USD 0.87 btc 8007.69
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.87 btc 8007.69
Uzņēmēji 25. Novembris

Katru ceturto Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu satrauc breksits

Forbes

Latvijas Izdevums

Latvijā uzņēmēji vairāk uztraucas par breksitu, Lietuvā lielāko uztraukumu rada ASV – Ķīnas tirdzniecības karš, tikmēr Igaunija izceļas ar mieru un pārliecību par abiem notiekošajiem procesiem, liecina “Luminor” aptaujas rezultāti.

“Luminor” aicināja mazos un vidējos uzņēmumus izvērtēt riskus, ko varētu radīt divi notikumi – breksits, kā arī Ķīnas un ASV tirdzniecības karš. Aptaujas dati atklāj, ka visvairāk par breksitu satraucas Latvijā: katrs ceturtais jeb 27% no Latvijas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem uzskata, ka breksits lielākā vai mazākā mērā viņus ietekmēs. Tikai 16% mazo un vidējo uzņēmumu Lietuvā atbildēja, ka breksits viņus ietekmēs, līdzīgi arī Igaunijā – 18%.

Kopumā Latvijas uzņēmēji gaidāmo 2020. gadu vērtē piesardzīgi, bet optimistiski – lielākā daļa (40%) prognozē stabili nemainīgus pārdošanas apjomus arī nākamgad. Latvijā uzņēmēji vairāk uztraucas par gaidāmo breksitu nekā ASV – Ķīnas tirdzniecības karu.

59% no Latvijas uzņēmējiem neplāno biznesa paplašināšanos, kā vienu no galvenajiem iemesliem (15%) minot to, ka jau šogad ir paplašinājuši savu uzņēmuma darbību. Kā galvenos kritērijus, kas stimulētu biznesa attīstību, Latvijas mazo vidēju uzņēmumu pārstāvji norāda stabilu ārējo vidi un kvalificētu darbaspēku.

Analizējot datus Baltijas mērogā, piektdaļa no Latvijas (23%) un Lietuvas (20%) respondentiem piekrīt, ka globālā ekonomika ietekmēs viņu uzņēmējdarbību. Ar optimistisku skatu Baltijas valstīs izceļas igauņu uzņēmēji. Gandrīz puse jeb 48% no aptaujātajiem Igaunijā uzskata, ka viņu uzņēmējdarbību neietekmēs breksits vai Ķīnas – ASV tirdzniecības karš.

Starp tiem Baltijas mazo un vidējo uzņēmumu pārstāvjiem, kas atzina, ka viņu uzņēmējdarbībai kaitēs Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības, kā visbiežāko iemeslu minēja to, ka valda neziņa, kādas būs breksita sekas uz globālo ekonomiku.

Latvijā salīdzinoši mazāk (36%) uzņēmumi izjūt savu partneru vai klientu uzvedības maiņu, domājot par ārējās ekonomikas draudiem. Turpat puse no Lietuvas aptaujātajiem uzņēmumiem (48%) un trešdaļa Igaunijas aptaujāto mazo un vidējo uzņēmumu (36%) norādīja, ka viņi sajūt biznesa partneru un klientu uzvedības maiņu, kas kļūst piesardzīgāki, lasot ziņas par Vācijas, lielākās Eiropas ekonomikas, izaugsmes palēnināšanos un tuvojošos breksitu.

Aptauja atklāj, ka uzņēmēji ar optimismu raugās uz tuvāko nākotni – vairāk nekā 80% mazo un vidējo uzņēmumu Baltijas valstīs līdz 2020. gadam plāno palielināt pārdošanas apjomus vai saglabāt tos pašreizējā apmērā. Procentuāli lielākais vairums uzņēmēju, kuri paredz palielināt pārdošanas apjomus, vērojams starp Lietuvas uzņēmējiem (38%). Igaunijā ir visvairāk uzņēmumu, kuri grasās apgrozījumu saglabāt līdzīgā līmenī (50%), kamēr Latvijā ir lielākā daļa pesimistiskāk noskaņoto Baltijas uzņēmēju, kas prognozē, ka nākamgad pārdošanas apgrozījums samazināsies (28%).

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem