USD 0.84 btc 9228.86
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.84 btc 9228.86
Uzņēmēji 20. Janvāris

Piecu gadu laikā ierosināto maksātnespējas procesu skaits sarucis par 25%

Forbes

Latvijas Izdevums

Pagājušais gads bijis jau ceturtais pēc kārtas, kas iezīmējies ar maksātnespēju skaita kritumu. Kopējais ierosināto maksātnespējas procesu skaits pēdējo piecu gadu laikā sarucis par 25%, liecina “Lursoft” apkopotie dati.

Pērn ierosināti 1935 procesi, no kuriem 1242 bijušas fizisko personu maksātnespējas, 560 – maksātnespējas procesi juridiskām personām un vēl kopskaitā 133 tiesiskās aizsardzības un ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesi.

Maksātnespēja 2019. gadā ierosināta uzņēmumiem no 63 pašvaldībām, savukārt vairāk nekā puse jeb 57,68% no visiem procesiem reģistrēti Rīgas uzņēmumiem.

Skatoties uz fizisko personu maksātnespējām, interesanti, ka 240 personas procesa ierosināšanas brīdī bijušas amatpersonas un/vai dalībnieces kādā uzņēmumā, savukārt vēl teju puse jeb 580 ieņēmuši amatus un/vai bijuši dalībnieki iepriekš.

Ja salīdzina ar gadu iepriekš, bijušo uzņēmēju īpatsvars starp maksātnespējīgajām personām audzis. Ja no pērn ierosinātajām fizisko personu maksātnespējām 46,7%  gadījumos persona iepriekš bija ieņēmusi amatu kāda uzņēmuma vadībā vai arī bijusi tā dalībniece, 2018. gadā šo gadījumu īpatsvars veidoja 36,43%.

Pagājušajā gadā maksātnespēja visbiežāk skārusi tirdzniecības nozarē strādājošos uzņēmumus. Pēc “Lursoft” datiem, 13,04% no visiem uzņēmumiem, kuriem 2019. gadā ierosināta maksātnespēja, strādā vairumtirdzniecībā, bet vēl 11,96% saistīti ar mazumtirdzniecību.

Gadu iepriekš, 2018. gadā, tirgotāji neatradās to TOP5 nozaru sarakstā, kurām maksātnespēja ierosināta visbiežāk. Saraksta priekšgalā atradās būvniecības nozare, sabiedriskā ēdināšana, nekustamā īpašuma izīrēšana un pārvaldīšana, kā arī kokapstrādes jomas uzņēmumi.

Sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji saraksta augšgalā nemainīgi atrodami gadu pēc gada. Arī 2019.gads nav bijis izņēmums – no uzņēmumiem, kuriem pērn ierosināta maksātnespēja, 8,75% pārstāv sabiedrisko ēdināšanu.

Nozares, kuru uzņēmumiem maksātnespēja 2019.gadā ierosināta visbiežāk:

  1. Vairumtirdzniecība.
  2. Mazumtirdzniecība.
  3. Ēdināšanas pakalpojumi.
  4. Ēku būvniecība.
  5. Specializētie būvdarbi.
...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem