USD 0.91 btc 8310.00
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.91 btc 8310.00
Uzņēmēji 03. Septembris

KNAB apmeklē pērnā gada "valsts iepirkumu karaļus"

Forbes

Latvijas Izdevums

Sešu cilvēku kontrolētie 22 būvniecības nozares uzņēmumi pērn ieguva valsts un pašvaldības pasūtījumus par 425 miljoniem eiro.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šodien, 3. septembrī, veica kratīšanas pie vairākiem būvuzņēmumiem. KNAB paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem norādīts, ka kopā ar Konkurences padomi (KP) veic tiesas sankcionētas neatliekamās kriminālprocesuālās darbības, kas īstenotas, pamatojoties uz aizdomām par iespējamu vismaz desmit lielāko būvniecības nozares uzņēmumu iesaisti noziedzīgos nodarījumos un Konkurences likuma pārkāpumos.

KNAB šo kriminālprocesu sāka pērn 19. septembrī par Krimināllikumā paredzētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem – kukuļņemšanu un kukuļdošanu lielā apmērā, pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu un pārsniegšanu, ja tas izdarīts mantkārīgā nolūkā. Savukārt KP veic izmeklēšanu par iespējamu Konkurences likuma 11. panta pārkāpumu – aizliegtu karteļa vienošanos. 

KNAB rīcībā esošie fakti liecina par iespējamu kukuļu lielā apmērā nodošanu un pieņemšanu, par iespējamu cenu saskaņošanu iepirkumos, ko veikuši iepirkumu pretendenti, kā arī par amatpersonu kukuļošanu ar mērķi nodrošināt uzņēmēju interešu realizēšanu ar iepirkumiem nesaistītos jautājumos. Noziedzīgie nodarījumi veikti laika posmā no 2015. gada sākuma līdz 2018. gada vidum. Iespējamās kukuļu summas – no 25 tūkstošiem līdz vairākiem simtiem tūkstošu eiro. Procesa virzītājam ir pamats uzskatīt, ka noziedzīgajos nodarījumos iesaistīti ne mazāk kā desmit lielākie būvniecības nozares uzņēmumi.

KNAB neatklāj, tieši kuri uzņēmumi ir iesaistīti šajā lietā. Tikmēr sabiedrisko mediju portāls "lsm.lv" vēsta, ka divi no uzņēmumiem, kur ieradušies valsts iestāžu darbinieki, ir "Rere Grupa" un "Merks".

Maija numurā publicētajā pētījumā “Valsts iepirkumu karaļi” Forbes noskaidroja, ka visvairāk valsts un pašvaldību iepirkumus pērn ieguva Armanda Garkāna kontrolētā uzņēmumu grupa, kurā ietilpst uzņēmumi "Binder", "Aizputes ceļinieks", "Limbažu ceļi", "Reck", "Woltec", "Arčers" un "Baustelle". Šie uzņēmumi pērn ieguva valsts pasūtījumus par 139 miljoniem eiro.

Tomēr tas vēl nav viss. Reitinga pirmajā desmitniekā ir seši cilvēki, kuri kopumā kontrolē 22 celtniecības nozares vadošos uzņēmumus. Tikai šo sešu cilvēku kontrolētie uzņēmumi 2018. gadā ieguvuši pasūtījumus par 425 miljoniem eiro. Reitingā ir vēl 21 uzņēmējs no celtniecības un ceļu būves nozares, un viņi visi kopā ieguvuši par 10 % mazāku pasūtījumu apjomu nekā pirmais sešnieks.

Kā zināms, KNAB pagājušā gada nogalē un šī gada laikā jau apmeklējis vairākus Forbes pētījumā “Valsts iepirkumu karaļi” minētos uzņēmējus. Pērn decembrī KNAB bija aizturējis uzņēmēju Māri Martinsonu, savukārt šogad – Gunti Rāvi. 

Arī Eiropas Komisija iepriekš jau tieši norādījusi par lielo korupcijas līmeni iepirkumos Latvijā.

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem