USD 0.84 btc 9951.79
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.84 btc 9951.79
Viedokļi 12. Jūnijs

Vai ir vērts investēt darbinieku idejās

Maksims Jegorovs

Accenture vadītājs Latvijā

Lai gūtu augļus no darbinieku idejām, sākotnēji ir būtiski nodrošināt vidi un apstākļus, lai idejas vispār rastos.

Ideja var pārvērsties putekļu kaudzē vai brīnumā – atkarībā no talanta, kas pret to paberzējas, savulaik teikusi, iespējams, leģendārākā personība reklāmas vēsture Bils Bernbahs.

2017. gadā Accenture Rīgā atvēra prototipēšanas studiju Liquid Studio, lai palīdzētu klientiem idejas neilgā laikā transformēt uzņēmējdarbībai nepieciešamās lietotnēs un servisos. Vienlaikus tā ir iespēja darbiniekiem eksperimentēt ar jaunākajām tehnoloģijām, piedalīties intensīvās darba grupās – no ideju radīšanas, dizaina domāšanas sesijām līdz spēcīgu prototipu izstrādei, uzklausot klientu – pasaulē lielāko uzņēmumu IT vadītāju – vajadzības.

Mūsu pētījums, kurā atbildes sniedza vairāk nekā 6600 vadītāju no  27 valstīm, atklāj – 89 % aptaujāto uzņēmumu eksperimentē un investē vienā vai vairākās tehnoloģijās: sadalītās virsgrāmatas, ieskaitot blokķēdes, mākslīgā intelekta, paplašinātās realitātes un kvantu skaitļošanas jomā. Bez darbinieku idejām un informācijas apmaiņas nav iespējams izvērtēt tehnoloģiju iespējas. Piemēram, klients no modes nozares Liquid Studio darbiniekam bija sacījis, ka uzturēt apģērbu veikalus ir dārgi, un šis darbinieks izstrādāja prototipu lietotnei Digitālais dvīnis, kas ļauj drēbes ne tikai apskatīt, bet arī uzmērīt, ņemot vērā pircēja ķermeņa aprises, matu griezumu un citus parametrus. Tā ir jauna pieredze pārdošanā, kas neprasa tirdzniecības vietu apmeklēšanu un vienlaikus samazina preču atpakaļsūtīšanu, ja izvēlētais apģērbs nav piemērots. Paplašinātās realitātes risinājumi tirgotājiem sniedz jaunas iespējas ne tikai tirdzniecībā, bet var palīdzēt uzlabot klientu servisu arī citās jomās.

Darbinieku idejas ir zelta vērtē, lai attīstītu un popularizētu IT profesijas un filozofiju. Pēdējo gadu laikā zenītā ir DevOps, kas apvieno programmatūras izstrādātājus ar programmatūras darbinātājiem, sistēmu administratoriem. Viens no DevOps nodaļas vadītāja Ulda Karlova-Karlovska sapņiem bija kopā ar citiem filozofijas evaņģēlistiem sarīkot pasaules līmeņa konferenci Rīgā. Pirms diviem gadiem sapnis piepildījās, un tagad DevOps entuazistiem ir sava ikgadēja konference. Uldis savas zināšanas nodod arī tālāk – pērn pirmo reizi divpadsmit RTU otrā kursa studenti Latvijā pabeidza pirmo kursu Ievads DevOps metodoloģijā.

Nav noslēpums, ka IT nozare ir viena no tām, kurā trūkst darbinieku, līdz ar to neiztikt bez ambiciozām personāla nodaļas idejām. Jau vairāk nekā desmit gadu mūsu uzņēmums rīko IT mācības un praksi, lai cilvēks 1–4 nedēļu laikā apgūtu IT pamatzināšanas un iemaņas karjeras uzsākšanai. Mēs IT nozarē nodrošinām visvairāk apmaksātu prakses vietu gadā – 230–300. Interesanti, ka IT iemaņas vēlas apgūt ne tikai šajā jomā studējošie. Mūsu pieredze liecina, ka mūziķis var iemācīties programmēt, jurists var būt labs DevOps speciālists un japanologs var apgūt JavaScript programmēšanu. Lai arī nozarē reizēm dzirdami pretrunīgi vērtējumi par pārkvalifikāciju, darbinieku vēlme idejas pārvērst darbos un iespējās pierāda pretējo.

Bez darbinieku idejām un iesaistes nebūtu iespējams īstenot sociālo izglītības projektu Start(IT), kura mērķis ir palielināt to Latvijas skolēnu skaitu, kuri padziļināti apgūst datoriku un programmēšanas pamatus. Šobrīd Start(IT) materiālus izmanto vairāk nekā 25 tūkstoši skolotāju un skolēnu visā Latvijā. Informātikas skolotāju aptaujas dati liecina, ka datorika pozitīvi ietekmē citu macību priekšmetu apguvi – bērni ir vairāk motivēti apgūt jaunas prasmes.

Ideju realizēšana ir būtiska ne tikai no viena uzņēmuma, bet arī no ekonomikas prizmas. Starptautiski nevaram konkurēt ar viduvējībām – ir jābūt labākajiem, īpaši, ņemot vērā to, ka esam neliela valsts. Baltijā ir nepieciešami spēcīgi uzņēmumi un startup domāšana katrā biznesa jomā neatkarīgi no tā, vai uzņēmums ir liels vai mazs. No 305 veiksmīgiem startup vienradžiem, pēc pētnieciskā uzņēmuma CB Insights datiem, 150 ir no ASV, 83 no Ķīnas, 36 no Eiropas, 15 no septiņām Tuvo Austrumu valstīm un Āzijas, 14 no Indijas. Kanāda, Austrālija, Āfrika un Dienvidamerikas valstis ir iekļautas sarakstā ar vienu līdz trim vienradžiem. ASV, Ķīna un Eiropa ir trīs galvenie tehnoloģiju inovāciju reģioni, un Indija ir ceļā uz to, lai noslēgtu šo līderu grupu. Eiropas potenciāls ir vismazāk izmantots, lai gan Eiropā ir teju divas reizes vairāk iedzīvotāju nekā ASV un ir augsts IKP rādītājs uz vienu iedzīvotāju. Iespējas ir plašas, bet tās pilnībā netiek apgūtas.

Ko darīt? Eiropai jāturpina koncentrēties uz spēcīgu uzņēmumu veidošanu, izmantojot priekšrocības un zināšanas tehnoloģiju jomā, un cilvēkiem nav jābaidās īstenot savas idejas neatkarīgi no tā, vai viņš strādā uzņēmumā kā darbinieks vai pats ir uzņēmējs. Uzteicami piemēri ir SAP un Spotify, kas veido ap sevi ekosistēmu, rada labu augsni jaunajiem profesionāļiem, bet to dibinātāji un agrīnie darbinieki turpina realizēt idejas, radot jaunus uzņēmumus, darba vietas, tādējādi nodrošinot pēctecību un palielinot Eiropas konkurētspēju.

Mums katram ir jāspēj sevi ieraudzīt ne tikai no personīgās prizmas, bet kopainā. Nav noslēpums, ka vadītājiem aktuāli ir jautājumi, kā atšķirt labu ideju no ne tik labas un kā nodrošināt projektu realizāciju, kad atkāpes nav iespējamas, vienlaikus saglabājot darbiniekos augstu radošuma un ideju ģenerēšanas līmeni. Vienas pareizas atbildes nav, tomēr ir vadlīnijas, kuras var izvērtēt paralēli savai pieredzei, intuīcijai. Lai gūtu augļus no darbinieku idejām, sākotnēji ir būtiski nodrošināt vidi un apstākļus, lai idejas vispār rastos, lai darbinieks redzētu un sajustu atdevi. Ideju izvērtējumā būtiski rast atbildes uz vairākiem jautājumiem. Vai būs pieprasījums un tādējādi tiks risinātas biznesa vajadzības? Kāda būs pievienotā vērtība? Vai ideja ir unikāla? Vai darbiniekam, komandai ir resursi, zināšanas un ticība saviem spēkiem? Vai darbiniekiem spīd acis?

Idejas ir nepieciešamas ikvienam un ikvienā jomā, jo bez tām progress nav iedomājams, tāpēc novēlu nebaidīties sapņot un realizēt idejas dzīvē, ja arī sākotnēji kaut kas neizdodas. Tikai realizējot idejas, mēs iekarojam jaunus apvāršņus un pilnveidojam savu personību.

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem