USD 0.86 btc 9379.78
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.86 btc 9379.78
Ziņas 11. Decembris

Brīvostas ir jāpārveido par kapitālsabiedrībām, uzskata eksperts

Forbes

Latvijas Izdevums

Valdībai jāizmanto iespēja izbeigt politisku brīvostu pārvaldību un tās jāpārveido par kapitālsabiedrībām, uzskata Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta vadītājs Latvijā Andris Grafs.

“Politizētais brīvostu pārvaldības modelis ir piedzīvojis fiasko un izrādījies nesamērīgi dārgs eksperiments valsts ekonomikai un valsts starptautiskai reputācijai,” informēja Grafs.

Viņš uzsvēra, ka valdībai šobrīd ir unikāla iespēja īstenot valdības deklarācijā noteikto apņemšanos lielo ostu darbībā piemērot Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) valsts kapitālsabiedrību pārvaldības principus, kā arī uzsākt Ventspils un Rīgas brīvostu pārveidošanu par kapitālsabiedrībām.

Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta vadītājs vērš uzmanību, ka “OECD vadlīnijās par valsts uzņēmumu korporatīvo pārvaldību noteikts, ka valsts uzņēmuma padomes sastāvam jābūt tādam, kas veicina objektīvu, neatkarīgu un profesionālu lēmumu pieņemšanu”.

Tāpat OECD vadlīnijās noteikts, ka valstij jāievieš mehānismi, lai ierobežotu politisko iejaukšanos padomes darbā. Šobrīd OECD definētie korporatīvās pārvaldības principi ir nostiprināti valsts kapitālsabiedrību pārvaldības tiesiskajā regulējumā.

“Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūts iestājas par to, lai OECD korporatīvās pārvaldības principus pilnā apmērā piemērotu arī brīvostām, tajā skaitā panākot caurskatāmību brīvostas valdes atlasē, pamatojoties uz personu kvalifikāciju tajās ieceļot neatkarīgus profesionāļus. Tāpat tuvākajā laikā brīvostas ir jāpārveido par kapitālsabiedrībām,” uzsvēra Grafs.

Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūts ir organizācija, kas aktīvi veicina labas korporatīvās pārvaldības principu ieviešanu Baltijas valstīs.

Ziņots, ka, reaģējot uz ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) paziņojumu par Ventspils mēra Aivara Lemberga un četru organizāciju iekļaušanu sankciju sarakstā, Latvijas valsts pārņems Rīgas un Ventspils ostas, iepriekš pavēstīja premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Portāls “Forbes.lv” jau vēstīja, ka ASV ir iekļāvusi Ventspils mēru Lembergu globālajā Magņitska sankciju sarakstā, liecina ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) paziņojums.

OFAC paziņojumā rakstīts, ka “korupcija ir gadiem ilgi grāvusi Latvijas ekonomiku, laupot publiskajiem pakalpojamiem nepieciešamos līdzekļus no Latvijas iedzīvotājiem un veicinot atsevišķu darboņu nelikumības, kas apdraudēja Latvijas valsts drošību un sadarbību ar NATO aliansi”.

“Latvijas oligarhs” Aivars Lembergs ir iekļauts sankciju sarakstā kā pašreizējā vai bijusī amatpersona, kas ir bijusi atbildīga vai līdzdalīga, vai tieši vai netieši iesaistīta korupcijā, ieskaitot nelegālā valsts līdzekļu piesavināšanās, privātā kapitāla atsavināšanā personiskā labuma gūšanai vai korupcijā, kas saistīta ar valdības līgumiem vai dabas resursu ieguvi, vai kukuļdošanu, - teikts paziņojumā.

Papildu Lemberga iekļaušanai sankciju sarakstā OFAC tam pievienojis arī četras organizācijas: Ventspils Brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju.

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem