USD 0.90 btc 8542.81
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.90 btc 8542.81
Vide 08. Decembris

Sāk iniciatīvu “Izmests nav pazudis”

Forbes

Latvijas Izdevums

Ik gadu vidēji katra mājsaimniecība iztērē 200 un vairāk eiro par pārtiku, kas netiek izlietota, bet nonāk atkritumos, secināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pasūtītajā pētījumā.

Līdz ar neefektīvi izmantotu pārtiku, kas tiek izmesta, atkritumos nonāk arī tās iepakojums, kuru pēc tam nav iespējams pārstrādāt. VARAM decembrī sākusi iniciatīvu “Izmests nav pazudis”, kas ilgs līdz nākamā gada martam, aicinot iedzīvotājus mainīt savus paradumus un samazināt atkritumu rašanos savā mājsaimniecībā.

“Norstat” veiktā pētījuma rezultāti liecina, ka ceturtajai daļai iedzīvotāju ir pārāk spēcīgs ieradums visus atkritumus mest vienā miskastē, kā arī lielākais vairums iedzīvotāju norāda, ka atkritumus nešķiro, jo tuvumā nav pieejami šķirošanas konteineri, taču piektdaļa aizbildinās, ka šķirošana prasa laiku un rada neērtības.

Apdomīgāk iegādājoties pārtiku, mājsaimniecībām būtu arī finansiāls ieguvums. Vidēji mēnesī viena mājsaimniecība pārtikas iegādei tērē līdz 250 eiro, taču lielākais vairums iedzīvotāju atzīst, ka miskastē nonāk līdz 10% nopirktā. Savukārt gandrīz piektā daļa izmet līdz 20% pārtikas, kas gada griezumā veido aptuveni 600 eiro.

Visbiežāk pārtika tiek izmesta, jo beidzies derīguma termiņš vai produkts sācis bojāties, taču teju ceturtdaļa Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka pārtika miskastē nonāk tāpēc, ka nopirkts ir pārāk daudz. Gandrīz 30% iedzīvotāju produktu izmet, jo tas negaršo. Visvairāk pārtikas atkritumu rodas no pagatavota ēdiena pārpalikuma, ko miskastē izsviež 45% iedzīvotāju, kaut arī šos produktus varētu pārvērst maltītē.

Iniciatīvas “Izmests nav pazudis” ietvaros izveidota videi draudzīga vietne “Neizmet.lv”.

“Neizmet.lv” ir pieejami padomi, fakti un elektroniska “Miskastes dienasgrāmata” - praktisks rīks sākumskolas skolēniem. Tāpat iniciatīvas ietvaros sadarbībā ar sabiedrībā zināmiem kampaņas vēstnešiem septiņu nedēļu garumā būs iespējams atklāt vienkāršas un gardas receptes ēdieniem no pārtikas pārpalikumiem.

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem