USD 0.88 btc 8208.95
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.88 btc 8208.95
Uzņēmēji 03. Aprīlis

Martā strauji samazinājušies uzņēmējdarbības konfidences rādītāji

Forbes

Latvijas Izdevums

Uzņēmējdarbības konfidences rādītāji 2020. gada martā, salīdzinot ar februāri, kad Covid-19 izraisītās sekas ekonomikā vēl nebija jūtamas, būtiski samazinājušies gan būvniecībā, gan mazumtirdzniecībā, gan pakalpojumu sektorā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) veikto konjunktūras apsekojumu dati.

Uzņēmējdarbības konfidences rādītāji raksturo vispārējo situāciju nozarē un tiek iegūti, veicot rūpniecības, būvniecības, mazumtirdzniecības un pakalpojumu nozaru konjunktūras apsekojumus. Ja rādītājs ir virs nulles, ir pozitīva uzņēmējdarbības vide, ja zem nulles – negatīvs uzņēmēju noskaņojums.

Pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem martā konfidences rādītājs mazumtirdzniecībā bija -3,9, kas, salīdzinot ar februāri, samazinājies par 9 procentpunktiem. Vislielākais kritums bija nepārtikas preču mazumtirdzniecībā.

Pakalpojumu sektorā martā konfidence nokritusi līdz -5,8, un tas ir par 8 procentpunktiem mazāk nekā februārī.

Vislielākais konfidences rādītāju kritums pakalpojumu sektorā 2020. gada martā bija sauszemes transporta, izmitināšanas, ēdināšanas, kā arī ceļojumu biroju un tūrisma operatoru nozarēs, un to būtiski ietekmēja uzņēmumu vadītāju un vadošo speciālistu vērtējums par gaidāmo pieprasījuma kritumu pēc pakalpojumiem turpmākajos mēnešos.

Būvniecībā konfidences rādītājs izteikti zems ir jau kopš 2019. gada vidus, samazinoties no -9,2 pagājušajā augustā līdz -10,7  šī gada februārī, bet martā tas samazinājies vēl par 7,3 procentpunktiem, nokrītot līdz -18,0. To ietekmēja būvdarbu pasūtījumu līmeņa novērtējuma kritums un uzņēmēju vērtējums par gaidāmo nodarbinātību nākamajos trīs mēnešos.

Apstrādes rūpniecībā konfidences rādītājs martā bija -2,5 (par 4,1 procentpunktu mazāk nekā šī gada februārī), un to ietekmēja nākotnes tendenču novērtējums nākamajiem trim mēnešiem. Salīdzinot ar šī gada februāri, ievērojami pasliktinājies arī uzņēmēju noskaņojums par gaidāmo preču realizācijas cenu un nodarbinātības attīstību tuvākajos mēnešos.

Konjunktūras apsekojumu dati par martu tika vākti no 1. līdz 23. martam, tāpēc daļa uzņēmumu ir snieguši savu situācijas vērtējumu mēneša sākumā, kad ārkārtas situācija Latvijā vēl nebija izsludināta.

Uzņēmumu konjunktūras apsekojumus rūpniecībā, būvniecībā, mazumtirdzniecībā un pakalpojumu sektorā CSP veic ik mēnesi.

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem