USD 0.86 btc 9378.43
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.86 btc 9378.43
Uzņēmēji 21. Februāris

Ko “zaļš gurķis” var dot biznesam?

Kaspars Buls

Mobilo sakaru operatora "Bite" vadītājs Latvijā

Šoreiz atļāvos provocēt ar šo jauno darba ņēmēju apzīmējumu, kas nereti tiek izmantots, lai raksturotu viņu spējas, attieksmi un pat pozīciju uzņēmuma hierarhijā. Taču es savā pieredzē esmu nonācis pie gluži pretēja secinājuma – nievāt kolēģus, kuri tikai sākuši kāpt pa karjeras kāpnēm, ir absurdi.

Pateicoties vairākiem būtiskiem faktoriem, gados jauns darba ņēmējs var dot neatsveramu artavu biznesa izaugsmei.

Paanalizējot to, kas jaunam prātā, nonāksim pie atziņas, ka šajā dzīves posmā cilvēki vēlas sasniegt karjeras kāpumu ļoti drīz, kā arī grib paveikt darbus ātrāk un ar iespējami mazākiem pūliņiem, saņemot par to labu tiesu naudas. Īstenībā tā ir arī veiksmīga biznesa formula, ja vien ir zināšanas un pateicīga vide.

Piemēram, telekomunikācijās šī vēlme “paveikt darbus ātrāk un ar iespējami mazākiem pūliņiem” ir apsveicama īpašība. Biznesā to dēvē arī par darba efektivitāti. Protams, ar nosacījumu, ka darba kvalitāte un rūpīga zināšanu apguve ir cieši saistīta ar veiklo izpildījumu.

Ikdienā redzu, ka jaunie censoņi nebaidās šim nolūkam radīt jaunus paņēmienus, izmantojot integrētos mobilo sakaru un informācijas tehnoloģiju risinājumus. Tas ne vien uzlabo cilvēkresursu efektivitāti, bet arī nodrošina paveiktā kvalitāti augstā līmenī. Papildus tam viņi iedrošina tos, kuri ir gados bagātāki, pārkāpt pāri nedrošībai un mainīt iesīkstējušus paradumus ikdienas pienākumu veikšanā, paverot durvis jaunām pieejām.

Jaunāki kolēģi arī nekautrējas uzrunāt darba devēju par svaigu ideju īstenošanu un ieviešanu biroja vidē. Tā mēs esam nonākuši līdz stāvgaldiem ikdienas darba veikšanai, telpai, kur var atvilkt elpu, spēlēt novusu vai galda tenisu, uzņēmuma atbalstītam bērnudārzam mūsu kolēģu atvasēm, kā arī iekšējai bibliotēkai un telpai mieram un meditācijai.

Vēl jo vairāk – viņu azartiskā pieeja darbam un spēja mesties izaicinājumos ir pārsteigusi pat mani. Pirms gada izvirzījām augstus mērķus biznesa attīstībā un kā atlīdzību darbiniekiem par to sasniegšanu apsolījām ceļojumu. Neticami, bet mērķus sasniedzām un visi 700 devāmies uz Krētu.

Reizēm darba devējus biedē jauni darbinieki, kuri katru gadu vēlas pakāpties amata pozīcijā. Manā skatījumā mērķtiecīgi darbinieki ir potenciāls ļoti spēcīga un profesionāla kolektīva veidošanai, tāpēc ir svarīgi neaplauzt viņiem spārnus un veidot vidi, kas ļauj augt. Jā, reizēm viņu ambīcijas var būt pārspīlētas, citiem kolēģiem var rasties aizdomas un minējumi par viņu patiesajiem mērķiem, tomēr vidē, kas šīm ambīcijām ļauj izpausties veselīgi, ir garantēts veiksmīgs biznesa rezultāts, nevis darbinieku krīze. Jo formula ir vienkārša – ja darbiniekam nebūs iespēja augt jūsu uzņēmumā, viņš sameklēs iespējas citur. Tāda ir šābrīža darba tirgus realitāte. Turklāt darba tirgus teju vai pretojas stagnācijai un pieprasa nemitīgu izaugsmi kā no darba devēja, tā no darba ņēmēju puses.

Biznesa un finanšu ziņu medija “Business Insider” publicētā pētījumā norādīts, ka viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ cilvēki pamet darbu, ir nepietiekamas izaugsmes iespējas. Darba devējam ir jābūt veselīgā tonusā, regulāri pilnveidojot savu piedāvājumu, kā darbinieki var augt. Piemēram, “Bitē” vadība uz jaunā darbinieka karjeru raugās ne tikai no apsvēruma, kā tas būtu ērti un izdevīgi uzņēmumam, bet arī no paša darbinieka prizmas – kā dažādot darba pienākumus, lai tie šķistu motivējoši un izaicinoši. Šādas attiecības starp uzņēmumu un darbinieku būs abpusēji izdevīgas, proti, uzņēmums iegūs motivētu un apmierinātu darbinieku, turklāt ar daudz lielāku darba efektivitāti, kas vienlaikus ir lielākā vērtība uzņēmumam.

To, ka tas strādā visos uzņēmuma līmeņos, apliecina arī statistika – 75 % “Bites” vadības līmeņa darbinieku ir izauguši uzņēmuma struktūrā, bet katrs desmitais, kurš kādreiz pametis darbu šajā uzņēmumā, ir atgriezies un atkal strādā pie mums.

Savukārt vēlme saņemt paveiktā darba rezultātam atbilstošu atalgojumu ir pašsaprotama. Jā, vecāka gadagājuma kolēģa pieredzes bagāža ir krietni lielāka. Reizēm pārsteigumu rada tas, ka jaunākais darbinieks ir paveicis to pašu, izmantojot citus paņēmienus. Taču, ja darba rezultāts ir identisks un mērķi tiek sasniegti, manuprāt, atalgojumam ir jābūt taisnīgam un vienlīdzīgam, arī tad, ja darbinieks darba devēja skatījumā ir “zaļš gurķis”.

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem