USD 0.87 btc 7991.60
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.87 btc 7991.60
Ziņas 06. Decembris

Latvijas “pilsonis” Vladimirs Antonovs

Katrīna Iļjinska

"Forbes Latvija" izdevēja

Klīst leģenda, ka attēlā redzamo pases kopiju likvidējamās “PNB Bank” īpašnieks Grigorijs Guseļņikovs kādā Aldaru ielas birojā saņēmis no Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča kā varas un iespēju demonstrāciju. Guseļņikovs gan šo dokumentu esot aiznesis uz Ekonomikas policiju, norādot, ka uz tā ir arī Rimšēviča pirkstu nospiedumi. Ekonomikas policija neesot reaģējusi, atzīst pats Guseļņikovs.

Vai leģenda ir taisnība, to mēs acīmredzot nekad neuzzināsim, jo neviena iesaistītā puse neko nekomentē (līdz raksta tapšanas brīdim). Valsts policija nekomentē, vai konkrētā persona ir vērsusies policijā, Satversmes aizsardzības birojs (SAB) uz “Forbes” jautājumiem neatbildēja, bet Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča advokāts Saulvedis Vārpiņš informēja, ka komentāru nebūs.

Bet tam ir arī savs pluss – var netraucēti aizdomāties, piemēram, par to, kāpēc Lietuva piedzen no Antonova pusmiljardu Lietuvā, Krievija notiesā Antonovu Krievijā, savukārt Latvija ir vienīgā valsts, kas Latvijā tiesā valdes locekļus, bet pretenzijas pret pašu Antonovu ceļ citur – Lielbritānijā.

Latvijas Krājbankas likvidatora KPMG Zvērināta advokātu biroja vadošā partnere Una Petrauska norāda, ka tiesāšanās vieta izvēlēta pēc atbildētāja dzīvesvietas, kas tobrīd bijusi Lielbritānijā, taču skaidrojumu, kādēļ bijuši tieši šāda izvēle, nevis pēc juridiskās adreses vai zaudējumu nodarīšanas vietas, nesniedz.

Latvijas pilsoņa pasi var iegūt trīs veidos: piedzimt Latvijā, naturalizēties vai arī iegūt tā saucamo piesegpasi par sadarbību ar Latvijas drošības iestādēm, nomainot arī visus pases datus jeb, citiem vārdiem, iegūstot jaunu identitāti.

Latvijā ir trīs drošības iestādes: Valsts drošības dienests, Militārās izlūkošanas un drošības dienests, kā arī SAB. Iespējas saorganizēt pasi ir tikai SAB. Laikā, kad Antonovs varētu būt ieguvis Latvijas pilsoņa pasi, Finanšu un kapitāla tirgus komisiju vadīja bijušais SAB darbinieks Kristaps Zakulis. Savukārt no SAB izdienas pensijā vēl nebija aizgājis sliktu slavu iemantojušais darbinieks Aigars Sparāns.

“Forbes” rīcībā esošā informācija gan liecina, ka Antonova pase ne tikai bija īsta, bet arī tika izņemta brīdī, kad viņu pašu aizturēja Sanktpēterburgā. Pats dokuments ar šādu numuru vairs lietošanai nav derīgs.

Taču neatkarīgi no tā, vai attēlā redzamā pases kopija ir īsta vai ne, pats fakts, ka tāda bilde varēja nonākt pie trešajām pusēm, norāda – kaut kas Latvijas banku sistēmā īsti nav kārtībā. Tas kļuva par iemeslu, lai “Forbes” ielūkotos Latvijas komercbanku vēstures lappusēs kopš Latvijas neatkarības atgūšanas. Par to plašāk lasiet decembra “Forbes” žurnālā.

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem