ka pierāda konkrētu tehnoloģiju efektivitāti. “Tu pierādi, ka zinātne strādā, un tad kļūsti interesants lielajiem industriālajiem gigantiem, kas grib nopirkt šo tehnoloģiju,” skaidro uzņēmējs. Viņš prognozē, ka Vortex Oil Engineering varētu pārdot pusotra vai dažu gadu laikā.

Izmēģināt spēkus arī medicīnā

Vēl Sergejs darbojas uzņēmumā Koatum. Tas Latvijā sāka darboties 2014. gadā un, tāpat kā Vortex Oil Engineering, tagad reģistrēts arī Polijā. Koatum piedāvā implantu pārklājumu, kurā var iekļaut arī aktīvās vielas, piemēram, šī tehnoloģija ļautu implantēt zobu, un pacients saņemtu antibiotikas no implanta pārklājuma uzreiz vajadzīgajā vietā, izskaidro Sergejs. Tas nozīmē, ka cilvēkam nebūtu jādzer šīs zāles, tās darbotos tieši tajā vietā, kur nepieciešams, attiecīgi arī medikamentu deva būtu mazāka.

Sākotnēji Koatum Latvijā neatrada ieinteresētus sadarbības partnerus. Kad tā vēl bija tikai ideja, uzņēmēji mēģinājuši uzrunāt kādu no vietējām lielajām slimnīcām, vēlējušies apspriest sadarbību un iespējamu palīdzību pirmsklīniskajos pētījumos, tomēr saņēmuši noraidošu atbildi.

Pēc tam Koatum ar savu ideju devās uz kādu slimnīcu Lielbritānijā, kas vēlējās sadarboties. Pašlaik uzņēmums ir klīnisko pētījumu stadijā, to jau ir bijis gana daudz, un tagad process iegājis fināla posmā. Sergejs uzsver, ka daļu noslēguma klīnisko pētījumu iecerēts veikt Latvijā, un prognozē, ka Koatum produkts varētu nonākt tirgū pēc diviem, divarpus gadiem.

Dalīties pieredzē

Ja rēķina piesaistītās investīcijas, Vortex Oil Engineering saņēmis aptuveni miljonu, Koatum – ap 400 000 eiro. Sergejs gan smejoties sauc sevi par kurpnieku bez kurpēm – viņš palīdz tikt pie finansējuma arī citiem uzņēmumiem, un tiem ir izdevies saņemt lielākus ieguldījumus nekā paša kompānijām. Uzņēmējs esot konsultējis ASV, Lielbritānijas un citu valstu klientus. Pēc viņa domām, tā ir ļoti svarīga prasme – saprast riska kapitāla investoru domu gājienu un arī jaunuzņēmumu pārstāvjus, lai palīdzētu viņiem atrast kopīgu valodu.

Būtiska ir arī objektīva attieksme – ieraudzīt trūkumus, saprast, kas var nenostrādāt. Tomēr tik aukstasinīgi novērtēt savu uzņēmumu mēdz būt grūti. “Mēs visi apzināmiem, kā ir pareizi, bet, kad tev ir savs jaunuzņēmums, tev ir tik ļoti daudz mainīgo lielumu...”

Papildus šiem darbiem Sergejs ir arī vieslektors Rīgas Juridiskajā augstskolā, kur pasniedz riska kapitāla un intelektuālā īpašuma pamatus. “Mums ir vairāk jādomā par intelektuālā īpašuma menedžmentu. Universitātes un pētniecības centri ir avots visām deep tech inovācijām. Nauda tiek tērēta, projektu ir daudz, bet intelektuālais īpašums reti kad tiek komercializēts.”

Taujāts par nākotnes plāniem, ja izdosies veiksmīgi realizēt Koatum un Vortex Oil Engineering ieceres, Sergejs Jakimovs atbild, ka jaunuzņēmumus viņš var saukt par savu sirdsdarbu, bet piebilst, ka uzkrājis arī ievērojamu pieredzi uzņēmumu konsultēšanā.  

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem