USD 0.84 btc 9228.86
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.84 btc 9228.86
Ziņas 22. Janvāris

“Moneyval” uzlabo Latvijas novērtējumu vairāku rekomendāciju izpildē

Forbes

Latvijas Izdevums

Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas pasākumu novērtēšanas ekspertu komiteja “Moneyval” uzlabojusi Latvijas novērtējumu 11 rekomendāciju izpildē. Taču uzraudzības statuss ir atstāts, informē iestādē. 

Pagājušā gada decembrī “Moneyval” plenārsēdē izskatīja Latvijas iesniegto tehniskās atbilstības progresa ziņojumu, kurā sniegta informācija un ekspertu novērtējums par Latvijas paveikto normatīvā ietvara pilnveidošanā, lai tas atbilstu Finanšu darījumu darba grupas (FATF) 40 rekomendācijām. Šo rekomendāciju ieviešana katras valsts normatīvajā regulējumā veido stingru pamatu efektīvai noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas sistēmai. Pēc progresa ziņojuma izvērtēšanas šobrīd no 40 FATF tehniskās atbilstības rekomendācijām 7 novērtētas kā pilnībā atbilstošas un 33 kā lielākoties atbilstošas.

“Moneyval” ziņojumā atzīts, ka Latvijas normatīvais regulējums noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas jomā atbilst visiem FFATF noteiktajiem starptautiskajiem standartiem.

Kā informēja Finanšu izlūkošanas dienestā, “Moneyval” ekspertu novērtējums un Latvijas paveiktais ir uzskatāms par būtisku pirmo soli pretim Latvijas neiekļaušanai tā dēvētajā “pelēkajā sarakstā”. Arīpremjers Arturs Krišjānis Kariņš (JV) uzsvēra, ka “Moneyval” ekspertu vērtējums stiprina pārliecību, ka Latvija varētu netikt iekļauta tā dēvētajā “pelēkajā sarakstā”.

“Gaidot mūsu paveiktā novērtējumu arī pašā būtiskākajā - sistēmas efektivitātes izvērtējumā, par ko vēl ir jālemj FATF ekspertiem, ir jāturpina darbs pie iesākto reformu īstenošanas,” norādīja Kariņš.    

FID priekšniece Ilze Znotiņa atzina, ka “Moneyval ekspertu novērtējums sniedza iespēju Latvijai intensīvi un īsā laika periodā īstenot radikālas, bet vienlaikus ļoti nepieciešamas pārmaiņas”. Visas līdz šim īstenotās izmaiņas ir nostiprinātas normatīvajā regulējumā.

Progresa ziņojumā norādīts, ka Latvija ir izpildījusi septiņas no 40 rekomendācijām, savukārt 33 rekomendācijas izpildītas lielākoties. Līdz ar to “Moneyval” uzlabo Latvijas novērtējumu 11 rekomendāciju izpildē.

Finanšu ministrijā vērš uzmanību, ka izšķirošais būs efektivitātes ziņojums, ko februārī izskatīs pasaules centrālās naudas atmazgāšanas apkarošanas organizācijas FATF, kuras asociētais biedrs ir “Moneyval”, plenārsesijā. Tās laikā varētu pieņemt lēmumu par Latvijas iekļaušanu vai neiekļaušanu sarakstā, kurā ietvertas valstis ar konstatētiem stratēģiskiem trūkumiem naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanā.

Ziņots, ka Latvijai “Moneyval” ir piemērojusi pastiprinātas uzraudzības režīmu.

“Forbes.lv” jau ziņoja, ka novembra izskaņā Latvija iesniedza progresa ziņojumu Finanšu darījumu darba grupai (FATF) par “Moneyval” ekspertu sniegto rekomendāciju izpildi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) sistēmas uzlabošanai.

Ziņojumā apkopots Latvijas atbildīgo institūciju paveiktais kopš 2017. gada beigām, kad noslēdzās “Moneyval” komitejas ekspertu vizīte Latvijā.

Kā norādīja FID priekšniece Znotiņa, Latvija ir panākusi būtiskas un neatgriezeniskais izmaiņas cīņā pret finanšu un ekonomiskajiem noziegumiem. “Īstenojot Latvijas valdības definēto finanšu noziegumu apkarošanas un novēršanas prioritāti, politikas veidotāji, uzraudzības un tiesībaizsardzības iestādes ir strādājušas vienā komandā, izveidojot efektīvu mehānismu cīņai pret noziedzīgi iegūtas naudas legalizētājiem,” turpināja Znotiņa.

Ziņojumā norādīts, ka Latvija ir stiprinājusi FID autonomiju un neatkarību, nosakot  dienestu par atbildīgo un vadošo iestādi NILLTPFN jomā valstī. Tāpat ir reorganizēts finanšu sektors, aizliedzot finanšu institūcijām darījumus ar čaulas veidojumiem, ierobežojot aizdomīgus ārvalstu noguldījumu un depozītu pārskaitījumus, un stiprinot uzraudzības iestādes.

Tāpat ziņojumā norādīts, ka dienests šī gada pirmajos 10 mēnešos iesaldējis noziedzīgi iegūtus līdzekļus 275,8 miljonu eiro apmērā. Kā arī, ka 2019. gada deviņos mēnešos ierosināto kriminālprocesu skaits par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju pieaudzis par 158%.

FID ziņojumā arī apkopojis likumā veiktos grozījumus, kas stiprina sankciju piemērošanas efektivitāti.

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem