USD 0.90 btc 8345.90
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.90 btc 8345.90
Ziņas 11. Februāris

Tikai 5,8% pensiju 2. līmeņa dalībnieku izmantojuši tiesības izvēlēties, kam atstāt savu uzkrājumu

Forbes

Latvijas Izdevums

Līdz 10. februārim 74825 personas jeb 5,8% no visiem pensiju 2. līmeņa dalībniekiem izmantojuši tiesības izdarīt izvēli, kam atstāt savu pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu, ja gadījumā nenodzīvos līdz vecuma pensijas piešķiršanai, liecina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) apkopotā statistika.

Jāatgādina, ka līdz ar gada sākumu Latvijā spēkā stājusies iespēja mantot pensiju 2. līmeņa uzkrājumus.

Personu izvēlē stabili saglabājas tendence, ka lielākā daļa jeb 67% izvēlas savu pensiju 2. līmeņa uzkrājumu nāves gadījumā nodot mantojumā Civillikumā noteiktajā kārtībā, 31% pievienot norādītās personas pensiju 2. līmenim, bet pārējie atstāt valsts budžetā.

VSAA pašlaik reģistrēti 476 janvārī miruši pensiju 2. līmeņa dalībnieki. 450 personas savu izvēli par pensiju 2. līmeņa mantošanu nav veikušas, kā rezultātā viņu uzkrājums ir ieskaitīts valsts pensiju speciālajā budžetā. Kopējā budžetā ieskaitītā summa ir 1,079 miljons eiro. VSAA statistika liecina, ka pērn, nesasniedzot pensijas vecumu, mira 5 282 pensiju 2. līmeņa dalībnieki, pēc viņu nāves 11,3 miljoni eiro tika ieskaitīti valsts pensiju speciālajā budžetā.

VSAA atgādina, ka ikvienam pensiju 2. līmeņa dalībniekam, kurš vēl nav pieprasījis vecuma pensiju (tai skaitā priekšlaicīgo), ir tiesības izvēlēties, kā izmantot viņa pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu, ja gadījumā viņš nomirst līdz vecuma pensijas piešķiršanai.

Šāda iespēja ir no 2020. gada 1. janvāra. Izvēli persona var mainīt, VSAA ņems vērā pēdējā saņemtajā iesniegumā norādīto. Pensiju 2. līmeņa dalībnieki var izvēlēties uzkrājumu nodot mantojumā Civillikumā noteiktajā kārtībā, pievienot citas personas pensiju 2. līmeņa kapitālam vai ieskaitīt valsts pensiju speciālajā budžetā.

Iesniegumu VSAA visērtāk iesniegt elektroniski portālā “Latvija.lv”, nosūtot ar drošu elektronisku parakstu uz e-pasta adresi “edoc@vsaa.gov.lv”, kā arī to var izdarīt personīgi VSAA vai Valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros.

Pensiju 2.līmeņa dalībnieka vietā iesniegumu var iesniegt cita persona, ja pensiju 2.līmeņa dalībnieks ir pilnvarojis citu personu to darīt un par to ir vai nu pilnvara vai nākotnes pilnvarojums.

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem