USD 0.89 btc 8600.00
facebook
twitter
instagram
linkedin
Žurnāls
Abonē žurnālu
Piesakies iknedēļas jaunumiem

Pierakstieties uz svarīgākajiem biznesa un tehnoloģiju materiāliem Latvijā

USD 0.89 btc 8600.00
Ziņas 16. Februāris

VNĪ piedāvās Stūra māju pārdošanai, saglabājot Okupācijas muzeja ekspozīciju

Forbes

Latvijas Izdevums

Apzinot potenciālos lietotājus no publiskā sektora, privātos nomniekus un investorus par neizmantotās platības attīstīšanas iespējām vēsturiskajā Stūra mājā jeb Tetera namā, VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) lems par ēkas Brīvības ielā 61, Rīgā, pārdošanu.

Pārdošanas nosacījumos tiks saglabāta muzeja darbība, informēja VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

Kā skaidrojas VNĪ, nelielu daļu – nepilnus 700 kvadrātmetrus ēkas platības ekspozīcijai par čekas vēsturi Latvijā ēkas pagraba stāvā un pirmajā stāvā izmanto Latvijas Okupācijas muzejs. Savukārt 8000 kvadrātmetrus plašajā daļā ir telpas.

“Vēlamies atdot ēkai tās pelnīto sākotnējo spozmi un iedvest jaunu elpu, nepieļaujot tās degradāciju, tāpēc meklējām valstij izdevīgākos īpašuma attīstības scenārijus,” sacīja VNĪ valdes loceklis Andris Vārna. “Tā kā īpašums valsts funkciju nodrošināšanai nav nepieciešams un privātajiem attīstītājiem tā ilgtermiņa noma nelikās saimnieciski pievilcīga, VNĪ virzīs īpašumu pārdošanai, saglabājot vietu muzejam, iegūto naudu ieguldot valstij nepieciešamo objektu attīstībā.”

Latvijas Okupācijas muzejs ir pārliecināts, ka daļai telpu bijušajā LPSR Valsts drošības komitejas ēkā jeb tā dēvētajai Stūra mājai ir jāpaliek sabiedrībai pieejamām muzeja statusā.

“Tāpēc muzejs atbalsta VNĪ centienus piešķirt funkcionalitāti arī pārējiem ēkas stāviem, tai skaitā virzot ēku uz pārdošanu, vienlaikus saglabājot muzeju pirmajā stāvā un pagrabā,” norādīja muzeja direktore Solvita Vība. “Muzejs gribētu turpināt izmantot ne tikai valsts aizsargātās pirmā stāva un pagrabstāva telpas, kas ir iezīmētas kā valsts nozīmes vēstures piemineklis, bet apsvērtu arī iespēju izpētīt un eksponēt citas telpas pagrabā, piemēram, bumbu patvertni ar nodalījumiem ieslodzītajiem.”

Tā kā īpašums valstij nav nepieciešams, tika izskatītas dažādas īpašuma izmantošanas iespējas, tostarp pērn tika rīkotas izsoles.

Apzinot tirgus dalībnieku interesi, VNĪ secināja, ka par šo īpašumu lielākoties interesējas viesnīcu un kopmītņu biznesa attīstītāji. Taču grūtības sagādā īpašuma tiesības un nepieciešamie ieguldījumi ēkas atjaunošanā. Saskaņā ar likumu, ja Ministru kabineta noteikumos nav paredzēts citādi, nekustamā īpašuma nomas līgumu drīkst slēgt uz laiku, kas nav ilgāks par 30 gadiem. Pēc potenciālo investoru veiktajiem aprēķiniem, šis termiņš ieguldījumu atmaksai bija par īsu.

Saskaņā ar 2019. gada nogalē veikto novērtējumu, ēkas vērtība ar muzeja ilgtermiņa nomu ir aptuveni 4,25 miljoni eiro. Drīzumā tiks izziņota izsole.

VNĪ šobrīd īsteno 118 infrastruktūras attīstības projektus apmēram 180 miljonu eiro apmērā un strādā pie 25 jaunām projektu idejām.

Uzņēmums dibināts 1996. gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.

...

Next page

Piesakies iknedēļas jaunumiem